Do dnia 14 stycznia 2019 r. Polska ma czas na dostosowania krajowych przepisów do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2436 z dnia 16 grudnia 2015 r. mającej na celu zbliżenie ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do znaków towarowych. Dlatego w ostatni czwartek w Sejmie odbyło się czytanie rządowego projektu nowelizacji prawa własności przemysłowej.
Dotychczasowe przepisy stanowią, że warunkiem koniecznym do rejestracji znaku towarowego jest przedstawienie go w formie graficznej. – W aktualnych warunkach gospodarki i postępu technologicznego, taki wymóg jest przestarzały, [zwłaszcza] mając na uwadze nietradycyjne znaki towarowe, np. dźwięki. Dlatego, z uwagi na środki technologiczne, proponuje się rezygnację z wymogu przedstawienia znaku towarowego w formie graficznej – napisano w uzasadnieniu do propozycji nowelizacji. W konsekwencji znakiem towarowym będzie mogło być każde oznaczenie, jeżeli będzie umożliwiało odróżnienie towarów jednego przedsiębiorcy od towarów innego przedsiębiorcy i będzie możliwe przedstawienie tego znaku w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu ochrony udzielonej na ten znak.
Ustaw jest w trakcie procedowania. Jednak musi wejść w życie z dniem 14 stycznia 2019 r., co wprost wynika z terminu wskazanego w art. 54 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady.