Według Adeline Çabale, prezes i współzałożycielki Retail Factory, świat piękna musi jak najszybciej zmienić swoje podejście do handlu detalicznego, aby sprostać nowym oczekiwaniom konsumentów. W opinii tej byłej dyrektor L’Occitane, współzałożycielki agencji konsultingowej Retail Factory, marki i sklepy z kosmetykami perfumeryjnymi i kosmetycznymi mają szczęście, ale wszyscy są świadomi, że świat przechodzi ogromne zmiany.
Rynek północnoamerykański był zaniepokojony pojawieniem się nowych marek wykorzystujących internet i sieci społecznościowe do rozwijania swojej popularności i sprzedaży: budując swoją reputację dzięki wsparciu wpływowych i gwiazd Hollywood, budowanie modelu biznesowego opartego na osobowościach i milionerkach, takiego jak Kylie Jenner lub Kim Kardashian, bez fizycznego sklepu (lub prawie), lub poprzez kreowanie nawyków dotyczących konsumpcji piękna poprzez subskrypcje członkowskie. Makijaż był pierwszą kategorią, na którą te trendy wpłynęły, ale obecnie istnieje wiele marek produktów do pielęgnacji ciała lub perfum, którym udało się z powodzeniem opracować, w większości, cyfrowe modele sprzedaży.
Z perspektywy czasu można zauważyć, że sukces online może być błyskawiczny, ale i efemeryczny. Wspomniani gracze zdestabilizowali ustanowioną równowagę i narzucili pewne reguły całej branży. - Najbardziej znane marki są w pełni świadome tego wyzwania i chcą przejąć inicjatywę - podkreśla Adeline Çabale, która podzieliła się swoimi analizami na portalu premiumbeautynews.
1. Trend Green / Clean
Handel detaliczny produktami kosmetycznymi przechodzi poważne zmiany z powodu wielu, czasami sprzecznych, trendów. „Najważniejszym i najbardziej oczywistym z nich jest trend Green / Clean. W Stanach Zjednoczonych wiąże się to z rozwojem "czystych" marek wielobranżowych, takich jak Detox Market, Credo Beauty lub Beautycounter - mówi ekspertka. Poza składnikami, eko-odpowiedzialny trend rozciąga się na sektor opakowań i na cały obszar zakupów, w tym na punkty sprzedaży.
2. W poszukiwaniu luksusu
Z jednej strony na rynku kosmetyczny jest silny trend poszukiwania naturalności, ale innym dużym trendem w tej chwili jest nieskrępowany luksus. - Ludzie poszukują swobodnego i intymnego związku z luksusem, czego można doświadczyć w nowojorskim Atelier Beauté w Soho w Chanel, z jego bardzo instagramową architekturą, pomieszczeniem zapachowym do wykonywania testów perfum, cyfrową aplikacją ułatwiającą sprzedaż detaliczną i gdzie sprzedawca staje się ekspertem. Teraz sam akt zakupu staje się zwykłą formalnością, to doświadczenie klienta z marką stanie się nadrzędne - mówi Adeline Çabale.
3. Omnichannel czyli uzupełniająca się sprzedaż
Pod względem omnichannel francuskie i europejskie marki i detaliści wciąż pozostają daleko w tyle. - Click & collect rzeczywiście działa, ale detaliści nie skorzystali z możliwości zaproponowania uzupełniającej sprzedaży - przepływ między lokalizacjami online i fizycznymi sklepami nie zawsze jest płynny.
Gracze na rynku kosmetycznym zdali sobie sprawę z tych problemów, ale nadal napotykają problemy z budżetem, aby ukończyć synchronizację swoich systemów informatycznych online i offline. - Najbardziej zaawansowanym krajem pod tym względem są niewątpliwie Chiny, gdzie prawie każdy zakup odbywa się za pomocą smartfona. Stany Zjednoczone nie pozostają daleko w tyle - uważa ekspertka.
4. Przyszłość to V-commerce
W dłuższej perspektywie, handel głosowy powinien być trendem do naśladowania według Adeline Çabale. - Zakupy za pomocą głosu są bardzo intuicyjne i naturalne. Głośniki inteligentne są coraz bardziej obecne w amerykańskich domach, ale wciąż jest wiele do zrobienia w zakresie technologii. Z pewnością jest to trend na przyszłość i nowy kanał dystrybucji - twierdzi.