StoryEditor
Rynek i trendy
08.07.2024 09:00

Czy to będzie kolor Pantone roku 2025? Future Dusk zdobywa kolejnych zwolenników

Pretendent do miana koloru roku Pantone 2025 jest chłodnym, intensywnym odcieniem fioletu. / DALL-E
Chociaż Pantone nie ogłosił jeszcze, która barwa zostanie jego kolorem roku 2025, to projektanci i analitycy od kilkunastu miesięcy mają swój typ. Jest nim Future Dusk, czyli chłodny wariant fioletu, który już znalazł dla siebie miejsce w branży urodowej.

„Future Dusk” to kolor, który autorzy raportu opisują jako pełen surrealistycznej aury i tajemnicy. Nazwa ta, przetłumaczona na polski jako „przyszły zmierzch” lub „zmierzch przyszłości”, może nieco pesymistycznie sugerować koniec pewnej ery, ale jednocześnie wskazuje na nowy początek. Eksperci podkreślają, że odcień ten symbolizuje kreatywność i zmiany, jakie towarzyszą przejściu z jednej pory dnia w drugą. „Future Dusk” ma również „kosmiczny” charakter, który kojarzy się z międzygwiezdnymi podróżami i eksploracją kosmosu. W obliczu przewidywanego rozwoju w dziedzinie pasażerskich podróży kosmicznych i sztucznej inteligencji, kolor ten staje się symbolem nieznanego i postępu — a przynajmniej tak twierdzą Worth Global Style Network i Coloro.

image
Future Dusk zdobyło już przyczółek w branży kosmetycznej — dowodem tego są np. lakiery do paznokci.
NAILSOFTHEDAY
Worth Global Style Network to globalna firma zajmująca się prognozowaniem trendów, dostarczająca analiz i przewidywań dotyczących przyszłych kierunków w modzie, designie i stylu życia. Coloro natomiast specjalizuje się w identyfikacji i analizie trendów kolorystycznych, oferując narzędzia i usługi wspierające procesy projektowe i produkcyjne w różnych branżach. Pod uwagę obydwie firmy biorą trendy zauważalne w mediach społecznościowych, wnętrzach oraz na wybiegach mody. W kontekście mody, „Future Dusk” stanowi alternatywę dla ponadczasowego granatu, różniąc się od niego delikatnym dodatkiem fioletu. Kolor ten pojawił się już na wybiegach w wiosenno-letnich i jesienno-zimowych kolekcjach takich marek jak Christian Dior, Chanel, Giorgio Armani, Saint Laurent czy Victoria Beckham, co świadczy o jego rosnącej popularności.

Mimo że „Future Dusk” może wydawać się ciemny, przyszłość w raporcie Worth Global Style Network i Coloro nie jest malowana tylko w takich barwach. Eksperci wskazali również na cztery inne kolory, które mają dominować w 2025 roku. „Transcendent Pink”, beż z kroplą różu, „Aquatic Awe”, turkusowy odcień przypominający kolor zachodzącego słońca, „Sunset Coral” oraz słoneczny „Ray Flower” to kolory, które także mają odegrać ważną rolę w nadchodzących trendach. Każdy z tych odcieni ma swoje unikalne znaczenie i symbolikę, które razem z „Future Dusk” tworzą obraz przyszłości pełnej różnorodności i nowości.

Krytycy zwracają uwagę, że względnie niedawno, bo w 2022 r., kolorem roku Pantone był Veri Peri — niebieskawy odcień fioletu, który również został bezkolizyjnie przyjęty przez branżę beauty, zwłaszcza jej makijażowy odłam — więc wybranie kolejnego fioletu w tak krótkim odcinku czasowym może się wydawać zaskakujące. Czas pokaże jednak, jaki odcień stanie się kolorem roku Pantone 2025. Poprzednio fiolety były kolorami roku w 2018 (Ultra Violet), 2014 (Radiant Orchid) i 2008 (Blue Iris).

Czytaj także: Pantone ogłasza piękny brzoskwiniowy Peach Fuzz 13-1023 kolorem roku 2024

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
20.12.2024 09:38
Blix: Blisko 46 proc. Polaków kupi prezenty pod choinkę hybrydowo — aż 61 proc. kupi pod choinkę kosmetyki.
Shutterstock

W tym roku Polacy zmieniają swoje zwyczaje zakupowe na święta. Chociaż wciąż dominują zakupy hybrydowe, ich popularność maleje. Rośnie natomiast znaczenie tradycyjnych zakupów stacjonarnych, a jednocześnie Polacy coraz częściej wybierają praktyczne i wartościowe prezenty.

Według badania Grupy BLIX, najwięcej Polaków (45,8 proc.) planuje zakupy świąteczne zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych. Jednak metoda ta straciła 12 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku, podczas gdy zakupy w fizycznych placówkach zyskały na popularności, osiągając poziom 31,3 proc. (wzrost o 13,9 p.p. rdr.). Zakupy wyłącznie przez internet wybiera 17,8 proc. Polaków, co oznacza spadek o 3,2 p.p. w relacji rocznej. Eksperci zauważają, że wzrost znaczenia tradycyjnych zakupów może wynikać z potrzeby obejrzenia produktów przed zakupem oraz ograniczonego zaufania do terminowości dostaw w okresie świątecznym.

Kto, ile i za ile?

