StoryEditor
Producenci
10.07.2023 00:00

Znamy już cenę akwizycji marki Creed przez Keringa: to 3,5 miliarda euro

Producent kultowego już zapachu Aventus stanowi teraz część portfolio Kering. / materiały prasowe Creed
Francuska grupa Kering, zajmująca się modą i urodą luksusową, zapłaciła 3,5 miliarda euro za przejęcie marki perfum Creed, ponieważ właściciel Gucci rozpoczyna strategicznie ważną ekspansję w konkurencyjnym sektorze luksusowych kosmetyków. Paryska grupa nie ujawniła warunków umowy ujawnionej w zeszłym miesiącu, ale cztery osoby zaznajomione ze sprawą przekazały pewne szczegóły Financial Times.

Grupa Kering, renomowany francuski koncern zajmujący się modą i luksusowymi produktami kosmetycznymi, dokonała przejęcia marki perfum Creed za kwotę 3,5 miliarda euro. Przejście to jest ważnym strategicznie krokiem dla właściciela marki Gucci, który rozszerza swoją obecność na konkurencyjnym rynku luksusowych kosmetyków. Chociaż paryska grupa Kering nie ujawniła szczegółów umowy, która została ogłoszona w ubiegłym miesiącu, cztery osoby dobrze zaznajomione z tą sprawą przekazały pewne informacje dziennikowi Financial Times.

Dwa źródła ujawniły, że jednym z powodów, dla których szczegóły transakcji nie zostały podane, było to, że firmy nie chciały ujawniać wysokich marż Creed. Kering oświadczył, że Creed miał sprzedaż na poziomie ponad 250 milionów euro w roku do końca marca. Dwa cytowane przez Financial Times źródła powiedziały, że zarobki Creed przed odliczeniem odsetek, podatków i amortyzacji wyniosły około 150 milionów euro, co daje marże powyżej 50 proc. Odpowiada to mnożnikowi EBITDA za przejęcie około 23 razy, co według analityków odzwierciedla siłę marki Creed i niedobór celów akwizycyjnych dostępnych w branży kosmetycznej z najwyższej półki.

Posunięcie to odzwierciedla również sposób, w jaki Kering, wspierany przez rodzinę miliarderów Pinault, postrzega ekspansję w kierunku piękna jako priorytet. W ostatnich latach Kering borykał się z wolniejszym wzrostem w porównaniu z większymi rywalami, takimi jak LVMH i Hermès, a inwestorzy kwestionowali, czy nie jest zbyt zależny od Gucci, swojej największej marki. Kering to jedna z największych na świecie grup luksusowych, której przychody w ubiegłym roku wyniosły 20,4 miliarda euro, a wśród których znajdują się takie marki jak Saint Laurent i Pomellato.

Czytaj także: Kering potwierdza akwizycję Creed

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 17:05