Zdaniem gazety rezygnowanie z mięsa czy ograniczanie jego udziału w diecie to już nie tylko moda, ale globalny trend, który jest związany zarówno z kwestiami ideologicznymi, jak cierpienie zwierząt, po środowiskowe. Na przykład wyprodukowanie kilograma wołowiny to średnio ponad 14 tys. litrów wody i ponad 6 kg paszy, a poza tym do atmosfery trafia tyle CO2, co trzygodzinna jazda samochodem - podaje dziennik "Rz".
Trend odchodzenia od mięsa jest widoczny coraz bardziej. Z badania przeprowadzonego przez serwis Pyszne.pl wynika, że już 1 mln Polaków to wegetarianie i weganie, zaś aż 2 mln przygotowuje się do przejścia na taką diet. Oprócz tego 43 proc. Polaków nie rezygnuje z niego całkowicie, ale mocno ogranicza spożycie - podaje "Rz".
Patrycja Homa, dyrektor ProVeg Polska przekonuje w dzienniku, że zapotrzebowanie na roślinne produkty rośnie zarówno w Polsce, jak i globalnie.
– Mimo że utożsamiamy je głównie z osobami na diecie wegetariańskiej i wegańskiej, to aż 90 proc. sprzedaży jest generowana przez osoby niebędące na żadnej z tych diet. Stąd widzimy w Polsce znaczny rozwój produktów roślinnych, jednak daleko nam jeszcze do krajów zachodnich, dlatego wciąż jest tu miejsce na tego typu produkty – komentuje Patrycja Homa.
Zmiana diety Polaków wiąże się zazwyczaj ze zmianą podejścia do kosmetyków i wybieraniem produktów opartych na składnikach, które nie pochodzą od zwierząt. To w naturalny sposób rozwinie wegańską kategorię produktów beauty.