StoryEditor
Rynek i trendy
09.08.2015 00:00

Dobra galeria handlowa, czyli jaka?

Wokół dobrych galerii handlowych miasto rozwija się, a nie umiera. Dobra galeria żyje wraz z lokalną społecznością. Takich miejsc poszukują teraz najemcy.


Przeciętne centrum handlowe w Polsce ma powierzchnię 28 tys. mkw., średnia stawka czynszu to 17,5 euro za mkw., roczne obroty utrzymują się na poziomie 2010 euro za mkw. – wynika z raportu „Shopping Centre Index Poland 2015” firmy CBRE, która na jego potrzeby przeprowadziła analizę 85 centrów handlowych w Polsce oraz blisko 7 tys. umów najmu.
– Galerie handlowe są drogie, koszty najmu są znacznie wyższe niż w przypadku innych lokalizacji – podkreślają ci, którzy zdecydowali się na prowadzenie w nich biznesu. Z raportu CBRE wynika, że stawki czynszu różnią się w zależności od branży, w jakiej działa najemca, ale również zależą od wielkości miasta, w którym centrum handlowe jest położone. Największe różnice w wysokościach stawek występują w największych aglomeracjach pomiędzy najbardziej atrakcyjnymi i mniej popularnymi obiektami. Najwyższe przeciętne stawki czynszu płacą najemcy z sektorów akcesoria oraz biżuteria, wynoszą one odpowiednio 45 i 40 euro za mkw. miesięcznie.
Głównymi najemcami centrów handlowych wciąż są marki z branży odzieżowej, których lokale stanowią 32 proc. powierzchni w obiektach handlowych. Natomiast największe obroty z metra kwadratowego (spośród najemców, którzy je zaraportowali) występują w branżach zdrowie i uroda oraz biżuteria.

Cel: mniejsze miasta
– Obiekty handlowe w Polsce przez wiele lat były budowane w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców, ten trend został odwrócony kilka lat temu, deweloperzy skupili się na dostarczeniu powierzchni handlowej w mniejszych miastach – mówi Agata Czarnecka, associate director w dziale doradztwa i badań rynku CBRE. Niezależnie od wielkości miasta powodzenie w prowadzeniu biznesu w galerii zależy od jej atrakcyjności. A na tę składa się lokalizacja, dobór najemców, oferowane usługi oraz reklama i marketing. – Zdecydowanie sama dobra lokalizacja galerii nie wystarczy – mówi Krystyna Pilecka, która sześć ze swoich dziewięciu drogerii prowadzi w galeriach handlowych.  – Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy najemcy będą wystarczająco różnorodni, żeby przyciągnąć klientów. Uzupełnieniem sklepów powinna być oferta gastronomiczna, znakomicie jeśli działa kino lub inne atrakcje i dostępne są usługi – musimy mieć na uwadze, czy ten miks najemców pozwoli nam zarobić na koszty, które w galerii są ogromne. Inaczej zostaniemy z problemami, nie brakuje przykładów bankructw i tragedii przedsiębiorców, którzy weszli do centrów handlowych. Trzeba również sprawdzić, jakie działania reklamowe zaplanował właściciel galerii, i pamiętać, że często, zwłaszcza w małych galeriach, to najemcy muszą się między sobą porozumieć i oni są inicjatorami tych działań oraz ponoszą ich koszty. Teraz między centrami handlowymi jest bardzo duża rywalizacja, stoi wiele pustostanów, najemcy zrobili się ostrożniejsi – dodaje Krystyna Pilecka.

Budowanie społecznych więzi
Pustostany stoją w słabych galeriach, bo konsumenci i sami najemcy chcą, żeby galerie handlowe były czymś więcej niż dotychczas. Coraz bardziej są to miejsca spotkań niż zakupów. W galeriach spędza się wolny czas, ale już nie tylko w kawiarniach czy na niedzielnym obiedzie, także ćwicząc popołudniami w klubach fitness, na pokazach, koncertach. Dobre galerie handlowe powinny wpisywać się w krajobraz miasta, pozytywnie wpływać na jego rozwój, uwzględniać lokalne potrzeby mieszkańców, pobudzać do budowania społecznych więzi. Wokół takich obiektów rozwija się inny handel i usługi, miasto dzięki nim zaczyna żyć, a nie umiera. – Świadomość, że centrum handlowe stawia się na lata i trzeba je wpisać w otaczający pejzaż, biorąc pod uwagę historię miejsca, jego tradycje kulturowe, się upowszechnia – mówi w rozmowie z portalem Newseria.pl Lidia Deja, szef marketingu i PR Apsys Polska. Podaje ona przykład Posnanii, którą Apsys buduje w stolicy Wielkopolski. Oprócz tradycyjnej oferty usług, jak kino i fitness, będzie basen, lodowisko, a dookoła centrum tereny zielone wraz ze ścieżkami rowerowymi, stacjami serwisowymi i punktami wypożyczania rowerów miejskich. – To dobrze pokazuje, jak bardzo bierze się dziś pod uwagę zmianę potrzeb, zachowań i stylu życia współczesnego klienta – mówi Lidia Deja.

