Powodami powstawania stresu oksydacyjnego, czyli nadprodukcji wolnych rodników są między innymi upływ czasu, niezdrowa dieta, życie w stresie i zanieczyszczonym środowisku oraz stosowanie używek. Antyoksydanty możemy dostarczać organizmowi z diety, a znajdziemy je głównie w owocach i warzywach albo uzupełniać je suplementami.
Antyoksydanty dzielimy na dwie grupy. Te produkowane przez organizm (endogenne) i te dostarczane z zewnątrz (egzogenne). Wszystkie one mają podobne zadanie: usuwają z organizmu wolne rodniki będące przyczyną przyspieszonego starzenia się i powodem wielu chorób.
SOD to jeden z najpotężniejszych enzymów antyoksydacyjnych (rodzaj drożdży) wytwarzanych przez nasz organizm. Dysmutaza ponadtlenkowa (SOD z ang. SuperOxide Dismutase) jest pierwszym i najważniejszym z metaloenzymów antyoksydacyjnych. Chroni nasze komórki przed szkodliwym i toksycznym działaniem wolnych rodników. Działa również jako silny środek przeciwzapalny. Niestety poziom SOD gwałtownie spada z wiekiem, osłabiając tym samym mechanizm naturalnej obrony antyoksydacyjnej organizmu. Wyniki badań pokazują, że niski poziom SOD bezpośrednio wiąże się z zaburzeniami dotyczącymi wszystkich tkanek. Ponadto niedobory SOD sprawiają, że skóra gorzej reaguje na szkodliwe promieniowanie UV oraz wolniej się goi.
Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty w tym zaawansowane metody suplementacji, których formuły bazują na substancjach aktywnych pochodzących.
Przeczytaj również: Witaminy w kosmetykach i ich dobroczynne działanie na skórę