Agencja Mintel ogłosiła „zero waste” trendem, który w nadchodzących latach wpłynie na światowe rynki kosmetyków i higieny osobistej. – Zero waste to nie tylko trend, to ruch w kierunku zupełnie nowego wzorca dla branży kosmetycznej i pielęgnacyjnej. Inwestycje w zrównoważony rozwój, w tym w redukcję odpadów, są konieczne i ważniejsze od osiągania bieżących zysków. Jeśli marki kosmetyczne nie zmienią teraz swojego podejścia, staną się dla konsumentów nieistotne i mogą w przyszłości przestać istnieć – przestrzega Andrew McDougall, associate director, Mintel Beauty & Personal Care.
Inwestycje w zrównoważony rozwój, w tym w redukcję odpadów, są konieczne i ważniejsze od osiągania bieżących zysków.
Konsumenci nie będą tolerować marnotrawstwa
Filozofia „zero odpadów” nabiera tempa, ponieważ coraz więcej konsumentów jest dotkniętych klęskami żywiołowymi i odczuwa to, że naturalne zasoby wody się kurczą. Lepiej poinformowani konsumenci nie będą już tolerować skandalicznych marnotrawstw, takich jak Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, która jest bezpośrednią konsekwencją lat masowego nadużywania jednorazowych tworzyw sztucznych. – Idąc dalej, skupianie wysiłków na zmniejszaniu opakowań nie wystarczy; istnieje o wiele większy potencjał „out-of-the-box” myślenia producentów i marek na każdym etapie łańcucha dostaw kosmetyków – podkreślają badacze Mintela.
Odpowiedzialność spoczywa na producentach
W ciągu następnych pięciu lat nacisk na zrównoważony rozwój osiągnie nowy poziom na całym świecie, ponieważ świadomi ekologicznie konsumenci poszukują sposobów na zmniejszenie ilości odpadów we wszystkich aspektach ich życia, w tym w związanych z urodą i pielęgnacją ciała. Marki, które celowo tworzą produkty o ograniczonym okresie przydatności do spożycia lub zachęcają do nadmiernej konsumpcji, narażają się na negatywną reakcję konsumentów. Konsumenci będą domagać się, aby firmy były bardziej przyjazne dla środowiska i wzięły odpowiedzialność za swoje działania.
Stanowcze wezwanie do działań
Badacze Mintela zauważają, że lepiej z tematem zrównoważonego rozwoju radzą sobie niezależne marki, małe firmy kosmetyczne, które budują swoje praktyki biznesowe wokół etyki i praktyk przyjaznych środowisku. – Większe marki muszą przyjąć nowe praktyki, aby dogonić tych mniejszych, bardziej zwinnych konkurentów. Konsumenci zwracają dziś dużo większą uwagę na wpływ przemysłu na planetę i zmiany klimatyczne, które są bardziej drastyczne niż kiedykolwiek wcześniej. Konieczne jest więc spojrzenie na trend zero waste w szerszej perspektywie, powinien on dotyczyć całego łańcucha dostaw branży kosmetycznej i higieny osobistej – zaznacza Andrew McDougall.