StoryEditor
Producenci
17.05.2018 00:00

Zyskaj twardy dowód potwierdzający Twoje kompetencje

W 2016 roku firma Nesperta (właściciel marki Semilac) złożyła do właściwego ministerstwa wniosek o włączenie kwalifikacji rynkowej „stylizowanie paznokci”. Co to oznacza? Kwalifikacja rynkowa to opis podstawowych standardów wiedzy i umiejętności, które powinny posiadać osoby zajmujące się stylizowaniem paznokci. Do rozmów nad kształtem zmian Ministerstwo zaprosiło przedstawicieli branży, a konsultacje w tej sprawie wciąż trwają.

Pomysł na działanie

Każdego dnia firma Nesperta, właściciel Semilac, marki numer 1 wśród lakierów hybrydowych w Polsce*, spotyka się z problemami osób, które prowadzą salony stylizacji paznokci. Ich trudności wynikają z braku możliwości potwierdzenia kompetencji kandydatów w czasie rekrutacji. Choć istnieje wiele kursów, pozwalających uzyskać certyfikaty z zakresu stylizacji paznokci –  ich poziomy są mocno zróżnicowane. Rzeczywiste sprawdzanie umiejętności odbywa się dopiero po zatrudnieniu pracownika. Właściciel musi oceniać kompetencje stylistek w zakresie wykonania określonych technik, ale także ich umiejętności miękkie: czy wiedzą, że klientkę należy zapytać o jej dotychczasowe doświadczenia przy stylizowaniu paznokci, o choroby itd. Ważne są też umiejętności: wykorzystywania, dezynfekcji i sterylizowania narzędzi, organizowania stanowiska pracy, utrzymania porządku, postępowania z odpadami itd. Jest to bardzo istotna wiedza, bo źle przeprowadzony zabieg może mieć poważniejsze konsekwencje zdrowotne.

Stylizowanie paznokci jako nowa profesja

Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji powstał po to, aby w jednym portalu internetowym zgromadzić kwalifikacje, które można zdobywać w Polsce. Nowością jest to, że znajdują się tam kwalifikacje z zakresu edukacji formalnej, pozaformalnej i nieformalnej.

Włączenie kwalifikacji „stylizowanie paznokci” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji wiąże się z opracowaniem listy podstawowych umiejętności, które osoba posiadająca kwalifikację stylizowanie paznokci powinna posiadać. Każda obecnie działająca stylistka będzie mogła uzyskać taki certyfikat, potwierdzający zakres jej wiedzy i umiejętności. Podobne regulacje wprowadza się obecnie w wielu branżach, np. budowlanej czy nieruchomości, dzięki czemu profesjonaliści posiadają podobne, ustandaryzowane i udowodnione kompetencje, a Klienci pewność i poczucie bezpieczeństwa.

Wymagania, które będą potrzebne, by uzyskać certyfikat są podstawowe i większość stylistek paznokci każdego dnia wykonuje podobne zadania. Przykład? Jednym z proponowanych zadań egzaminacyjnych będzie dostosowanie właściwych środków do usunięcia wcześniej wykonanych na paznokciach stylizacji.

Kluczem tego systemu jest Europejska Rama Kwalifikacji i powstała niedawno Polska Rama Kwalifikacja (w skrócie PRK). Ta rama składa się z ośmiu poziomów. Na każdym poziomie jest zdefiniowany zakres wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych potrzebnych do wykonywania określonych zadań zawodowych (efektów uczenia się). Osoba, która będzie posiadała kwalifikację stylizowanie paznokci na poziomie trzecim, będzie mogła rozwijać swoje kompetencje i wchodzić na wyższe poziomy np. instruktora, trenera, uczestnika komisji walidacyjnej itp. Wchodzenie na wyższy poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji wiąże się z pogłębieniem wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w wąskiej dziedzinie, w tej samej branży.

Jeżeli kwalifikacja stylizowanie paznokci zostanie zapisana na poziomie trzecim PRK to w zakresie charakterystyk zawodowych od takiej osoby możemy wymagać, poniższych efektów uczenia się:

  • potrafi wykonywać działania składające się na niezbyt złożone zadania zawodowe (P3Z_UO)
  • potrafi organizować stanowiska pracy  związane z wykonywaniem niezbyt złożonych zadań zawodowych z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa (P3Z_UN).

Potwierdzenie kompetencji w… 130 krajach! 

