StoryEditor
Producenci
03.01.2022 00:00

Zmiana na stanowisku prezesa sieci Drogerie Natura. Szef Pelionu staje na czele spółki

Jak wynika z zapisów w KRS, Barbara Goździkowska nie jest już prezesem sieci Drogerie Natura. Zarzadzanie spółką przejął szef całej grupy Pelion Jacek Szwajcowski.

W najnowszych wpisach do KRS pojawiły się istotne zmiany dotyczące spółki Natura. Ze stanowiska prezesa zarządu została wykreślona Barbara Goździkowska, która pełniła tę funkcję od 1 sierpnia 2019 r.

W zarządzie firmy nie zasiada również już Daniel Rogiński, wiceprezes spółki, który pojawił się w niej w tym samym okresie i odpowiadał m.in. za rozwój e-commerce. Oboje menedżerowie związani byli wcześniej m.in. z firmą Avon. Barbara Goździkowska przez 25 lat, gdzie kolejno zajmowała stanowiska: VP CEE commercial marketing, VP marketing EMEA i VP commercial marketing Central Europe. Natomiast w kwietniu 2015 roku objęła stanowisko dyrektor generalnej Avon Cosmetics Polska, przejmując odpowiedzialność za zarządzanie firmą w Polsce i krajach bałtyckich. Zbudowała od podstaw i rozwinęła markę Avon, czyniąc ją drugim najbardziej rozpoznawalnym brandem urodowym w Polsce.

O odejściu Daniela Rogińskiego ze stanowiska informowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku czytaj. Były wiceprezes sieci Drogerie Natura oraz szefe e-commerce w CEPD (spółce będącej właścicielem m.in. Natury oraz sieci aptek DOZ), a także CEO Cepd.tech czyli spółki technologicznej obu podmiotów, objął stanowisko general managera Zalando Polska i Czechy. 

Z KRS wynika, że spółką Natura zarządza obecnie jednoosobowo szef i twórca całej grupy Pelion Jacek Szwajcowski. Został on natomiast wykreślony ze stanowiska rady nadzorczej spółki. Weszła do niej natomiast Karolina Bartoszek.

Członkiem zarządu spółki Natura jest nadal wiceprezes ds. finansowych Arkadiusz Szczepianiak.

Spółka CEPD (Corporation of European Pharmaceutical Distributors N.V.) zwiększyła liczbę udziałów w spółce natura do 1 120 960 (wartość 56 mln zł).

Jacek Szwajcowski jest założycielem spółki Pelion SA i pełni funkcję prezesa od 1990 r., od początku istnienia firmy. Jest także m.in. wiceprezesem spółki CEPD, przewodniczącym rady nadzorczej DOZ SA, wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Grupy Farmaceutycznej. 

Do maja 2019 roku był prezesem, a obecnie jest członkiem Polskiej Rady Biznesu, organizacji zrzeszającej właścicieli i kluczowych menedżerów największych polskich przedsiębiorstw oraz firm działających w Polsce. Jacek Szwajcowski ukończył studia na Politechnice Łódzkiej, a w ramach studiów podyplomowych uczestniczył w programach organizowanych przez Harvard Kennedy School, George Mason University w Waszyngtonie, Said Business School - University of Oxford oraz Jackson Institute for Global Affairs - Yale University.Od 2000 roku jest uczestnikiem corocznych spotkań World Economic Forum w Davos, a w 2005 roku został członkiem międzynarodowej organizacji Forum of Young Global Leaders.

Pelion jest największą firmą sektora ochrony zdrowia w Polsce, osiągającą blisko 10 mld zł obrotów rocznie i zatrudniającą niemal 10 tys. pracowników. To spółka holdingowa, w ramach której działa szereg innych prowadzących sprzedaż hurtową i detaliczną, m.in. sieci aptek DOZ (około 1000 placówek) i Drogerie Natura (ok. 300 drogerii w Polsce) i ich internetowe e-sklepy, a także logistycznych i zaopatrujących szpitale.

Niedawno spółka Natura prowadząca drogerie poinformowała, że jej uwaga skupi się przede wszystkim na rozwoju biznesu e-commerce.

