Nagłe zatrzymanie globalnych podróży podczas kryzysu COVID-19, oprócz wpływu na osobiste plany urlopowe, miało duży wpływ na biznes w różnych sektorach. Szczególnie ucierpiały firmy zatrudniające pracowników przyzwyczajonych do częstych podróży - wraz z liniami lotniczymi i hotelami zależnymi od przychodów z tych podróży.
Ponieważ firmy nadal egzekwują ograniczenia w podróżowaniu, a pracownicy ograniczają się do wirtualnych spotkań, gracze z branży turystycznej chcą wyjść z kryzysu, ale może ich czekać długa droga do ożywienia.
Z najnowszych badań wynika, że podróże służbowe odbijają się po kryzysach w wolniejszym tempie niż podróże rekreacyjne. W miarę ustabilizowania się epidemii w niektórych regionach i wznowienia podróży, dostawcy usług turystycznych mogą pracować nad dostosowaniem się do zmieniających się potrzeb, a tym samym zwiększyć zaufanie klientów.
Jak wynika z analiz McKinsey, operacje biznesowe mogą się zmienić, gdy przemysł turystyczny i inne sektory na nowo stworzą kolejne normy w świecie fizycznego dystansu i ewoluujących zachowań konsumentów.
W przypadku sektorów intensywnych operacyjnie, kryzys COVID-19 przyspieszył automatyzację i cyfryzację. Podnoszenie umiejętności i przekwalifikowanie siły roboczej stanie się jeszcze ważniejszym priorytetem. Dla liderów w dziedzinie dóbr konsumpcyjnych kluczowe znaczenie będzie miało przekształcenie funkcji sprzedaży i wspieranie współpracy między detalistami a producentami.
Z analizy firmy wynika też, że pomyślne przetrwanie pandemii będzie również wymagało zorientowanego na ludzi podejścia do wewnętrznego i zdalnego przywództwa. Na przykład codzienne spotkanie kierownictwa może być wykorzystane nie tylko do podejmowania decyzji, ale także jako okazja do okazania empatii współpracownikom. Jak podkreśla McKinsey, w tych czasach traktowanie ludzi priorytetowo i budowanie silnych relacji w firmie zwiększa ich odporność na kryzys.