StoryEditor
Rynek i trendy
26.10.2014 00:00

Dayli chce się rozwijać przez franczyzę i w internecie

Dayli powraca do pomysłu budowy sieci również w formacie franczyzowym. Planuje także uruchomienie internetowej platformy sprzedażowej. Działania sieci są finansowane w głównej mierze przez polski kapitał – spółkę Hygienika. Do wspierających ją zachodnich inwestorów finansowych mogą dołączyć jeszcze w tym roku inwestorzy branżowi.

Sieć Dayli zamierza uruchomić projekt franczyzowy. – Już niebawem będziemy szukać partnerów do wspólnego prowadzenia biznesu. Zainteresowani będziemy lokalami na terenie całego kraju o powierzchni od 120 mkw. – powiedział „Wiadomościom Kosmetycznym” Kamil Kliniewski, prezes zarządu Dayli, a zarazem firmy Hygienika. Sieć cały czas się rozwija. – Do końca tego roku planujemy otworzyć 16 nowych sklepów, a pod koniec 2016 roku chcemy mieć 250 placówek – zapowiada Kamil Kliniewski (w lipcu br. „Puls Biznesu”
podawał, że już pod koniec 2015 r. ma być ich 300). Niedawno sieć otworzyła kolejną, czwartą, drogerię w Warszawie, przy ul. Powstańców Śląskich 106B.
Dayli planuje także uruchomić platformę e-commerce. – Mamy nadzieję, że to pozwoli nam pozyskać nowych klientów oraz jeszcze bardziej zachęci do zakupów tych obecnych – mówi prezes Kliniewski. Sprzedaż online będzie prowadzona za pośrednictwem portalu należącego do sieci, link do sklepu znajdzie się na stronie dayli.com.pl.
– Asortyment sklepu internetowego będzie porównywalny z tym, który można kupić w sklepach stacjonarnych. Jednak klienci, kupujący przez internet, na pewno będą mogli liczyć na specjalne promocje i rabaty – zapowiada prezes Dayli. W pierwszej fazie działalności sklepu produkty będą wysyłane do klientów pocztą lub będą do odbioru w 13 wybranych placówkach Dayli. Docelowo odbiór towarów będzie możliwy we wszystkich drogeriach.
Sieć Dayli to ponad 170 placówek. Drogerie współpracują z około 60 dostawcami, którzy bacznie przyglądają się działaniom sieci i modelowi, który proponuje – połączenia oferty drogeryjnej ze spożywczą (kosmetyki stanowią 80 proc. oferty). Rozwój sieci finansuje firma Hygienika SA. – 90 proc. Dayli Polska to polski kapitał, a 10 proc. zachodni partnerzy wyłącznie finansowi, ale nadal są rozważani partnerzy branżowi, którzy są również zainteresowani jeszcze szybszą ekspansją naszej sieci. Nie wykluczamy, że jeszcze w tym roku pojawi się nowy partner pomagający w rozwoju Dayli – zapowiada Kamil Kliniewski. Jak niejednokrotnie podkreślał w mediach, jest przekonany, że najbliższe lata upłyną pod znakiem konsolidacji. – Nie ma przed tym ucieczki – przetrwają tylko najwięksi i najsilniejsi – mówił „Pulsowi Biznesu”. Drogerie Dayli starały się o zakup Polbity. – Nie uzyskaliśmy tego, na czym nam zależało, dlatego też zrezygnowaliśmy – mówi prezes Kliniewski. – Cały czas jednak obserwujemy rynek, przyglądamy się działaniom konkurencji i wyciągamy wnioski – dodaje. Nie wyklucza zakupu kolejnych drogerii, ani też tego, że to Dayli zostanie przejęta przez większego gracza. Póki co inwestycje następują za granicą. W sierpniu br. spółka zależna Hygieniki – Poopeys Deutschland GmbH z siedzibą w Wolfsburgu – przejęła 24 drogerie Meng w Luksemburgu. Do końca 2017 r. Poopeys ma się stać ich jedynym właścicielem. Prezes Kliniewski zapowiada, że w ciągu 2-3 lat liczba drogerii Meng może się podwoić, a wejście na luksemburski rynek ocenia jako duży sukces i szansę ekspansji, zarówno dla marek własnych, jak i dla dostawców współpracujących z siecią drogerii Dayli. 
Katarzyna Bochner