Najczęściej Polacy kupują prezenty dla 4–5 osób – tak deklaruje 28,2 proc. respondentów, co niemal dokładnie odpowiada wynikom z zeszłego roku (28,4 proc.). Największy odsetek ankietowanych planuje wydać na pojedynczy upominek 51–100 zł (40,5 proc.), co również jest zbliżone do wyników sprzed roku (42,9 proc.). Zmiana zauważalna jest w przedziale 201–300 zł, który zyskał 2,9 p.p. i wynosi obecnie 10,2 proc. Wysokość wydatków odzwierciedla chęć łączenia jakości z rozsądnymi cenami.

Wśród najczęściej wybieranych prezentów dominują kosmetyki (61,6 proc.), choć ich popularność spadła o 7,9 p.p. rdr. Na kolejnych miejscach znajdują się zabawki (56,1 proc.) i słodycze (44,7 proc.). Zyskały natomiast kategorie takie jak odzież (wzrost o 2,9 p.p.) oraz elektronika (wzrost o 3,9 p.p.). Eksperci wskazują, że zmiany w preferencjach zakupowych wynikają z rosnących cen książek i większej dostępności treści cyfrowych, podczas gdy elektronika staje się coraz bardziej przystępna cenowo. Decyzje konsumentów odzwierciedlają rosnącą świadomość w planowaniu budżetu oraz dążenie do zrównoważonych i praktycznych wyborów.

Czytaj także: Ekspert podatkowy radzi: ostrożnie ze świątecznymi prezentami!

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
19.12.2024 11:44
Drogerie DM chcą sprzedawać OTC online, ale najpierw... w Czechach
Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej.    fot. DM mat. prasowe

Niemiecka sieć drogerii, która w Polsce rozwija się dopiero drugi rok, przygotowuje się do uruchomienia apteki internetowej z lekami bez recepty. Na początek OTC będą dostarczane klientom z Niemiec za pośrednictwem apteki internetowej DM w Czechach.

Sprzedaż wysyłkową leków bez recepty DM chce rozpocząć już w przyszłym roku za pośrednictwem własnej apteki internetowej. Zdaniem sieci sprzedaż wysyłkowa OTC to najszybciej rosnący sektor rynku. 

Kiedy start apteki z OTC?

Dokładna data startu projektu nie została przez DM potwierdzona. Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej. Czekając na nowe regulacje prawne tego sektora w Niemczech (spodziewane w nadchodzącym roku), firma spełniła tymczasem wymogi prawne, pozwalające na uruchomienie internetowej apteki w Czechach, gdzie DM również prowadzi swoje drogerie.

DM prowadzi obecnie rozmowy z producentami i dostawcami OTC, a także z firmami start-up’owymi, które pomogą “wnieść nowe pomysły i bodźce na rynek ochrony zdrowia.

Niemcy opóźnione cyfrowo, nadganiają inne kraje

Warto przypomnieć, że Niemcy pozostają na tle krajów europejskich w tyle, jeśli chodzi o cyfryzację w ochronie zdrowia. Przedsięwzięcie podobne do polskiego Internetowego Konta Pacjenta (działającego u nas od 2018 roku) Niemcy zaczęli wdrażać dopiero w połowie Niemcy bieżącego roku, a start systemu przewidziany jest na styczeń 2025.

Jak przyznał federalny minister zdrowia Karl Lauterbach, Niemcy czekały za długo z tymi zmianami. Dlatego przyszły rok będzie czasem rewolucyjnych zmian w niemieckim systemie opieki zdrowotnej, gdy zostaną uruchomione takie usługi jak wystawianie e-recept czy cyfrowa dokumentacja pacjenta. 

Jedna apteka mniej każdego dnia

Z danych statystycznych wynika, że każdego dnia w Niemczech zamykana jest co najmniej jedna apteka. W ciągu ostatniej dekady liczba aptek stacjonarnych spadła z ponad 20 tys. do niecałych 17,3 tys. Spada też gwałtownie liczba lekarzy pierwszego kontaktu. Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady ponad połowa (60 proc.) wszystkich lekarzy pierwszego kontaktu przejdzie na emeryturę – wskazują managerowie drogerii DM, tłumacząc wprowadzanie OTC do oferty sieci.

image
Zdaniem DM kwestie zdrowia to “megatrend”, który wywrze duże zmiany w strukturze rynku
fot. DM mat. prasowe

Rynek OTC i suplementów przechodzi do internetu - to megatrend

Jak podaje federalne Stowarzyszenie Przemysłu Farmaceutycznego, łączna sprzedaż leków dostępnych bez recepty i suplementów diety w 2023 roku wyniosła 11,2 mld. Z tego prawie jedna czwarta (2,54 mld euro) zostało sprzedane przez internet, a apteki stacjonarne coraz bardziej tracą udziały rynkowe w OTC na rzecz aptek internetowych.

Apteki wysyłkowe, mające najwyższą sprzedaż w Niemczech, to Doc Morris i Shop Apotheke (firmy z siedzibami w Holandii).

Już pod koniec 2023 roku szefowie DM podkreślali, że kwestie zdrowia to “megatrend”, który prędzej czy później wywrze duże zmiany w strukturze rynku.

Czytaj też: Sieć DM otworzy tuż przed Świętami 50. drogerię w Polsce

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. grudzień 2024 19:27