Czytaj: Drogerie Natura wycofują się z rozwoju franczyzy i skupiają się na e-commerce

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
23.04.2025 12:10
L‘Oreal ze wzrostami po I. kwartale 2025 – mimo trudności na amerykańskim rynku
L‘Oreal radził sobie globalnie bardzo dobrze na rynkach kosmetycznych dzięki szerokiej gamie ofertowej i innowacjomIG lorealgroupe

L‘Oreal poinformował o 3,5-procentowym wzroście sprzedaży w pierwszym kwartale. Wynik ten przewyższył prognozy, uwzględniające wolniejsze wzrosty. Mocny popyt na kremy do twarzy i perfumy w Europie pomógł poprawić wyniki w obliczu trudnych warunków w Stanach Zjednoczonych.

Francuska grupa kosmetyczna, do której należą m.in. marki Maybelline Makeup i Kiehl‘s Skincare, odnotowała sprzedaż na poziomie 11,7 mld euro w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2025.

L‘Oreal radził sobie globalnie bardzo dobrze na rynkach kosmetycznych dzięki szerokiej gamie ofertowej, obejmującej szampony marek masowych, ekskluzywne perfumy Valentino oraz dermokosmetyki CeraVe.

Ostatni rok cechował się jedna spowolnieniem wzrostu, na co wpłynęły wzrosty kosztów spowodowane inflacją, a także zaostrzenie się konkurencji na rynku chińskim w kategorii pielęgnacji skóry i dermokosmetyków.

Zdaniem CEO firmy, Nicolasa Hieronimusa, rynek amerykański okazał się w pierwszym kwartale "bardziej wymagający, niż się spodziewano". Hieronimus zaznaczył przy tym, że sytuacja na rynku chińskim okazała się nieco lepsza od prognozowanej.

Jak informowała kilka dni temu grupa LVMH, należąca do niej sieć Sephora odnotowała wolniejszy wzrost w I. kwartale w USA. Na osłabienie wpłynęła konkurencja ze strony tańszych ofert na Amazon.

L‘Oreal obawia się również strat na rynkach, dotkniętych cłami prezydenta Donalda Trumpa. Koncern planuje jednak "napędzać wzrost i zarządzać swoim rachunkiem zysków i strat, aby zrównoważyć wpływ podwyżek ceł – z korzyścią dla marży brutto".

Francuski koncern zapowiada, że zamierza poprawiać swoje wyniki na globalnych rynkach kosmetycznych i kontynuować rozwój pomimo obecnych napięć gospodarczych i geopolitycznych.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
22.04.2025 14:59
Ceny perfum w USA wzrosną o 6-7 proc. – to odpowiedź Interparfums na cła Trumpa
Jimmy Choo jest marką perfum, przynoszącą koncernowi Interparfums największe dochody   IG interparfums_official

Interparfums, producent perfum z Francji, planuje podniesienie cen swoich produktów na terenie USA 6 do 7 proc. już od 1 sierpnia. To odpowiedź na nałożenie 10-procentowych ceł na towary importowane. Interparfums ma w swoim portfolio perfumy kilku globalnym marek modowych, takich jak Coach, Jimmy Choo, Montblanc i Lacoste.

Nie przeprowadziliśmy jeszcze dokładnych obliczeń, ale myślę że w tym roku poniesiemy dodatkowe wydatki w granicach od 5 do 6 milionów euro – zapowiedział dyrektor generalny Interparfums Philippe Benacin podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w Paryżu.

Obecnie Stany Zjednoczone są dla Interparfums największym rynkiem, przynoszącym w 2024 roku 38 proc. całkowitych przychodów firmy. Jak dodał też Benacin, firma pomimo przewidywanego wpływu ceł miała w USA “bardzo mocny pierwszy kwartał”. Oficjalne wyniki Interparfums za pierwszy kwartał zostaną opublikowane 24 kwietnia.

Benacin potwierdził ponadto odnowienie umowy licencyjnej z amerykańską marką Coach, obowiązującej do 2031 roku. W 2024 roku perfumy marki Coach wygenerowały dla Interparfums 43 mln euro zysków ze sprzedaży, co czyni je jedną z najlepiej sprzedających się licencji grupy po Jimmy Choo, która przyniosła 56,3 mln euro.

Ogółem Interparfums odnotowało 10-procentowy wzrost zysku netto w 2024 roku.

Czytaj też: Coach przedłuża umowę licencyjną na swoje perfumy z Interparfums

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
24. kwiecień 2025 02:25