StoryEditor
Producenci
21.02.2019 00:00

Wraca moda na mydła w kostkach i nie tylko

Mniej znaczy więcej i dotyczy to również sektora kosmetycznego. Coraz więcej marek oferuje "stałe" wersje kosmetyków, aby zapewnić konsumentom bardziej naturalną i ekologiczną alternatywę produktu beauty.

Dzisiejsi konsumenci różnią się od dawnych. Nie tylko tym, że poszukują zdrowych, naturalnych produktów o możliwie najczystszej kompozycji. Oni również ufają branży kosmetycznej w mniejszym stopniu, prawdopodobnie z powodu kryzysów medialnych dotyczących niektórych składników. 

Kosmetyki w kostkach były długo pogardzane przez konsumentów, teraz w trendzie jest powrót do nich w postaci ciał stałych. Jako przykład można już znaleźć szampony, żele pod prysznic, pastę do zębów lub dezodoranty w kostkach. 

Biorąc pod uwagę dążenie do naturalności, marki takie jak Druydès, która specjalizuje się w szamponach, opracowały nowe formuły w oparciu o koncepcję stałych kosmetyków. Ale uwaga, takie kosmetyki nie zawsze wiążą się ze zdrowym składem. Przed dokonaniem zakupu należy uważnie przeczytać listę składników.

Przyjazne naturze i środowisku

Kwestie ochrony środowiska są również podstawą motywacji marek stałych kosmetyków. Płynny szampon ma opakowanie z plastiku, a tworzywo użyte do produkcji butelek nie jest poddawane recyklingowi i ostatecznie zanieczyszcza morza i zielone tereny.

"Stałe" kosmetyki nie tylko wymagają bardzo mało wody i energii podczas fazy produkcyjnej, ale także uniemożliwiają użycie jakiegokolwiek opakowania, które pogłębia zanieczyszczenie planety.

Ponadto produkty w takiej postaci są ekonomiczne, ponieważ używa się ich średnio dwa razy dłużej niż ich konwencjonalne odpowiedniki i ten argument może przekonać najbardziej sceptycznych konsumentów

Zmysłowe, ale czy skuteczne?

Jednak kosmetyki mają przede wszystkim dostarczyć przyjemność naszym zmysłom. Prawdziwym wyzwaniem w pielęgnacji skóry stałymi kosmetykami jest zagwarantowanie użytkownikowi takiej samej przyjemności, jak w przypadku zwykłego produktu.

Zdaniem Gwendoline Bressand, założycielki Druydès, marki stałych i naturalnych kosmetyków, w końcu znalazły  się łagodniejsze alternatywy, bezsiarczanowe środki powierzchniowo czynne, które są równie skuteczne i pomagają w formułowaniu szamponów w kostce, które myją, pielęgnują włosy i zapewniają to wrażenie czystości, które konsumenci po prostu kochają.

– Przyjemność leży w tej pianie, która sama symbolizuje oczyszczanie, czystość i przyjemność z mycia – mówi założycielka marki Druydès 

Jednak pod względem formuły z pewnością nie jest łatwo stworzyć takie kosmetyki. Ale czystsze składy, pozytywny wpływ na środowisko i atrakcyjne ceny to cechy, które mogą charakteryzować produkty beauty w postaci stałej. Mimo że obecnie nie są faworytami większości konsumentów, to bez wątpienia mają przed sobą przyszłość i długie życie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
18.02.2025 15:44
Laura Mercier rozszerza swoją obecność w metaverse dzięki technologii Apple
Laura Mercier

Marka kosmetyczna Laura Mercier intensyfikuje swoje działania w obszarze handlu w metaverse, wykorzystując rozszerzoną (AR) i wirtualną rzeczywistość (VR) od Apple. Pierwszym krokiem w tej strategii było otwarcie w grudniu 2022 roku platformy World of Beauty, czyli wirtualnego sklepu e-commerce oferującego interaktywne doświadczenie zakupowe.

Firma współpracuje z deweloperem Obsess, który specjalizuje się w immersyjnych rozwiązaniach zakupowych i rozwija technologie zgodne z Apple visionOS. Dzięki temu klienci mogą korzystać z wysokiej jakości obrazu HD oraz interaktywnego środowiska 3D i 360 stopni. Obecnie Laura Mercier idzie krok dalej, wprowadzając aplikację zakupową na Apple Vision Pro, która będzie dostępna w App Store. Użytkownicy mogą obsługiwać aplikację wyłącznie za pomocą wzroku i gestów, co zapewnia jeszcze bardziej intuicyjne i immersyjne zakupy.