Certyfikat jest czytelny i porównywalny  przez pracodawców w 130 krajach na świecie! Gdziekolwiek pojedziesz, będziesz mogła bez problemu podjąć pracę. Uzyskasz potwierdzenie, że Twoje kompetencje są takie same, jak koleżanek z innych krajów.

Polska kwalifikacja stylizowanie paznokci PRK 3, we Francuskiej Ramie Kwalifikacji (CNC) odpowiada piątemu poziomowi. We Francji tamtejsza rama i jej poziomy wyznaczają przedziały wynagrodzeń. Według Szkockiej Ramy Kwalifikacji (SCQF) kwalifikacja z naszego kraju będzie również znajdować się na poziomie piątym. W Portugalskiej Ramie Kwalifikacji Stylizowanie paznokci znajdzie się na poziomie trzecim. W Finlandii prace nad ramą trwają od 2008 r. i choć rama nie funkcjonuje to kwalifikacje opisane są także językiem efektów uczenia się (tak samo jak nasze) więc możemy zidentyfikować zakres kompetencji. Z kolei Holenderska Rama Kwalifikacji liczy 9 poziomów w tym jeden wstępny i osiem dokładnie odpowiadających Europejskiej Ramie Kwalifikacji.

Istnieje podział na kwalifikacje podstawowe, pogłębione  i specjalistyczne. Stylizowanie paznokci mogłoby się znaleźć wśród zawodowych podstawowych. Aby przystąpić do egzaminu potwierdzającego Twoje kwalifikacje, możesz przygotować się w dowolny sposób – kursy, nauka własna. Najważniejsze jest to, żeby posiadać wiedzę i umiejętności konieczne do wykonywania zawodu stylistki paznokci.

Jeszcze więcej korzyści

System otwiera nową perspektywę zwłaszcza w zakresie regulacji rynku, wyrównania poziomu, docenienia kompetencji, zwiększenia samooceny, ale przede wszystkim posiadając go mamy wiarygodny dokument potwierdzający kompetencje w zakresie np. stylizowania paznokci.

  • Jeden certyfikat potwierdza profesjonalizm
  • Daje szansę na rozwój zawodowy stylistkom
  • Zapewnia bezpieczeństwo klientom

Uzyskanie certyfikatu nie będzie  obowiązkowe. Ten zawód (który na razie formalnie nie istnieje) będzie mógł być nadal wykonywany w oparciu o dotychczasowe uprawnienia. Zdanie egzaminów jest opcjonalne. Jednak, z pewnością niesie dodatkowe korzyści.

Dołącz do dyskusji!

Jeśli chcesz podzielić się swoimi sugestiami na temat włączenia kwalifikacji „stylizowanie paznokci” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji lub masz jakieś pytania, możesz skontaktować się bezpośrednio z firmą Nesperta pisząc na  adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

* Według badań Kantar Millward Brown aż 67 % użytkowniczek hybryd wybiera lakiery hybrydowe Semilac. Badania zostały przeprowadzone na reprezentatywnej próbie kobiet w wieku 18-65 lat w listopadzie 2017 roku.

Artykuł sponsorowany
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
19.12.2024 14:38
Kolejny odcinek sagi The Body Shop: Serruya Private Equity przejmuje oddział kanadyjski
The Body Shop

Kanadyjski oddział marki kosmetycznej The Body Shop zmienia właściciela. Serruya Private Equity, jeden z czterech oferentów, zgodził się na przejęcie firmy, mimo że zadłużenie marki wynosi między 11,5 a 12,5 miliona dolarów kanadyjskich. Szczegóły finansowe transakcji nie zostały ujawnione.

Jak wynika z raportu BNN Bloomberg, Serruya Private Equity nie tylko wygrało przetarg na zakup The Body Shop Canada, ale również podpisało umowę franczyzową z obecnym właścicielem – firmą Aurea. Przejęcie to następuje w trudnym momencie dla kanadyjskiego oddziału marki, który zmaga się z długami wobec wierzycieli szacowanymi na 11,5–12,5 miliona dolarów kanadyjskich.

Choć żadna ze stron – ani Serruya Private Equity, ani The Body Shop Canada – nie odpowiedziała na pytania dziennikarzy Bloomberga, trudno nie zauważyć, że firma zmaga się z poważnymi wyzwaniami. W minionym roku marka miała problemy finansowe i organizacyjne, co mogło wpłynąć na decyzję o sprzedaży. Przejęcie przez Serruya może być szansą na nowy start, jednak przed nowym właścicielem stoi wyzwanie, by poprawić kondycję finansową firmy i odzyskać zaufanie rynku.

