Jednak w niedawno opublikowanym Raporcie o stanie wrażliwości skóry Aveeno wskazuje, że „wrażliwa skóra” – zwykle definiowana jako „nieprzyjemne reakcje czuciowe na bodźce, które nie powinny wywoływać takich wrażeń” – sama w sobie nie jest diagnozą kliniczną. Może obejmować szereg problemów skórnych, od reakcji na zewnętrzne czynniki środowiskowe, produkt lub składnik, po objawy podstawowej choroby skóry.
Relacja skóra-psyche
Aby lepiej zrozumieć przyczyny wrażliwej skóry i zbadać związek między ciałem, umysłem i skórą, marka Johnson & Johnson (właściciel Aveeno) przeprowadziła ankietę internetową wśród 1000 uczestników (800 kobiet, 200 mężczyzn, w wieku 18-65 lat), którzy samookreślili się jako posiadacze skóry wrażliwej o różnym pochodzeniu etnicznym. Badania potwierdzają związek między emocjami a postrzeganiem wrażliwej skóry.
Wyniki pokazują, że konsumenci uważają, że stres i współistniejące obciążenia psychiczne powodują większość reakcji skórnych. Co więcej, osoby, które zidentyfikowały jako wyjątkowo wrażliwe, miały 200 proc. większe prawdopodobieństwo zdiagnozowania egzemy, trądziku różowatego, trądziku lub alergii niż osoby, które określiły się jako mało wrażliwe.
Szacuje się, że jedna trzecia pacjentów z chorobami skóry, takimi jak trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca i trądzik różowaty, zmaga się z zaburzeniami emocjonalnymi, w tym lękiem i depresją. Ponadto 50 proc. dorosłych z umiarkowanym lub ciężkim atopowym zapaleniem skóry stwierdziło, że pogarsza to ich funkcjonowanie społeczne, sen, wydajność pracy, zajęcia rekreacyjne i relacje rodzinne. – Leczenie pacjentów wykracza daleko poza zwykłą analizę ich skóry. Chodzi o to, jak ich skóra wpływa na ich ogólne samopoczucie emocjonalne, i konsekwentnie widzę to u moich pacjentów – powiedziała dr Mara Weinstein Velez, dermatolożka i płatna konsultantka Aveeno.
Czytaj także: Skóra wrażliwa nie musi unikać kwasów