StoryEditor
Rynek i trendy
19.10.2023 18:14

Agnieszka Plencler, Fundacja Forum Konsumentów: Kto przyzwyczaił klienta do ogromu obietnic? Wy! [FBK 2023]

Agnieszka Plencler, prezeska Fundacji Forum Konsumentów / Shootit Photography
Konsumenci mają mnóstwo oczekiwań — kosmetyki mają być eko, bio, wegańskie, cruelty-free, naturalne, high-tech... nie da się spełnić wszystkich wymagań klientów i klientek, ale przede wszystkim nie można im nadal obiecywać wszystkiego naraz. O tym opowiedziała Agnieszka Plencler, prezeska Fundacji Forum Konsumentów, na Forum Branży Kosmetycznej 2023.

Konsument, przyzwyczajony do obietnic i rosnącej liczby twierdzeń reklamowych, może stawić producenta przed trudnym wyborem. Z jednej strony wyraża w badaniach ogromne oczekiwania wobec produktów, wymagając wielu cech, jakości i wartości dodanej. Z drugiej strony, w rzeczywistości, często głosuje portfelem na marki, które tych oczekiwań nie spełniają, wybierając produkty na podstawie innych kryteriów, takich jak cena czy wygoda.

To paradoksalne zachowanie konsumenta sprawia, że marki mają trudności z zidentyfikowaniem, które oczekiwania klientów są naprawdę ważne i które można zignorować. Producenci muszą dokładnie analizować swoją grupę docelową i jej preferencje, starając się zrozumieć, które czynniki naprawdę wpływają na decyzje zakupowe.

Przykładajmy dużą uwagę do tego, co mówi konsument — badania deklaratywne są co prawda łatwo dostępne, ale zadajmy mu pytanie, czemu coś robi lub tego nie robi. Analiza danych wtórnych jest cenna, daje ona poziom wyjaśnienia zrozumienia zachowań klienta, ale dane ilościowe rzadko dają odpowiedź na pytanie “dlaczego”. Badania deklaratywne zawyżają odsetki odpowiedzi, np. tych dotyczących ekologii.

Agnieszka Plencler, prezeska Fundacji Forum Konsumentówwypowiedziała się tak w trakcie debaty zatytułowanej "Od natury do metaprzestrzeni – beauty trendy przyszłości. Wyzwania, zagrożenia, szanse dla polskiego sektora kosmetycznego", która odbyła się w trakcie Forum Branży Kosmetycznej. W swojej odpowiedzi na pytania prowadzącej podkreśliła, że wartość dodana i autentyczność stają się kluczowe w budowaniu lojalności konsumentów. Firma, która spełnia określone oczekiwania i dostarcza rzeczywistą wartość, ma większe szanse na zdobycie i utrzymanie klientów. Z drugiej strony, próby dostosowania się do wszystkich oczekiwań mogą prowadzić do rozmycia wizerunku marki i niestabilności.

Mówi się, że klient chce wszystkiego — ale kto go do tego przyzwyczaił? Dziwimy się, że konsument gubi się w pojęciach, ale rywalizujemy na claimy tak bardzo, że klient nie doceni marki, która uczciwie się promuje, bo taki brand ginie w gąszczu innych.

- podsumowała Agnieszka Plencler.

Forum Branży Kosmetycznej to coroczne wydarzenie typu B2B, skupiające dostawców, dystrybutorów, retailerów oraz ekspertów z branży kosmetycznej. To miejsce, gdzie można poznać najważniejsze tendencje i innowacje panujące w tej dziedzinie. Wydarzenie to oferuje nie tylko wykłady, panele dyskusyjne i prezentacje nowości, ale przede wszystkim stwarza okazję do nawiązania bezpośrednich relacji biznesowych między potencjalnymi partnerami. Organizowane od 11 lat pod skrzydłami Wiadomości Kosmetycznych, Forum Branży Kosmetycznej przyciąga rocznie około 400 uczestników, w tym menedżerów firm kosmetycznych oraz osób odpowiedzialnych za zakupy w sieciach handlowych i największych firmach dystrybucyjnych w Polsce i na świecie. To wydarzenie o silnym aspekcie biznesowym, które promuje współpracę i networking pomiędzy profesjonalistami w branży kosmetycznej. Kolejna edycja Forum odbędzie się 24 pażdziernika 2024 w warszawskim hotelu Arche Krakowska. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
10.04.2025 10:28
Marcowy skok w polskim e-commerce: BaseLinker Index na rekordowym poziomie
Canva