(kb)


ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
10.04.2025 10:28
Marcowy skok w polskim e-commerce: BaseLinker Index na rekordowym poziomie
Canva

W marcu 2025 roku wartość BaseLinker Index, wskaźnika mierzącego kondycję polskiego e-commerce, osiągnęła rekordowe 153 punkty. Dla porównania, w lutym wynosiła ona 120 punktów, a w marcu 2024 roku – 136 punktów. Oznacza to nie tylko znaczący wzrost w skali miesiąca (o 27,7 proc.), ale także solidną poprawę rok do roku. Warto przypomnieć, że wartość wyjściowa indeksu, ustalona w styczniu 2022 roku, wynosiła 100 punktów.

image
BaseLinker
Wzrost sprzedaży w marcu w ujęciu miesięcznym to przede wszystkim efekt większej liczby zamówień – o 22,3 proc. więcej niż w lutym – oraz wzrostu średniej wartości zamówienia, która osiągnęła poziom 204,3 zł, co oznacza wzrost o 4,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Również dane roczne są pozytywne: liczba zamówień zwiększyła się o 8,5 proc., a średnia wartość zamówienia wzrosła o 3,2 proc.

Analiza danych z 3 tysięcy największych polskich sklepów internetowych pokazuje, że całkowita sprzedaż online w marcu 2025 roku była wyższa niż rok wcześniej o 12 proc. Co ciekawe, zarówno sprzedaż krajowa, jak i zagraniczna zanotowały wzrosty: odpowiednio o 11,3 proc. i 15,9 proc. Sprzedaż cross-border stanowiła 17,13 proc. całkowitej sprzedaży polskich e-commerce’ów.

Wśród najlepiej rozwijających się kategorii znalazły się te, które już wcześniej wykazywały wysoką dynamikę wzrostu: „supermarket”, „zdrowie i uroda” oraz „dom i ogród”. Dane za marzec potwierdzają utrzymujący się trend rosnącego zainteresowania konsumentów zakupami online w tych segmentach, co może być sygnałem do dalszego rozwoju oferty i logistyki w tych obszarach.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
09.04.2025 12:31
Francuski biznes alarmuje: amerykańskie cła mogą doprowadzić do recesji
(fot. Shutterstock)Shutterstock

Patrick Martin, przewodniczący francuskiego stowarzyszenia pracodawców Medef, ostrzegł w środę, że nowe amerykańskie cła mogą zahamować wzrost gospodarczy Francji i wprowadzić kraj w recesję. W rozmowie z radiem RTL podkreślił, że „istnieje ryzyko zatrzymania wzrostu i wejścia w recesję”, odnosząc się do wpływu ceł USA na francuskie przedsiębiorstwa. Nowe środki ogłoszone przez prezydenta USA Donalda Trumpa weszły w życie tego samego dnia – obejmują one m.in. 104-procentowe cła na towary z Chin, pogłębiając globalny konflikt handlowy.

Martin zaapelował o pilne działania mające na celu poprawę konkurencyjności francuskich firm. Według niego konieczna jest ochrona konsumpcji, co oznacza m.in. unikanie nadmiernego obciążania podatkami gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W jego opinii, bez takich kroków francuska gospodarka może nie wytrzymać presji wynikającej z polityki handlowej USA.

Na słowa Martina odpowiedział minister przemysłu Marc Ferracci, który w rozmowie z Franceinfo przyznał, że temat jest aktualnie dyskutowany w parlamencie. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o możliwość obniżenia podatków produkcyjnych, które od dawna uznawane są za jedną z barier dla konkurencyjności francuskiego przemysłu. Ferracci wezwał również francuskie firmy do wstrzymania inwestycji w Stanach Zjednoczonych ze względu na napięcia handlowe między USA a Europą.

Minister spotkał się we wtorek wieczorem z przedstawicielami francuskiego przemysłu, by omówić potencjalne skutki ceł w kluczowych sektorach – od lotnictwa, przez kosmetyki, po dobra luksusowe. Podkreślił, że odpowiedź Unii Europejskiej musi być „stanowcza i proporcjonalna”, by uniknąć dalszej eskalacji, która mogłaby zagrozić miejscom pracy.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
20. kwiecień 2025 09:52