Żyjemy w czasach nadpodaży danych. Blisko 90 proc. z nich powstało w ostatnich dwóch latach. W ciągu minuty powstaje blisko pół mln tweetów, 3,3 mln postów na Facebooku. Od pamiętnej gali oscarowej w 2014 roku, gdzie gwiazdy zrobiły sobie wspólne zdjęcie telefonem, wzrasta również popularność tzw. selfie. - Coraz częściej spotykamy się również z syndromem FOMO, czyli obawą przed tym, że coś nam umknie w sieci i przestaniemy być trendy – przyznała na V Forum Branży Kosmetyczno-Chemicznej Jadwiga Prętnicka-Markiewicz z firmy SentiOne.
Jednak stały monitoring mediów społecznościowych jest niezbędny do tego, aby koordynować promocję swojej marki. Aby było to łatwiejsze warto korzystać z narzędzi monitorowania Internetu. Dowiemy się dzięki temu, że np. na znaczeniu coraz bardziej zyskują media związane z obrazem, takie jak Instagram, YouTube czy Facebook. W przypadku branży kosmetycznej te dwa pierwsze serwisy dominują w dyskusji dotyczącej tematyki makijażu. Monitoring pokaże między innymi takie dane jak to, kto najczęściej rozmawia o danych produktach, kiedy się o nich rozmawia oraz czy przekaz jest pozytywny czy negatywny.
Media społecznościowe pomagają też szybko reagować w sytuacjach kryzysowych. Przykładem z branży kosmetycznej mogą być tutaj sytuacje, gdy dyskusja dotyczy testowania leków na zwierzętach. - Mówi się o tym najczęściej na Facebooku, Twitterze i Youtube – powiedziała ekspertka.
Szansą dla producentów w mediach społecznościowych jest możliwość śledzenia i kreowania trendów. Tu z kolei istotne jest, aby w komunikatach w mediach społecznościowych korzystać z tzw. hasztagów. To narzędzie pomaga również w monitoringu treści, dotyczących danych producentów. - Warto używać hasztagów, aby móc monitorować to, co mówi się w sieci na nasz temat – powiedziała Prętnicka-Markiewicz.