Aplikacja umożliwia przeglądanie produktów według kategorii, a także oferuje interaktywne wideo oraz realistyczne doświadczenie 3D unboxingu w ultra wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu klienci mogą dokładnie zapoznać się z produktami przed dokonaniem zakupu.

Nowa platforma pozwala również użytkownikom eksplorować produkty Laura Mercier w realistycznych, wirtualnych sceneriach, takich jak elegancka butikowa przestrzeń w Nowym Jorku czy paryskie studio projektowe. Centrum treści w aplikacji zawiera filmy zakupowe w wysokiej rozdzielczości, zoptymalizowane specjalnie pod Apple Vision Pro. Klienci mogą oglądać tutoriale prezentujące nowości kosmetyczne i natychmiast kupować produkty, co znacząco skraca ścieżkę zakupową.

Dodatkowo marka wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR) do funkcji wirtualnego przymierzania podkładów, opartej na rozwiązaniu Google. Użytkownicy mogą wyszukiwać produkty według nazwy lub typu, a następnie kliknąć „przymierz”, aby zobaczyć odcień na modelce wirtualnej lub własnym zdjęciu.

Marka Laura Mercier, założona w 1996 roku przez francuską wizażystkę o tym samym imieniu, została przejęta przez Orveon w 2022 roku i jest obecna w sklepach specjalistycznych, perfumeriach oraz domach towarowych na całym świecie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Hurt i dystrybucja
18.02.2025 15:10
Tesori D’Oriente podsumowało sprzedaż na platformie Allegro za 2024 rok
Dla nas kluczowym czynnikiem stanie się integracja obu kanałów – offline i online – i stworzenie takiego doświadczenia zakupowego, które zaspokoi potrzeby obu grup konsumentów – uważają Paweł Szuba, prezes zarządu spółki Corri (z lewej) i Łukasz Młynarczyk, członek zarządu CorriCorri mat.prasowe

Marka Tesori D’Oriente podsumowała swoje wyniki sprzedaży na platformie Allegro za cały 2024 rok. Szczególnie dobre wyniki włoska marka osiągnęła w kategorii płynów do płukania tkanin, zajmując drugie miejsce tuż za popularnym od lat na polskim rynku Lenorem. Warto podkreślić też dobre wyniki Tesori w innych “pachnących kategoriach”.

Poniższa tabela pokazuje sprzedaż w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku produktów z kategorii płynów do płukania na Allegro – najpopularniejszej platformie zakupowej w Polsce, i zarazem jednej z największych firm e-commerce w Europie. Każdego miesiąca zakupy robi tam ok. 17 mln użytkowników, zestawienie daje zatem znakomity obraz popularności konkretnych produktów i marek na rynku.  

image
Płyny do płukania, zestawienie za 2024 rok
źródło: Allegro

Jeśli chodzi o płyny do płukania, to w rocznym zestawieniu pod względem udziału w liczbie transakcji Tesori d’Oriente uplasowało się na drugiej pozycji z wynikiem 19,67 proc., osiągając minimalnie gorszy wynik od zdobywcy pierwszego miejsca, czyli Lenora (19,73 proc.). Trzecie w kolejności Coccolino zdobyło niecałe 11 proc.

Jeśli chodzi o udział w wartości sprzedaży, Lenor może się pochwalić wynikiem 27,74 proc., Tesori d’Oriente – 15,77 proc., a Coccolino – 14,29 proc.

Tesori próbuje zawojować polski rynek równie skutecznie także w innych kategoriach produktowych, w których dla konsumenta ważnym kryterium wyboru jest piękny, jakościowy i przyjemny zapach.

W kategorii odświeżaczy powietrza (gdzie wliczone zostały również patyczki zapachowe) niekwestionowanym liderem sprzedaży na platformie Allegro okazał się w 2024 roku Air Wick – marka ta zgarnęła prawie ćwierć całego tortu w tej pachnącej kategorii (26,66 proc. udziału w liczbie transakcji). Do top10 w kategorii odświeżaczy trafiło również Tesori d’Oriente z wynikiem 3,54 proc. (dla porównania: popularny Ambi Pur znalazł się zaledwie o jedno miejsce wyżej, zdobywając 4,34 proc.).

