Jakich wyzwań i zagrożeń biznesowych spodziewa się Pani w nadchodzącym roku? Co budzi Pani największe obawy w obszarze związanym z prowadzeniem firmy?
Aktualne zmiany, które zostały zatwierdzone przez Parlament Europejski są dużym wyzwaniem dla wszystkich producentów z branży beauty, budzą one nasze największe rozterki. Planujemy w najbliższym czasie pewną rewolucję w opakowaniach, dlatego też musimy dobrze wybrać ostateczne wzory butelek i słoików, które będą zgodne z wymaganiami, aby za kilka lat nie wprowadzać kolejnych roszad.
Jaki to będzie rok dla branży i rynku kosmetycznego?
Jestem optymistką. W związku z tym, że nastąpiła znacząca zmiana w polskiej polityce i zostaną odblokowane środki z KPO liczę na to, że polska gospodarka ponownie nabierze rozmachu. Rok 2024 będzie według mnie rozpędzał się powoli, ale po tych kilku trudnych latach prognozuję tendencje wzrostowo-rozwojowe.
Jakie cele stawiacie sobie Państwo na 2024 r.? Jakie inwestycje i w jakie obszary będą najważniejsze?
Naszym strategicznym celem jest wzrost sprzedaży i ustabilizowanie się na rynku rodzimym oraz ekspansja zagraniczna. Aby być jeszcze lepiej przygotowanym do tych działań planujemy także zainwestować w rozwój zespołu.
Jak firma w okresie niepewności oraz dużej konkurencyjności rynku będzie pracowała nad zarządzaniem asortymentem, cenami i budowaniem marż a także dystrybucją?
W związku z tym, że jesteśmy wciąż nadal małą firmą, proces decyzyjny jest u nas dość szybki. Reagujemy na bieżąco na zmiany, które dzieją się na rynku i potrafimy wyprzedzać niektóre trendy. Jesteśmy elastyczni w działaniu więc zarządzanie asortymentem – wycofywanie produktów czy wprowadzanie nowych – nie jest dla nas dużym wyzwaniem. Słowo „optymalizacja” jest wpisane do naszych codziennych wewnętrznych komunikatów, więc dopasowujemy się szybko do sytuacji, którymi zaskakuje nas życie. Największym wyzwaniem pozostają nowe regulacje unijne, do których na razie nie są przygotowane niemal żadne firmy, nie tylko w Polsce.