W marcu 2025 roku wartość BaseLinker Index, wskaźnika mierzącego kondycję polskiego e-commerce, osiągnęła rekordowe 153 punkty. Dla porównania, w lutym wynosiła ona 120 punktów, a w marcu 2024 roku – 136 punktów. Oznacza to nie tylko znaczący wzrost w skali miesiąca (o 27,7 proc.), ale także solidną poprawę rok do roku. Warto przypomnieć, że wartość wyjściowa indeksu, ustalona w styczniu 2022 roku, wynosiła 100 punktów.

image
BaseLinker
Wzrost sprzedaży w marcu w ujęciu miesięcznym to przede wszystkim efekt większej liczby zamówień – o 22,3 proc. więcej niż w lutym – oraz wzrostu średniej wartości zamówienia, która osiągnęła poziom 204,3 zł, co oznacza wzrost o 4,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Również dane roczne są pozytywne: liczba zamówień zwiększyła się o 8,5 proc., a średnia wartość zamówienia wzrosła o 3,2 proc.

Analiza danych z 3 tysięcy największych polskich sklepów internetowych pokazuje, że całkowita sprzedaż online w marcu 2025 roku była wyższa niż rok wcześniej o 12 proc. Co ciekawe, zarówno sprzedaż krajowa, jak i zagraniczna zanotowały wzrosty: odpowiednio o 11,3 proc. i 15,9 proc. Sprzedaż cross-border stanowiła 17,13 proc. całkowitej sprzedaży polskich e-commerce’ów.

Wśród najlepiej rozwijających się kategorii znalazły się te, które już wcześniej wykazywały wysoką dynamikę wzrostu: „supermarket”, „zdrowie i uroda” oraz „dom i ogród”. Dane za marzec potwierdzają utrzymujący się trend rosnącego zainteresowania konsumentów zakupami online w tych segmentach, co może być sygnałem do dalszego rozwoju oferty i logistyki w tych obszarach.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
09.04.2025 12:31
Francuski biznes alarmuje: amerykańskie cła mogą doprowadzić do recesji
(fot. Shutterstock)Shutterstock

Patrick Martin, przewodniczący francuskiego stowarzyszenia pracodawców Medef, ostrzegł w środę, że nowe amerykańskie cła mogą zahamować wzrost gospodarczy Francji i wprowadzić kraj w recesję. W rozmowie z radiem RTL podkreślił, że „istnieje ryzyko zatrzymania wzrostu i wejścia w recesję”, odnosząc się do wpływu ceł USA na francuskie przedsiębiorstwa. Nowe środki ogłoszone przez prezydenta USA Donalda Trumpa weszły w życie tego samego dnia – obejmują one m.in. 104-procentowe cła na towary z Chin, pogłębiając globalny konflikt handlowy.

Martin zaapelował o pilne działania mające na celu poprawę konkurencyjności francuskich firm. Według niego konieczna jest ochrona konsumpcji, co oznacza m.in. unikanie nadmiernego obciążania podatkami gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W jego opinii, bez takich kroków francuska gospodarka może nie wytrzymać presji wynikającej z polityki handlowej USA.

Na słowa Martina odpowiedział minister przemysłu Marc Ferracci, który w rozmowie z Franceinfo przyznał, że temat jest aktualnie dyskutowany w parlamencie. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o możliwość obniżenia podatków produkcyjnych, które od dawna uznawane są za jedną z barier dla konkurencyjności francuskiego przemysłu. Ferracci wezwał również francuskie firmy do wstrzymania inwestycji w Stanach Zjednoczonych ze względu na napięcia handlowe między USA a Europą.

Minister spotkał się we wtorek wieczorem z przedstawicielami francuskiego przemysłu, by omówić potencjalne skutki ceł w kluczowych sektorach – od lotnictwa, przez kosmetyki, po dobra luksusowe. Podkreślił, że odpowiedź Unii Europejskiej musi być „stanowcza i proporcjonalna”, by uniknąć dalszej eskalacji, która mogłaby zagrozić miejscom pracy.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. kwiecień 2025 04:56