Agata Matuszewska, Business Unit Manager w Open Research podczas prezentacji "Wspieram polskie marki, kupuję polskie kosmetyki – patriotyzm lokalny i prospołeczne postawy konsumentów w czasach COVID" zauważyła, że obecnie Polacy jeszcze bardziej, niż w latach ubiegłych, są zainteresowani pochodzeniem produktu czy marki, które kupują.
Tylko 9 proc. z respondentów nie chce mieć tej wiedzy, a z 91 proc. którzy są na tak, 47 proc. jest zdecydowanie zainteresowanych pochodzeniem produktu/marki a 44 proc. jest raczej zainteresowana.
Prelegentka podkreśliła też znaczący wzrost postaw patriotycznych. – Polacy częściej deklarują chęć zakupu polskich produktów i sięgania po nie w ramach pierwszego wyboru. Dziewięciu na dziesięciu Polaków twierdzi, że polskość marki zachęca ich do zakupu marek produktów - powiedziała.
Wśród konsumentów dominuje wysoka świadomość znaczenia narodowości kupowanych marek produktów i coraz bardziej świadome wybory. Powodem wyboru krajowych produktów jest wsparcie gospodarki, wysoko ceniona jest dobra jakość. Cena ma mniejsze znaczenie. - Pokazuje to potencjał producentów do elastycznej polityki cenowej - mówiła Agata Matuszewska.
Największym patriotyzmem zakupowym w wyborach Polaków charakteryzują się artykuły spożywcze, natomiast ważny jest wzrost chęci zakupu polskich produktów w takich kategoriach, jak kosmetyki. Jak zauważyła prelegentka, to pierwszy rok, w którym tak istotnie wzrosło zainteresowanie polskimi kosmetykami.
Jak wskazała, na znaczeniu zyskuje chęć wsparcia producentów, którzy podkreślają swoje polskie pochodzenie.
W przypadku kategorii polskie kosmetyki ważnymi aspektami są wysoka jakość, atrakcyjna cena (nie mylić z niską ceną, bo liczy się stosunek do jakości) lokalność oraz ekologia. W opinii Agaty Matuszewskiej, warto odpowiadać na potrzeby konsumentów w tym zakresie. Oprócz tego znaczenie ma poprawa oznakowania produktów, ujednolicenie symboliki, które przyczynia się do łatwiejszej nawigacji w ofercie rodzimych produktów.
- Polskie kosmetyki nie są dobrze komunikowane - zauważyła prelegentka. Komunikacja polskich produktów ma istotny wpływ na postawy zakupowe. Badani oczekują promocji polskich towarów, właściwego oznakowania, aby łatwiej podejmować świadome decyzje zakupowe.