Po skróceniu w ostatnim kwartale ub. roku obiegu należności na rzecz producentów i największych dystrybutorów leków o 3 dni (do 65 a nawet 60 dni), nastąpiło ponowne jego wydłużenie do ponad 70 dni (nawet o 10 dni więcej niż przed rokiem). Wartość trudnych długów była w I półroczu średnio o jedną trzecią wyższa niż przed rokiem, momentami nawet dwukrotnie wyższa.
Duży udział w rynku aptek sieciowych oraz dobra kondycja wiodących dystrybutorów powinna stabilizować obieg należności. Pojawiające się regularnie informacje o niewypłacalności i znikaniu tradycyjnych aptek – wpływają jednak na średni spływ należności z tego segmentu rynku: minimalny na tle innych branż, ale w samym sektorze zauważalny.
Branża farmaceutyczna jest bardzo zależna od regulacji prawnych. Według związku producentów PZPPF, polski sektor produkcyjny tworzy ponad 100 tys. miejsc pracy i przyczynia się do wytworzenia PKB o wartości ponad 15 mld zł (ok. 1,3 proc.) Problemy z dostępnością leków doświadczyło wg. badań 73 proc. pacjentów. Nieuregulowany jest obrót równoległy, który oprócz strat i dostępności leków wpływa na zaburzenie konkurencji.
Rynek jest zdominowany przez dużych producentów z międzynarodowych grup mających łatwy dostęp do finansowania. W branży hurtowej są 3 duże firmy z polskim kapitałem, o silnej pozycji rynkowej, dobrym dostępie do finansowania i pozytywnych perspektywach wzrostu. Obserwowana jest konsolidacja rynku aptecznego i rosnąca pozycja sieci drogeryjno-aptecznych.