Beiersdorf zapowiada, że od 2022 r. przestanie wykorzystywać paliwa kopalne w swoim zakładzie w Berlinie. Tym samym jeszcze bardziej zmniejszy swój ślad węglowy, wykorzystując biometan zamiast gazu ziemnego.
W ramach programu zrównoważonego rozwoju Care Beyond Skin firma wyznaczyła sobie cel prowadzenia wszystkich zakładów produkcyjnych w sposób neutralny dla klimatu do 2030 roku. Emisje gazów cieplarnianych mają zostać zredukowane o 30 proc. w wartościach bezwzględnych już w 2025 r.
Od 2019 r. wszystkie zakłady produkcyjne i biurowe na całym świecie pozyskują 100 proc. energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Po przejściu na biometan zakład w Berlinie wytwarza ciepło i energię potrzebną do produkcji ze źródeł odnawialnych bezpośrednio na miejscu.
– Jako firma produkcyjna działająca globalnie chcemy być odpowiedzialni społecznie. Dlatego dostosowujemy działania do naszej wizji „Przyszłości pozytywnej dla klimatu”. W tym celu intensywnie pracujemy nad zmniejszeniem naszych emisji. Po przestawieniu się na ekologiczną energię i zakup środków zwiększających efektywność energetyczną, przejście na biogaz to kolejny dobry krok – mówi Malte Schulz, wiceprezes Supply Chain Europe Beiersdorf.
Pierwszym zakładem Beiersdorf, który przejdzie z gazu ziemnego na biometan do wytwarzania ciepła będzie Beiersdorf Manufacturing Berlin. Stanie się to w styczniu 2022 r. Tym samym zakład stanie się pierwszym niemal neutralnym dla klimatu obiektem pod względem bezpośrednich emisji w sieci produkcyjnej Beiersdorf. Tylko część floty pojazdów i zasilanie awaryjne (1 proc.) będą wtedy nadal zasilane paliwami kopalnymi. Te emisje resztkowe zostaną zrekompensowane za pomocą wysokiej jakości certyfikatów CO2.
– Mamy już wysoce wydajny system zarządzania energią i wykorzystujemy ciepło odpadowe z procesów do ogrzewania budynku. Kupując biometan zamiast gazu ziemnego, staniemy się praktycznie neutralni dla klimatu w 2022 r. i wniesiemy ważny wkład w ochronę klimatu – nie tylko w osiągnięcie celów klimatycznych Beiersdorf, ale także w ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia zgodnie z paryskim porozumieniem klimatycznym – skomentował Markus Jauch, szef Beiersdorf Manufacturing Berlin.
Beiersdorf wdraża ochronę klimatu również na poziomie produktów. W linii kosmetyków do pielęgnacji ciała pod prysznic Nivea (która jest produkowana w zakładzie w Berlinie) od 2019 r. wszystkie formuły są wolne od mikroplastików, a od 2020 r. ulegają biodegradacji w 97-99 proc. Butelki wykonane są w 96 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu (bez nasadki i etykiety). Dzięki temu ich ślad węglowy został znacznie zmniejszony w ostatnich latach.
W tym roku Beierdorf zamierza też zrekompensować emisje pozostałe po środkach redukcyjnych za pomocą projektów ponownego zalesiania.