Z badania Family Power firmy IQS największy jest ich wpływ w przypadku ubrań, zabawek, butów. Niemniej w 13 proc. deklaruje, że dziecko ma duży wpływ na wybór mebli, w 28 proc. jest umiarkowany.
– Wpływ dzieci i młodzieży na wydatki gospodarstwa domowego pozostaje niezmiennie bardzo duży. Nie dotyczy to tylko odzieży, zabawek, gier, czyli produktów bezpośrednio dla nich. W wielu rodzinach wybór mebli, AGD, a nawet samochodu również przebiega z udziałem dzieci – mówi w rozmowie z dziennikiem Katarzyna Krzywicka-Zdunek z IQS, liderka badania Family Power.
Średnio 10–20 proc. zgadza się z tym, że ich dzieci uczestniczą w takich decyzjach zakupowych.
– Dzieci milenialsów pod wpływem rozmów w domu znacznie ostrożniej podchodzą do wszelkich zobowiązań finansowych, zwłaszcza kredytów hipotecznych. Rozmowy o kłopotach z ratami, oprocentowaniem powodują, że to pokolenie po tego typu oferty będzie sięgało znacznie rzadziej – dodaje ekspertka.
Decyzyjność dzieci wzrasta w niektórych okresach roku, np. przy zakupie różnego rodzaju prezentów, zwłaszcza gwiazdkowych, co jest o tyle istotne, że Boże Narodzenie to jeden z kluczowych okresów dla handlu.
Producenci i sprzedawcy muszą liczyć się również z tym, że dzieci i nastolatki reprezentują już inny model zachowań konsumenckich. Zdaniem Mariusza Woźniakowskiego z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, kilkadziesiąt lat temu dzieci nie były uznawane za konsumentów w pełnym tego słowa znaczeniu, lecz postrzegano je bardziej jako „dzieci państwa X", które znalazły się w sklepie, towarzysząc rodzicom przy okazji domowych zakupów.
Rosnące znaczenie technologii i informatyzacji sprawia, że obecnie dzieci jako najmłodsi konsumenci coraz częściej wpływają na decyzje zakupowe dorosłych, podejmują samodzielne decyzje zakupowe i tym samym dają o sobie znać jako o pełnoprawnym konsumencie – kliencie. Z badania wynika również, że już widać ogromną zmianę w podejściu dzieci i nastolatków do tego, w jaki sposób wybierają pożądane produkty.
– Teraz obserwujemy wielki powrót do dużych marek. Dotyczy to w zasadzie każdego segmentu rynku. Nie ma znaczenia, gdzie i za ile produkt kupiono. Może być brudny i zniszczony, byleby był określonej marki – mówi Dorota Peretiatkowicz z IQS, liderka badania Family Power.