Młode pokolenie, czyli dzieci od 3. do 13. roku życia, nazywane pokoleniem Alfa, mają coraz większy wpływ na decyzje zakupowe rodziców. Jak pokazało badanie IRCenter, dzieci współdecydują o zakupie większości rzeczy, 10 proc. ma wpływ nawet na decyzję o zakupie samochodu.
Same stają się także wpływową grupą konsumentów. Coraz częściej dysponują kieszonkowym i korzystają z nowych technologii umożliwiających płatności bezgotówkowe. 11 proc. dzieci ma swoją kartę płatniczą – debetową lub przedpłaconą, a wielu młodych konsumentów sprawnie posługuje się BLIK-iem.
Kto wpływa na wybory zakupowe dzieci?
Kiedy dzieci robią samodzielnie zakupy, podejmują decyzje pod wpływem rówieśników lub idoli z internetu.
– Na wybory dzieci wpływa przede wszystkim otoczenie. Do pewnego wieku rodzice są najważniejsi, ale potem pojawiają się wybory dokonywane pod wpływem rówieśników. Wtedy okazuje się, że to, co ma koleżanka, jest zdecydowanie ważniejsze od tego, co mówi mama. Drugim źródłem inspiracji są social media i internet, tam dzieci mają kontakt z publikacjami na TikToku i Instagramie. Oglądają zdjęcia swoich idoli i chcą posiadać to samo, co oni – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Dorota Peretiatkowicz, partnerka IRCenter.
Raport „Generacja Alfa” wskazuje, że 89 proc. dzieci w wieku 3–13 lat korzysta z internetu raz w tygodniu lub częściej. Średnio spędzają w sieci 1,3 godziny. 70 proc. ogląda YouTube’a, a 35 proc. – z TikToka, a popularnych twórców internetowych często traktują jak przyjaciół czy rodzeństwo.
Ulubione postacie z bajek, a zakupy kosmetyków
Młodsze dzieci mają ulubionych bohaterów bajek i to produkty z ich wizerunkiem stają się obiektem pożądania. Widać to bardzo wyraźnie w kategoriach kosmetycznych. Dzieci chcą mieć swoje szampony, żele pod prysznic, perfumy, a wszystko to z postaciami z bajek.
Okazuje się, że zdecydowanie warto badać w tym zakresie preferencje dzieci, a nie rodziców, bo nie ma tu zbieżności.
W badaniu IRCenter dorośli deklarowali, że lubią Kubusia Puchatka, natomiast aż 76 proc. dzieci wskazało, że dla nich najważniejszy jest „Psi patrol”.
Kosmetyki z wizerunkiem bajkowych bohaterów są w Polsce produkowane lub dystrybuowane na licencji wytwórni filmowych hitów. Jak mówiła Weronika Wemberger marketing department manager w Europe Distribution Group, podczas Forum Branży Kosmetycznej 2022, rynek licencji w skali globalnej, jeśli chodzi o kosmetyki dla dzieci ale i kosmetyki ogólnie, przeżywa rozkwit. W Polsce pozycja takich produktów jest różna w zależności od kategorii.
– Są kategorie zdominowane przez produkty licencyjne, np. oral care, gdzie mamy dwie wiodące marki, które korzystają z licencji. Tu wartości są duże. Tak samo, jeśli spojrzymy na kategorie podstawowe produktów do kąpiel i prysznic, ale też dodatków kąpielowych – wszystkie produkty, które służą dodatkowo do zabawy, edukacji, wszystko co jest atrakcją – licencja jest driverem sprzedażowym produktów – podkreślała Weronika Wemberger.
Jak zaznaczyła, świadomość marek z postaciami z bajek, jest potężna i ma ogromny wpływ na sprzedaż.
– Z naszego kilkuletniego doświadczenia w dystrybucji kosmetyków licencyjnych widzimy ich bardzo duży potencjał. Posiadanie ich bardzo wspiera sprzedaż produktów, mamy te dane również od naszych klientów, retailerów. Psi Patrol, Świnka Peppa i Sponge Bob to nr 1 wśród odbiorców w wieku 3-7 lat. Świadomość marek jest potężna – rozpoznawalność marki Psi Patrol w Polsce to 88 proc. i jest to też licencja dominująca w krajach europejskich, gdzie rozpoznawalność marki waha się między 70 a 80 proc. – podała Weronika Wemberger.
Czytaj więcej: Weronika Wemberger, Jacek Kukuć, EDG: Rynek kosmetyków dla dzieci to rosnąca nisza [FBK 2022]
Ile pieniędzy dostają dzieci?
Według badania IRCenter aż 79 proc. dzieci dysponuje własnymi pieniędzmi. Regularne kieszonkowe otrzymuje co trzecie dziecko, a nieco mniej – 29 proc. – dostaje od bliskich pieniądze zamiast prezentów. Dzieci są także wynagradzane za wykonywanie drobnych prac domowych, np. za wyrzucenie śmieci, oraz mogą zostawiać dla siebie resztę z zakupów.
– Okazuje się, że tych pieniędzy dzieci mają całkiem dużo. Mają do dyspozycji kwotę 50–60 zł – mówi Dorota Peretiatkowicz.
Dla wielu dzieci własne konto, karta, płatności BLIK-iem albo smartwatchem to „normalka”. Jedna trzecia dzieci korzysta już z aplikacji bankowej, z czego 37 proc. sprawnie posługuje się BLIK-iem. Własną kartę płatniczą (debetową lub przedpłaconą) ma 11 proc. dzieci i wiele z nich wykorzystuje ją na co dzień.
– Jest to taka oznaka dorosłości. Kiedy dziecko wyciąga własną kartę i nią płaci, to znaczy, że już jest naprawdę dorosłe. Kiedy na tej karcie jest „Psi patrol”, to jest to połączenie idealne bycia dzieckiem i dorosłym. Obecnie przejście do dorosłości polega również na samodzielnym płaceniu za zakupy, a rodzice uczą również w ten sposób odpowiedzialności za pieniądze – podsumowuje Dorota Peretiatkowicz.