Zielony Ład stawia przez Europą, społeczeństwami i przedsiębiorcami ogromne wyzwania. Wychodząc im naprzeciw, Cosmetics Europe jesienią 2020 r. rozpoczęła projekt dobrowolnych zobowiązań środowiskowych – Voluntary Environment Commitment, który ma na celu zebranie istniejących, ambitnych zobowiązań środowiskowych – dobrych praktyk w przemyśle kosmetycznym w UE. Dziś są one dobrowolne, ale w przyszłości regulator przy tworzeniu prawa może mieć na względzie dobre praktyki i zobowiązania. Komisja Europejska przygotowując konkretne ramy prawne Zielonego Ładu oceni, ile dotychczas zrobili dla środowiska przedsiębiorcy branży kosmetycznej.
– Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, jako członek Cosmetics Europe, od jesieni 2020 r. bierze udział w projekcie stworzenia branżowych ram dla zobowiązań środowiskowych. Aktywnie dyskutujemy o tym, co przedstawiciele przemysłu już robią, jakie kroki podjęli w swoich firmach, które obszary wynikające z Zielonego Ładu są łatwe do wdrożenia, a na które potrzeba czasu oraz jakie rozwiązania prawne pomogą branży zaangażować się w spełnianie wymogów Green Deal – mówi Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. – To wszystko znajdzie się finalnie w dokumencie Voluntary Environment Commitment (Dobrowolne Zobowiązanie Środowiskowe), w którym europejska branża kosmetyczna zobowiąże się do podjęcia konkretnych działań i wskaże swoje ograniczenia. Muszą to być spójne i ambitne cele, ale możliwe do realizacji i dostosowane do całej branży – dodaje.
Dobrowolnym Zobowiązaniom Środowiskowym będzie poświęcony webinar organizowany przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego już 14 września br. Przez 2 godziny zaproszeni eksperci – Emma Trogen z Cosmetics Europe i Marcial Vargas-Gonzalez z Quantis France – zaangażowani merytorycznie w opracowanie technicznych ram zobowiązania, opowiedzą m.in. o aktualnych roboczych wersjach zobowiązania, kluczowych parametrach i sposobach ich mierzenia, narzędziach i rozwiązaniach potrzebnym członkom Cosmetics Europe w realizacji tych zobowiązań (koncentracja na MŚP) i możliwościach branżowego dzielenia się wiedzą i współpracy pomiędzy różnymi grupami interesariuszy. Odpowiedzą też na pytania uczestników. Szczegóły na stronie: kosmetyczni.pl