Zmiana właściciela w obliczu trudnej sytuacji finansowej to ryzyko, ale również możliwość odbudowy marki na rynku kanadyjskim. Czy Serruya Private Equity zdoła odwrócić złą passę The Body Shop Canada? Przyszłość pokaże, czy ta decyzja przyniesie oczekiwane rezultaty.

Czytaj także: The Body Shop wraca na rynek holenderski po ogłoszeniu upadłości

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
19.12.2024 07:30
Puig przedłuża współpracę z Charlotte Tilbury - sprzedaż kosmetyków tej marki wzrosła trzykrotnie
Charlotte Tilbury jest uznawana za legendę branży beauty

Puig, hiszpańska firma rodzinna działająca w fashion i beauty, zdecydowała o przedłużeniu strategicznej współpracy z Charlotte Tilbury do końca 2030 roku. Tilbury, jedna z najbardziej znanych i charyzmatycznych makijażystek na świecie, jest prezesem oraz twarzą własnej marki kosmetyków.

Zgodnie z warunkami odnowionej umowy Charlotte Tilbury ma zachować mniejszościowy udział w firmie, którą Puig stopniowo będzie przejmować na pełną własność do końca 2030 roku. Charlotte Tilbury, która wciąż pełni funkcję prezesa i dyrektor kreatywnej własnej marki, ma nadal  odgrywać aktywną rolę w napędzaniu sukcesu marki.

Charlotte ma wyjątkową, pionierską wizję, różniącą się od innych marek stworzonych przez makijażystów. Na nowo zdefiniowała przyszłość makijażu i pielęgnacji skóry, gdy zaczęliśmy współpracować w 2020 roku – skomentował Marc Puig, prezes i dyrektor generalny Puig. – Od tamtego czasu osiągnęliśmy tak wiele i z wielką przyjemnością rozszerzamy teraz nasze partnerstwo. Charlotte Tilbury to wyjątkowa marka, nie mogę się doczekać kontynuacji naszej współpracy i dalszego rozwoju – dodał Puig.

Od 2020 roku, kiedy Puig po raz pierwszy nabył większościowy udział w firmie Charlotte Tilbury, ta marka kosmetyczna zwiększyła swój przychód netto ponad trzykrotnie. Duże znaczenie dla promocji i popularności marki odgrywa niezwykle charyzmatyczna osobowość Tilbury.

W 2020 roku nawiązaliśmy partnerstwo, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu naszego sukcesu. Jestem w pełni przekonana o wartości i potencjale, które Charlotte Tilbury Limited może jeszcze stworzyć w nadchodzących latach – dodała Charlotte Tilbury. Jak dodała, kontynuowanie współpracy pomiędzy jej zespołem a Puig wydaje się naturalnym następstwem.

Napędza nas ta sama innowacyjność, wizja i ambicje, które zdefiniowały tę kultową markę na przestrzeni lat. To rozszerzone partnerstwo jest znaczącym krokiem naprzód, umożliwiającym nam dalszy rozwój i umocnienie pozycji marki jako lidera w świecie piękna – stwierdziła Tilbury.

W Polsce kosmetyki marki Charlotte Tilbury są dostępne w perfumeriach sieci Sephora.

image
Charlotte jest autorką słynnego "glow look" - czyli makijażu, który dodaje skórze zdrowego blasku
fot. Charlotte Tilbury, IG

Charlotte Tilbury jest uznawana za legendę branży beauty. Zdobyła ogromne doświadczenie, pracując z takimi gwiazdami jak Kim Kardashian, Jennifer Aniston czy Kate Moss. Na bazie swojego długoletniego doświadczenia Tilbury stworzyła własną markę kosmetyczną, oferującą szeroką gamę produktów do makijażu i pielęgnacji skóry. Kosmetyki Tilbury są znane z wysokiej jakości, pięknych opakowań i skuteczności. Charlotte jest autorką słynnego "glow look" - czyli makijażu, który dodaje skórze zdrowego blasku.

Firma Puig jest znana z produkcji szerokiej gamy perfum, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Oprócz perfum, firma oferuje również różnorodne kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała. Puig współpracuje z wieloma projektantami mody i posiada własne linie odzieżowe oraz akcesoriów. Firma posiada licencje na produkcję perfum dla wielu znanych marek, takich jak Paco Rabanne, Carolina Herrera czy Dolce&Gabbana.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. grudzień 2024 18:25