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
10.04.2025 10:28
Marcowy skok w polskim e-commerce: BaseLinker Index na rekordowym poziomie
Canva

W marcu 2025 roku wartość BaseLinker Index, wskaźnika mierzącego kondycję polskiego e-commerce, osiągnęła rekordowe 153 punkty. Dla porównania, w lutym wynosiła ona 120 punktów, a w marcu 2024 roku – 136 punktów. Oznacza to nie tylko znaczący wzrost w skali miesiąca (o 27,7 proc.), ale także solidną poprawę rok do roku. Warto przypomnieć, że wartość wyjściowa indeksu, ustalona w styczniu 2022 roku, wynosiła 100 punktów.

image
BaseLinker
Wzrost sprzedaży w marcu w ujęciu miesięcznym to przede wszystkim efekt większej liczby zamówień – o 22,3 proc. więcej niż w lutym – oraz wzrostu średniej wartości zamówienia, która osiągnęła poziom 204,3 zł, co oznacza wzrost o 4,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Również dane roczne są pozytywne: liczba zamówień zwiększyła się o 8,5 proc., a średnia wartość zamówienia wzrosła o 3,2 proc.

Analiza danych z 3 tysięcy największych polskich sklepów internetowych pokazuje, że całkowita sprzedaż online w marcu 2025 roku była wyższa niż rok wcześniej o 12 proc. Co ciekawe, zarówno sprzedaż krajowa, jak i zagraniczna zanotowały wzrosty: odpowiednio o 11,3 proc. i 15,9 proc. Sprzedaż cross-border stanowiła 17,13 proc. całkowitej sprzedaży polskich e-commerce’ów.

Wśród najlepiej rozwijających się kategorii znalazły się te, które już wcześniej wykazywały wysoką dynamikę wzrostu: „supermarket”, „zdrowie i uroda” oraz „dom i ogród”. Dane za marzec potwierdzają utrzymujący się trend rosnącego zainteresowania konsumentów zakupami online w tych segmentach, co może być sygnałem do dalszego rozwoju oferty i logistyki w tych obszarach.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
09.04.2025 12:31
Francuski biznes alarmuje: amerykańskie cła mogą doprowadzić do recesji
(fot. Shutterstock)Shutterstock

Patrick Martin, przewodniczący francuskiego stowarzyszenia pracodawców Medef, ostrzegł w środę, że nowe amerykańskie cła mogą zahamować wzrost gospodarczy Francji i wprowadzić kraj w recesję. W rozmowie z radiem RTL podkreślił, że „istnieje ryzyko zatrzymania wzrostu i wejścia w recesję”, odnosząc się do wpływu ceł USA na francuskie przedsiębiorstwa. Nowe środki ogłoszone przez prezydenta USA Donalda Trumpa weszły w życie tego samego dnia – obejmują one m.in. 104-procentowe cła na towary z Chin, pogłębiając globalny konflikt handlowy.

Martin zaapelował o pilne działania mające na celu poprawę konkurencyjności francuskich firm. Według niego konieczna jest ochrona konsumpcji, co oznacza m.in. unikanie nadmiernego obciążania podatkami gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W jego opinii, bez takich kroków francuska gospodarka może nie wytrzymać presji wynikającej z polityki handlowej USA.

Na słowa Martina odpowiedział minister przemysłu Marc Ferracci, który w rozmowie z Franceinfo przyznał, że temat jest aktualnie dyskutowany w parlamencie. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o możliwość obniżenia podatków produkcyjnych, które od dawna uznawane są za jedną z barier dla konkurencyjności francuskiego przemysłu. Ferracci wezwał również francuskie firmy do wstrzymania inwestycji w Stanach Zjednoczonych ze względu na napięcia handlowe między USA a Europą.

Minister spotkał się we wtorek wieczorem z przedstawicielami francuskiego przemysłu, by omówić potencjalne skutki ceł w kluczowych sektorach – od lotnictwa, przez kosmetyki, po dobra luksusowe. Podkreślił, że odpowiedź Unii Europejskiej musi być „stanowcza i proporcjonalna”, by uniknąć dalszej eskalacji, która mogłaby zagrozić miejscom pracy.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
20. kwiecień 2025 02:46