Yope w ramach wykorzystania 1 proc. inwestuje w nowoczesne ekologicznych opakowania, certyfikowane składniki, rozwój sieci stacji refill, ale też akcje charytatywne i społeczne, wsparcie finansowe oraz rzeczowe na rzecz fundacji oraz w promocję i komunikację wartości społecznej odpowiedzialności biznesu.
– Po raz pierwszy policzyliśmy, ile przeznaczamy na inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju – w skali roku może to być nawet ponad pół miliona złotych – zdradził Paweł Kosowicz, współwłaściciel marki.
Firma jest znana z prospołecznych i proekologicznych działań. Niedawno wspierała seniorów, a wcześniej przekazywała część swoich zysków na wysiewanie łąk i sadzenie lasów czy budowę hoteli dla dzikich pszczół.
O planetę dba również poprzez swoje produkty. Opakowania Yope wykonane są między innymi z plastiku pochodzącego w 100 proc. z recyklingu, ze szkła i z bio-plastiku, etykiety drukowane są na folii z trzciny cukrowej, a dzięki stacjom refill marka udostępnia klientom możliwość ponownego napełniania opakowań swoimi produktami.
Czytaj też: Yope planuje zainstalować 100 refillomatów
– Społeczna odpowiedzialność to istotna kwestia dla konsumentów, którzy w decyzjach zakupowych zwracają uwagę nie tylko na jakość produktu, ale również na wartości i realne działania stojące za daną marką. Odbiorcy patrzą firmom na ręce i rozliczają z konkretnych działań. Nie wystarczą już okrągłe hasła o „przyczynianiu się do zrównoważonego rozwoju”. Nabierają znaczenia stojące za deklaracjami liczby, które są elementem transparentności marki i budowania zaufania wśród konsumentów – mówi Joanna Pawełczak, odpowiedzialna w Yope za działania CSR.
Czytaj też: Mintel: Konsumenci chcą widzieć efekty deklarowanej przez marki etyki biznesu [TRENDY 2022]
Plany Yope na 2022 rok obejmują między innymi dalszą współpracę z fundacjami i zaangażowanie w kolejne akcje społeczne i charytatywne, redukcję ilości plastiku używanego w opakowaniach nawet o 30 proc. (oznacza to zmniejszenie ilości używanego plastiku rocznie przynajmniej o 10 ton), zwiększenie ilości opakowań pochodzących z recyklingu, rozwinięcie sieci stacji refill – w 2022 roku będzie ich aż 200 w całej Polsce.