StoryEditor
Producenci
03.01.2022 00:00

Zmiana na stanowisku prezesa sieci Drogerie Natura. Szef Pelionu staje na czele spółki

Jak wynika z zapisów w KRS, Barbara Goździkowska nie jest już prezesem sieci Drogerie Natura. Zarzadzanie spółką przejął szef całej grupy Pelion Jacek Szwajcowski.

W najnowszych wpisach do KRS pojawiły się istotne zmiany dotyczące spółki Natura. Ze stanowiska prezesa zarządu została wykreślona Barbara Goździkowska, która pełniła tę funkcję od 1 sierpnia 2019 r.

W zarządzie firmy nie zasiada również już Daniel Rogiński, wiceprezes spółki, który pojawił się w niej w tym samym okresie i odpowiadał m.in. za rozwój e-commerce. Oboje menedżerowie związani byli wcześniej m.in. z firmą Avon. Barbara Goździkowska przez 25 lat, gdzie kolejno zajmowała stanowiska: VP CEE commercial marketing, VP marketing EMEA i VP commercial marketing Central Europe. Natomiast w kwietniu 2015 roku objęła stanowisko dyrektor generalnej Avon Cosmetics Polska, przejmując odpowiedzialność za zarządzanie firmą w Polsce i krajach bałtyckich. Zbudowała od podstaw i rozwinęła markę Avon, czyniąc ją drugim najbardziej rozpoznawalnym brandem urodowym w Polsce.

O odejściu Daniela Rogińskiego ze stanowiska informowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku czytaj. Były wiceprezes sieci Drogerie Natura oraz szefe e-commerce w CEPD (spółce będącej właścicielem m.in. Natury oraz sieci aptek DOZ), a także CEO Cepd.tech czyli spółki technologicznej obu podmiotów, objął stanowisko general managera Zalando Polska i Czechy. 

Z KRS wynika, że spółką Natura zarządza obecnie jednoosobowo szef i twórca całej grupy Pelion Jacek Szwajcowski. Został on natomiast wykreślony ze stanowiska rady nadzorczej spółki. Weszła do niej natomiast Karolina Bartoszek.

Członkiem zarządu spółki Natura jest nadal wiceprezes ds. finansowych Arkadiusz Szczepianiak.

Spółka CEPD (Corporation of European Pharmaceutical Distributors N.V.) zwiększyła liczbę udziałów w spółce natura do 1 120 960 (wartość 56 mln zł).

Jacek Szwajcowski jest założycielem spółki Pelion SA i pełni funkcję prezesa od 1990 r., od początku istnienia firmy. Jest także m.in. wiceprezesem spółki CEPD, przewodniczącym rady nadzorczej DOZ SA, wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Grupy Farmaceutycznej. 

Do maja 2019 roku był prezesem, a obecnie jest członkiem Polskiej Rady Biznesu, organizacji zrzeszającej właścicieli i kluczowych menedżerów największych polskich przedsiębiorstw oraz firm działających w Polsce. Jacek Szwajcowski ukończył studia na Politechnice Łódzkiej, a w ramach studiów podyplomowych uczestniczył w programach organizowanych przez Harvard Kennedy School, George Mason University w Waszyngtonie, Said Business School - University of Oxford oraz Jackson Institute for Global Affairs - Yale University.Od 2000 roku jest uczestnikiem corocznych spotkań World Economic Forum w Davos, a w 2005 roku został członkiem międzynarodowej organizacji Forum of Young Global Leaders.

Pelion jest największą firmą sektora ochrony zdrowia w Polsce, osiągającą blisko 10 mld zł obrotów rocznie i zatrudniającą niemal 10 tys. pracowników. To spółka holdingowa, w ramach której działa szereg innych prowadzących sprzedaż hurtową i detaliczną, m.in. sieci aptek DOZ (około 1000 placówek) i Drogerie Natura (ok. 300 drogerii w Polsce) i ich internetowe e-sklepy, a także logistycznych i zaopatrujących szpitale.