Trzecia pachnąca kategoria, w której Tesori d’Oriente osiągnęło zadowalające wyniki sprzedaży na Allegro, to płyny, emulsje, olejki i pianki do kąpieli. Tu włoska marka znalazła się w topie sprzedaży wśród takich graczy, jak Avon (18,01 proc. udziału w liczbie transakcji), Ziaja (9,99 proc.), Malizia (9,03 proc.) czy Biały Jeleń (4,46 proc.). 

Tesori d’Oriente w kategorii pachnących kosmetyków do kąpieli uzyskał w 2024 roku 7,55 proc. udziału w liczbie transakcji, natomiast udział tej marki w wartości sprzedaży wyniósł 5,98 proc.

Bardzo nas cieszy rosnąca popularność oferowanych przez nas produktów. Oczywiście jesteśmy pozytywnie zaskoczeni skalą zainteresowania klientów między innymi płynami do płukania marki Tesori d’Oriente. Widzieliśmy w dotychczasowych danych sprzedażowych, że możemy w rynku e-commerce powalczyć o podium. Teraz skupiamy się bardzo mocno na rozszerzeniu dostępności produktów w sklepach stacjonarnych –  komentuje wyniki sprzedaży na platformie Allegro Paweł Szuba, prezes zarządu spółki Corri, będącej dystrybutorem marki Tesori d’Oriente. –  Tak naprawdę miejsce w rankingu ma drugorzędne znaczenie. Najważniejsze jest zadowolenie klientów, bo gdy oni wracają po dany produkt, to o miejsce w rankingu można być spokojnym – podkreśla prezes.

Jak dodaje Łukasz Młynarczyk, członek zarządu Corri, dostępność produktów na półkach stacjonarnych może wpływać na dynamikę sprzedaży w e-commerce, zwłaszcza w branży kosmetycznej i chemicznej, gdzie klienci często wolą osobiście zobaczyć i dotknąć produkt przed zakupem. 

Dla nas kluczowym czynnikiem stanie się integracja obu kanałów – offline i online – i stworzenie takiego doświadczenia zakupowego, które zaspokoi potrzeby obu grup konsumentów. Jeśli chodzi o Tesori d’Oriente, to niesamowite, jak marka potrafi rozszerzać swoją ofertę i tworzyć produkty, które stają się synonimem luksusu i wyjątkowego doświadczenia. To wspaniale, że klienci coraz bardziej doceniają całą gamę, nie tylko koncentraty do płukania, ale i kosmetyki do pielęgnacji ciała. Wyjątkowe zapachy inspirowane orientem mają coś magicznego, i łatwo się w nich zakochać!

– mówi prezes Corii, Paweł Szuba.

Jak zwracają uwagę specjaliści od rynku, dobre samopoczucie (wellbeing) nabiera coraz większego znaczenia przy wyborze przez konsumentów kosmetyków, a nawet produktów do domu czy chemii gospodarczej.

Coraz częściej dla klienta to zapach staje się kluczowym czynnikiem wyboru – nie tylko w przypadku kategorii pod tym względem oczywistych (perfumy, aromatyczne patyczki i zapachy do pomieszczeń), ale też takich, gdzie przez lata wydawało się, że zapach stanowi dla klienta mniej ważny czynnik wyboru (płyny do kąpieli, płyny do płukania, a nawet chemia gospodarcza). Dlatego wielu konsumentów jest skłonnych zapłacić przysłowiowe kilka złotych więcej i zakupić produkt, który dodatkowo wpłynie swoim przyjemnym zapachem na poprawę samopoczucia i wellbeing osoby, czyszczącej kuchnię, myjącej wannę lub podłogę w mieszkaniu. 

W przypadku płynów do płukania długotrwały, intensywny zapach staje się obecnie kluczowym parametrem dla większości klientów, stojących przed półką z dziesiątkami porównywalnych (jeśli chodzi o działanie, skład czy ceny) produktów. Dlatego coraz więcej marek wypuszcza nowe warianty zapachowe swoich produktów, nawiązujących np. do ekskluzywnych, wysokopółkowych perfum.

Trend wellbeingu wpływa na rozwój chemii gospodarczej (z płynami do płukania na czele), produkty są wzbogacane np. o olejki eteryczne i nuty relaksacyjne, które mają pozytywny wpływ na samopoczucie użytkowników. 

Czytaj też:

Santander: 41 proc. Polaków częściej wybierało w 2024 r. zakupy stacjonarne niż internetowe

Wyniki sprzedażowe Unilever za 2024 ze wzrostem – to zasługa segmentów beauty i wellbeing

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. luty 2025 00:59