Trend ten wzrośnie w miarę przesuwania się przemysłu kosmetycznego w kierunku regionalnych łańcuchów dostaw surowców, a także opracowywania produktów dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Produkty uboczne żywności są już uznawane za źródło naturalnych składników. Niektóre składniki, takie jak olej z ziaren palmowych, są szeroko stosowane w kosmetykach i produktach do pielęgnacji ciała.
Według Ecovia Intelligence zapotrzebowanie na takie surowce jest większe ze względu na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na naturalne i organiczne produkty do pielęgnacji ciała. Dążenie do zrównoważonego rozwoju jest kolejnym głównym motorem napędowym, a firmy kosmetyczne i produkujące składniki zobowiązują się do stosowania w swoich recepturach większej ilości składników pochodzenia roślinnego i naturalnych.
W opinii firmy zajmującej się badaniem rynku, w tym roku wzrośnie zainteresowanie składnikami pochodzącymi z recyklingu. w istocie pandemia COVID-19 zakłóciła dostawy naturalnych składników. Rzeczywiście, na zbiór i przetwarzanie materiałów roślinnych wpłynęły środki nadzwyczajne wprowadzone przez władze krajowe. Nabywcy składników również doświadczyli wyższych kosztów transportu i opóźnień z powodu środków kwarantanny w portach. W związku z tym pandemia skłoniła wielu operatorów do rozważenia regionalnych, jeśli nie lokalnych, źródeł zaopatrzenia w naturalne składniki. Produkty uboczne żywności są coraz częściej postrzegane jako trwałe źródło takich materiałów.
Jak wyjaśnia Ecovia Intelligence, firmy kosmetyczne i środków higieny osobistej szukają obecnie możliwości przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Duże koncerny, takie jak Unilever i P&G, opracowują systemy zero waste i przechodzą na zrównoważone materiały opakowaniowe. Ponieważ usuwanie odpadów jest jedną z cech gospodarki o obiegu zamkniętym, upcykling jest szansą dla takich firm. Oczekuje się też, że stopień wykorzystania składników z recyklingu wzrośnie, ponieważ firmy kosmetyczne przekształcają swoje produkty przy użyciu składników pochodzących z odpadów.