Kosmeceutyki to środki działające leczniczo. Od lat 70. ubiegłego stulecia stanowią one odrębną grupę kosmetyków. Kosmeceutyki wyróżniają się zwiększoną ilością i dużym stężeniem substancji aktywnych (leczniczych). Oprócz działania leczniczego wykazują działanie pielęgnacyjne.
Z ostatniego badania firmy Mintel wynika, że siedmiu na dziesięciu mieszkańców Chin (69 proc.) jest przekonanych, że codzienne użycie kosmeceutyków pomaga zmniejszyć wrażliwość skóry. 44 proc. respondentów zadeklarowało, że używa kosmeceutyki w celi redukcji określonych problemów skórnych.
Jessica Jin, dyrektor generalny Mintel ds. PR, podczas targów in-cosmetics Korea-2018, które odbyły się w czerwcu tego roku zaznaczyła, że kosmeceutyki to nowość dla Chińczyków. Wyżej opisany trend pojawił się w ciągu ostatnich kilku lat. Podążając za nim coraz więcej sprzedawców działających w branży kosmetycznej poszerza swoją ofertę o tego typu produkty.
Życie w stresie, a także pogarszające się warunki ekologiczne coraz częściej wywołują niepokój ludzi o kondycję skóry. W wyniku tego, konsumenci szukają odpowiednie metody leczenia i właśnie kosmeceutyki stają się najbardziej poszukiwanym produktem, który pomaga rozwiązać ten problem.
Badania Mintel pokazują też, że o jakości tej kategorii produktów świadczą m.in. odpowiednie certyfikaty. Ponad połowa Chińczyków - mieszkań miast uważa także, że produkt ma wysoką jakość, jeśli producent podaje pełną informację o nim.
Jessica Jin dodaje, że dla chińskich konsumentów efektywność i bezpieczeństwo produktów są jednakowo ważne. Tworząc receptury kosmeceutyków producenci powinni uwzględniać fakt, że konsumenci wysoko cenią naukowe odkrycia. Dalszą promocję kosmeceutyków na rynku chińskim może również ułatwić udostępnianie w sklepach takich usług, jak testy do określania rodzaju skóry za pomocą odpowiednich urządzeń.