Niedawno spółka Natura prowadząca drogerie poinformowała, że jej uwaga skupi się przede wszystkim na rozwoju biznesu e-commerce.

Czytaj: Drogerie Natura wycofują się z rozwoju franczyzy i skupiają się na e-commerce

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Marketing i media
07.11.2024 09:58
Bielenda i Rossmann wśród najsilniejszych medialnie brandów
Rossmann i Bielenda - najsilniejsze medialnie marki z sektora kosmetycznego według zestawienia ”Top Marka 2024” Instytutu Monitorowania Mediów i magazynu Pressfot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Bielenda oraz Rossmann to marki z sektora kosmetycznego, które znalazły się wśród liderów rankingu "Top Marka 2024" wyłaniającego najsilniejsze medialnie brandy.

Instytut Monitorowania Mediów oraz magazyn Press po raz 17 wybrały pięćset najsilniejszych medialnie marek. Wśród liderów branżowych w rankigu "Top Marka 2024" znalazły się Bielenda oraz Rossmann.

Aby opracować raport, przeanalizowano 31,5 miliona informacji medialnych: 1,4 milion tekstów prasowych, 11,8 miliona publikacji internetowych oraz 18,2 miliona postów z Facebooka, Instagrama, YouTube‘a i X/Twittera. Pozwoliło to wyłonić 500 najsilniejszych medialnie marek, a także liderów w 50 najbardziej medialnych branżach. Publikacje brane pod uwagę w badaniu ukazały się pomiędzy 1 lipca 2023 i 30 czerwca 2024. 

Czytaj też: Hebe, Cocolita, Rossmann na podium w rankingu Drogeria Roku 2024 

W badaniu „Top Marka 2024” wzięto pod uwagę trzy wskaźniki: 

  • impakt, czyli dotarcie wzmianki o marce na podstawie danych o konsumpcji medium; 
  • indeks sentymentu, czyli współczynnik oparty na wydźwięku, który odzwierciedla udział publikacji pozytywnych, neutralnych i negatywnych w całości przekazu o danej marce: im wyższy, tym lepszy; 
  • siłę marki, czyli ostateczną wartość decydująca o miejscu w rankingu; jest indeksem kilku zmiennych świadczących zarówno o liczbie kontaktów odbiorców z marką, jak i jakościowej ocenie komunikatu. 

– Marki znajdują się w momencie próby, ponieważ bardzo często klienci i konsumenci mówią: „sprawdzam” – jak marka się komunikuje, na ile jest wiarygodna, na ile – teraz to jest także uregulowane – nie uprawia greenwashingu czy socialwashingu, na ile jest szczera, transparentna. Marki rzeczywiście muszą dzisiaj być bardzo autentyczne i spójne. Mam na myśli zarówno spójność zewnętrzną, jak i wewnętrzną, ponieważ bardzo często pracownicy także mówią „sprawdzam” – na ile marka jest autentyczna, na ile jest prawdziwa, na ile to, co komunikuje na zewnątrz, jest spójne z tym, jak zarząd się zachowuje, jakie akcje prowadzi wewnętrznie względem pracowników. Głos pracowników jest istotny, przekłada się na wizerunek – stwierdziła Marta Pokutycka-Mądrala, dyrektorka komunikacji korporacyjnej, rzeczniczka prasowa Nationale-Nederlanden, w czasie zorganizowanej z okazji publikacji raportu debacie „Marki w dobie zmian”. 

Czytaj też: Super-Pharm wśród najbardziej innowacyjnych retailerów w Polsce

W kategorii „Kosmetyki” liderem okazała się Bielenda. Dla branży beauty istotne są też dwie kolejne kategorie. W kategorii „Sieci – apteki i drogerie” zwycięzcą okazał się Rossmann, a w kategorii „Markety spożywcze” – Biedronka. 

