Na początku roku utrzymuje się tendencja poprawy globalnych nastrojów konsumentów. Wzrosty nie są jednak powszechne, w niektórych krajach wskaźnik pewności konsumentów spadał. Największe spadki odnotowano w kilku gospodarkach wschodzących.
Z globalnej perspektywy prognozy gospodarcze na resztę roku są generalnie pozytywne. W pierwszym kwartale zaufanie konsumentów rosło w Europie Zachodniej, a na kluczowych rynkach Ameryki Łacińskiej widać obiecujące oznaki powrotu gospodarek do zdrowia. Sprzedaż artykułów FMCG w Ameryce Północnej wypadła dobrze. W regionie Azji i Pacyfiku rośnie zarówno liczebność populacji, jak i dochody rozporządzalne ludności, co wywiera pozytywny wpływ nie tylko na tamtejsze rynki, ale i poza granicami regionu.
Na świecie nie brak jednak wyzwań. W Europie Środkowej i Wschodniej liczne czynniki wpływają negatywnie na samopoczucie konsumentów, a więc także na sprzedaż FMCG – polityczne zawirowania, nowe przepisy i zmiany w polityce rządów, inflacja, a nawet pogoda. Natomiast w regionie Afryki i Bliskiego Wschodu, gdzie prognozy są pomyślne, wciąż jeszcze widać skutki różnych ekonomicznych, politycznych i społecznych turbulencji, jakie miały miejsce w 2017 r.
Niezależnie od regionu czy bieżącej koniunktury gospodarczej, w skali globu jeden fakt w równym stopniu dotyczy wszystkich producentów FMCG i detalistów – muszą dotrzeć i zaspokoić potrzeby młodych, miejskich i zorientowanych cyfrowo konsumentów.
Źródło: nielsen.com