Według sondażu British Skin Foundation prawie 80 proc. specjalistów od pielęgnacji skóry jest zgodnych, że praktyka ta powinna być zakazana, zaś 94 proc. lekarzy dermatologów zgadza się, że solaria są przyczyną zachorowań na raka skóry w Wielkiej Brytanii.
Z tego samego badania wynika, że 94 proc. dermatologów zgadza się, że nieuregulowane solaria przyczyniają się do zachorowań na raka skóry w Wielkiej Brytanii, 91 proc. dermatologów uważa, że solaria przyczyniają się w znacznym stopniu do częstości występowania raka skóry w Wielkiej Brytanii, a wiek, w którym dozwolone jest korzystanie z łóżek opalających, powinien zostać zwiększony z 18 do 21 lat. Ponadto 94 proc. dermatologów zgadza się, że powinno być bardziej rygorystyczne egzekwowanie ograniczeń wiekowych w solariach w Wielkiej Brytanii.
- Wydaje się, że opinie dermatologów potwierdzają badania wskazujące na możliwość wystąpienia raka skóry, w tym czerniaka, u osób, które również korzystały z solariów. Wiemy, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna opalenizna z promieni UV, dlatego British Skin Foundation, podobnie jak inne organizacje ochrony zdrowia, nie zaleca korzystania z leżaków - skomentowała rzeczniczka British Skin Foundation Lisa Bickerstaffe.
Większość nowotworów skóry można wyleczyć, jeśli zostaną wcześnie wykryte, dlatego ważne jest regularne sprawdzanie skóry pod kątem zmian, zwłaszcza w takich miejscach, jak skóra głowy, uszy i plecy. Dermatolodzy zalecają wizytę u lekarza rodzinnego lub dermatologa od razu, jeśli zauważymy znamiona lub fragmenty skóry, które zmieniają kształt i kolor, rosną, powstaje na nich stan zapalny, krwawienie, strupy czy zaczerwienienia na brzegach, szczególnie te swędzące.