Bielenda to polska firma i marka kosmetyków naturalnych założona w 1990 roku przez Barbarę Bielendę. Oferuje kilkaset produktów, m.in. przeznaczonych do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów. Są one kierowane przede wszystkim do kobiet, choć w portfolio ma też produkty dla mężczyzn i dla dzieci. Produkty Bielenda dostępne są w 60 krajach. Firma dysponuje laboratoriami badawczo-rozwojowymi, a także nowoczesnymi fabrykami, m.in. w Krakowie i w Radzyminie. Obecnie firma Bielenda holdingiem skupiającym kilkanaście marek.

Rossmann to jedna z największych sieci drogerii w Europie, założona w 1972 roku w Niemczech przez Dirka Rossmanna, od 1993 roku działa na polskim rynku. Polska jest drugim największym po Niemczech rynkiem Rossmanna - sieć prowadzi u nas ponad 1800 drogerii. Obroty Rossmann Polska  w 2023 r. wyniosły 15,9 mld zł.

Biedronka to największa sieć dyskontów w Polsce, będąca własnością portugalskiego koncernu Jerónimo Martins. Założona w 1995 roku, pod koniec marca 2024 miała 3596 sklepów. 

Czytaj też: Forbes & Statista: Znamy najlepszych pracodawców powiązanych z rynkiem kosmetycznym

Najsilniejszym medialnie brandem spośród wszystkich przeanalizowanych okazał się, podobnie jak w zeszłym roku, Onet (portale internetowe), drugie miejsce zajęło WP (portale internetowe), a ostatnie miejsce na podium przypadło PKO Bankowi Polskiemu (banki). 

Anna Tess Gołębiowska

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
06.11.2024 14:44
The Ordinary wprowadza model „Choose a Price” – nowatorskie podejście do cen
The Ordinary

Marka The Ordinary, znana z innowacyjnych rozwiązań w branży kosmetycznej, przetestowała nowy model cenowy „Choose a Price”. Dzięki niemu klienci mieli możliwość wyboru jednej z trzech cen przy zakupie zestawu kosmetyków, co miało na celu pomoc w radzeniu sobie z presją inflacyjną.

The Ordinary, marka słynąca z transparentności i prostoty składów swoich kosmetyków, postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, wprowadzając testowo model „Choose a Price”. Klienci mieli do wyboru zapłacenie pełnej ceny za produkty lub skorzystanie z 23 proc. albo 40 proc. zniżki, w zależności od ich możliwości finansowych. Było to działanie mające na celu zrozumienie i wsparcie klientów w dobie rosnących kosztów życia. Badania Statista pokazują, że 64 proc. dorosłych Amerykanów stara się oszczędzać, ograniczając wydatki na produkty niebędące artykułami pierwszej potrzeby.

Wprowadzenie modelu „Choose a Price” dotyczyło jednego z zestawów kosmetyków oferowanych przez markę w sklepie internetowym. Ta eksperymentalna strategia była odpowiedzią na rosnącą presję inflacyjną, która dotyka konsumentów na całym świecie. The Ordinary pragnęła pokazać, że rozumie codzienne trudności, z jakimi borykają się jej klienci, i dostosować swoją ofertę do ich potrzeb. Model ten miał na celu umożliwienie klientom elastycznego podejścia do wydatków, zachęcając do zakupu nawet w trudniejszych czasach ekonomicznych.

Program zakończył się z końcem października, a teraz marka planuje przeanalizować wyniki i zadecydować, czy warto go kontynuować na stałe. W przypadku sukcesu model „Choose a Price” może stać się pionierskim rozwiązaniem w branży kosmetycznej, które podkreśla troskę o klienta i jego sytuację finansową.

Czytaj także: Estée Lauder przejęła Deciem Beauty Group, właściciela The Ordinary

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
07. listopad 2024 10:00