Komu i kiedy opłaca się wprowadzać marki kosmetyczne?
Odpowiedź jest prosta – tym, którzy mają pakiet zasobów. Zaczynając od finansowych, poprzez dystrybucyjne, po marketingowe. Jeśli nie ma się odpowiednich zasobów, to nie ma szans na opłacalność, a na pewno nie w krótkim czasie.
Zarazem jest zapewne sporo przykładów firm, które nie miały wszystkich zasobów na początku działalności, ale miały ich więcej niż tylko środki na wyprodukowanie jednego kremu w ilości tysiąca sztuk. Dodatkowo trzeba doprecyzować słowo sukces – dla jednych sukcesem będzie obrót 5 tys. zł miesięcznie w internecie, dla innych 500 tys. zł w dystrybucji stacjonarnej. Będą też tacy, którzy po mniej niż milion obrotu nie będą stawać do rywalizacji, więc każdy musi ocenić sam czy opłaca się prowadzić działalność w branży kosmetycznej.
Wprowadzenie nowej marki udaje się tym, którzy są zdeterminowani, konsekwentni i chcą pracować długofalowo. Jeśli ktoś chce tego dokonać szybko, to ma szansę pod warunkiem, że zainwestuje duże środki z innego źródła dochodu, zaangażuje się intensywnie w marketing i nie będzie oczekiwał szybkiego zwrotu zainwestowanych pieniędzy, bo po jednej publikacji influencerki biznesu w kosmetykach nie zbuduje.
Czynnikiem wróżącym powodzenie może być doświadczenie w sprzedaży i relacje w sieciach, ewentualnie własna społeczność wiernych klientów (influencerów). Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu wymagana jest inwestycja w produkt na wielu poziomach.
Warto też zwrócić uwagę, że ten kto ma relacje w dystrybucji, a nie będzie prowadził marketingu i nie zagwarantuje odsprzedaży produktów z półki, może zakończyć biznes na jednorazowym wdrożeniu (takie przypadki też rynek zna).
W przypadku, gdy inwestorem jest influencer, sprzedaż będzie ograniczać się początkowo do wybranej grupy klientów. Jeśli taki twórca chce wejść na rynek offline musi nabyć know-how lub pozyskać inwestora i konsekwentnie pracować. Jak pokazują przykłady z Polski i ze świata, marki influencerów zdobywają coraz większą popularność i wiele z nich utrzymuje się na rynku.
Czy jest miejsce na kolejne nowe marki?
Internet i social media sprawiły, że jako konsumenci jesteśmy w ciągłym pędzie i potrzebie nowych rozrywek. Nowości kosmetyczne to pewnego rodzaju rozrywka i dlatego odbiorcy (szczególnie pokolenia wychowane w sieci) je uwielbiają. Możemy więc uznać, że po stronie konsumenta istnieje potencjał na nowe marki kosmetyczne.
Kolejnym miejscem, w którym rynek pokazuje zapotrzebowanie na nowości jest dystrybucja – wysoka poprzeczka sprzedażowa i potrzeba ciągłego wzrostu stymulują wprowadzanie nowości. Drogerie sieciowe i dyskonty od kilku dobrych lat wprowadzają akcje in&out, serie imitowane oraz robią częste wymiany produktów, które nie generują zakładanego obrotu lub zysku.Iluzję nieograniczonego potencjału na nowe marki kosmetyczne daje internet. W teorii w e-commerce zmieści się wszystko, jednak w Polsce udział internetu w całości sprzedaży kosmetyków to nadal tylko około 11 proc.
Rzeczywistość wygląda więc często inaczej niż pokazują nam to badania rynku, w tym także preferencji i zachowań konsumentów.
Półki w drogeriach są pełne, więc żeby pojawiła się na nich nowa marka, inna musi wypaść. Można uznać, że e-commerce to studnia bez dna, ale sprzedaż w internecie wymaga bardzo dobrej komunikacji i wybicia się w gąszczu marek. Również rywalizacja jest zaciekła, a na poziomie cen bywa zabójcza.
Sprzedaż nowych marek można również rozwijać przez eksport, na rynkach zagranicznych, jednak jest to obszar wymagający wiedzy, kontaktów, finansów związanych z certyfikacją i cierpliwego czekania na efekty.
Podsumowując – na rynku jest miejsce na nowe marki, ale bez bardzo ciężkiej pracy, przemyślanej strategii oraz inwestycji w komunikację nie ma szans na dobre wyniki i zyski ze sprzedaży, a ostatecznie to jest celem każdego przedsiębiorcy.
A każdy, kto chce wejść na rynek kosmetyczny, powinien w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie: „Po co to robię?”.
Jakie inne czynniki w analizie opłacalności inwestycji na rynku kosmetycznym są niezbędne? Więcej w artykule Małgorzaty Włodarczyk pt. "Papier wszystko przyjmie, rynek nie. Czy opłaca się wchodzić w biznes kosmetyczny z nową marką?" w roczniku Wiadomości Kosmetycznych "Przyszłość rynku beauty 2025", który ukaże się w druku na rynku w grudniu br. Już można zamiawiać rocznik w przedsprzedaży tutaj
Czytaj także: Szukasz inwestora? Chcesz sprzedać firmę lub markę? Koniecznie przeczytaj