Większy odsetek Polaków odczuwa pogorszenie sytuacji finansowej (ponad 40 proc.) niż jej poprawę (15 proc.). Połowa Polaków utrzyma poziom wydatków na FMCG na stabilnym poziomie, ani nie ogranicza wydatków, ani ich nie zwiększa. Natomiast 18 proc. Polaków planuje wydawać więcej niż do tej pory na dobra codziennego użytku.
Czytamy etykiety produktów
Polacy wyedukowali się w kontekście czytania etykiet produktów. Blisko co trzeci badany prezentuje zdecydowaną postawę w kontekście czytania etykiet produktów. Odwrotna opinia jest reprezentowana w mniejszości, tylko 6 proc. polskich konsumentów nie zwraca uwagi na etykiety.
Czego klienci szukają na etykietach? Informacji o pochodzeniu produktu, składzie oraz w mniejszym stopniu dacie ważności. Skład produktów to też istotny element porównywania produktów pomiędzy sobą. Zdecydowaną postawę prezentuje 27 proc. Polaków, umiarkowaną kolejne 43 proc. Co trzeci badany nie zwraca uwagi na skład, częściej są to osoby przywiązane do konkretnych marek, które wybierają znane produkty, na zasadzie autopilota.
Kupujący poszukują informacji o naturalnych składnikach, zawartości substancji czynnych, informacji o konserwantach, etc.
Polacy nie angażują się już w porównywanie cen pomiędzy sklepami – zdecydowaną postawę prezentuje jedynie co dziesiąty badany. Porównywanie jest czasochłonne i jeśli komunikat o cenie nie dotrze bezpośrednio do konsumenta (np. promocja na konkretny produkt), niewielki odsetek uczyni aktywny wysiłek w porównanie cen.
Ograniczanie wydatków
Postawę związaną z ograniczeniem zakupów prezentuje co trzeci badany. Najczęściej ograniczany będzie zakup elektroniki, AGD, alkoholu(!) oraz odzieży i obuwia. Rzadziej deklarowano ograniczenia zakupu produktów pierwszej potrzeby, jak artykuły spożywcze, leki / suplementy diety i kosmetyki
Polacy prezentują również inne zachowania – wybierają tańsze produkty, zamienniki w badanych kategoriach. Najczęściej taką postawę można zaobserwować w kategorii produktów codziennego użytku, jak art. spożywcze, nieco rzadziej kosmetyki, odzież i obuwie.
Ponad 40 proc. badanych nie zmienia swoich zachowań zakupowych, najczęściej deklarują to kupujący artykuły spożywcze, leki / suplementy diety i kosmetyki – osoby te kupują produkty z taką samą częstotliwością, na takim samym poziomie cenowym.
Przeczytaj również: PMR: Wojna za wschodnią granicą wpłynie na pogorszenie nastrojów konsumentów w Polsce