Jak pokazuje monitorowany stale przez GfK wskaźnik nastrojów konsumenckich – nadal są one złe. Największy spadek miał miejsce w ubiegłym roku. Choć Polacy nieco przyzwyczaili się do życia w pandemicznej rzeczywistości, jednak dziś negatywnie wpływają na nich informacje ze świata polityki i gospodarki – inflacja historycznie najwyższa od 20 lat, podnoszenie stóp procentowych (pierwsze od 13 lat), zmiany w podatkach itp. To wpływa na to, że nie patrzą z optymizmem w przyszłość i na stan swoich finansów, co przekłada się na ich zachowania jako konsumentów.
Z danych GfK wynika, że 59 proc. konsumentów stara się rzadziej chodzić do sklepów z obawy przed zarażeniem się wirusem. W ciągu ostatnich dwóch lat średnia liczba wizyt w sklepie przypadająca na przeciętnego konsumenta spadła o 35.
Aż 42 proc. konsumentów twierdzi, że ogranicza wydatki w obawie przed kryzysem gospodarczym.
Niepewność jutra powoduje, że przybywa tzw. smart shopperów. Ostatni pomiar GfK z końca 2020 r. mówi o 71 proc. takich klientów. 7 na 10 klientów sklepu można nazwać sprytnymi nabywcami. W 2018 r. takich osób było 49 proc., a w 2019 r. 59 proc.
Sprytni konsumenci są wrażliwi na ceny i na promocje. Nie chodzi jednak o najniższą cenę na półce – ważą stosunek ceny do jakości, przeliczają cenę na opakowania jednostkowe, porównują ceny pomiędzy sklepami i pomiędzy produktami podobnymi do siebie. Zastanawiają się, czy jest sens wydawać pieniądze na towary w promocji – czy są im one na pewno potrzebne, przeliczają jaka jest wartość jednostkowa towarów opisanych jako jeden gratis, sprawdzają, jaka była cena produktów przed promocją i zastanawiają się z czego wynika promocja – czy np. nie jest związana z jakością produktu lub jego terminem ważności. Już niemal 60 proc. nabywców twierdzi też, że zna ceny najczęściej kupowanych produktów i stale je monitorują.