Przez ostatnią dekadę marki prywatne, teraz rozwijające się jako marki własne, zdecydowanie wzmocniły swoją obecność na polskim rynku FMCG. Według danych Consumer Panel Services GfK, w okresie od lipca 2022 roku do czerwca 2023 roku, ta kategoria produktów, obejmująca artykuły spożywcze, kosmetyki, chemię gospodarczą oraz karmę dla zwierząt, osiągnęła wartość 48 miliardów złotych, biorąc pod uwagę zakupy gospodarstw domowych. Udział marek własnych wyniósł wówczas 22,1 procent na całym polskim rynku FMCG, co oznacza wzrost o 1,4 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim rokiem oraz o 3,9 punktu procentowego w porównaniu z analogicznym okresem sprzed 4 lat.
Najważniejszym czynnikiem napędzającym rozwój sektora marek własnych w Polsce jest stały wzrost znaczenia kanału dyskontów, takich jak Biedronka, Lidl, Netto i Aldi. Obecnie te sklepy osiągają aż 44 procent całkowitej sprzedaży dzięki markom własnym.
Czytaj także: Rafayel Asatryan, Serpol-Cosmetics: marki własne mogą zdobyć nawet 90 proc. udziału w kategorii [FBK 2023]
Wszystkie grupy konsumentów sięgają po marki własne, co pokazuje, że ich penetracja na rynku jest praktycznie kompletna, wynosząc 99,9 procent, jak wynika z raportu Consumer Panel Services GfK. Szczególnie ważnymi klientami dla marek własnych są rodziny z dziećmi, które odpowiadają za 47 procent wydatków na produkty z tego segmentu. To właśnie te rodziny, razem z gospodarstwami domowymi "młodych ludzi bez dzieci", stanowią grupę, która jest nadreprezentowana w porównaniu do struktury nabywców na całym rynku FMCG.
Czytaj także: Kto produkuje kosmetyki Cien, marki własnej Lidl?