StoryEditor
Producenci
03.10.2017 00:00

V FBKCh: Na półki z męskimi kosmetykami zaczynają wkraczać coraz bardziej niekonwencjonalne produkty

Tradycyjne męskie kategorie kosmetyczne kurczą się. Intensywnie rosną natomiast te, które łamią stereotyp typowego mężczyzny – twierdzi Magdalena Piwkowska, client consultant, Nielsen Polska w wystąpieniu podczas V Forum Branży Kosmetyczno-Chemicznej.

Spada sprzedaż maszynek i kosmetyków do golenia oraz kosmetyków po goleniu, mimo że producenci proponują coraz bardziej wymyślne rozwiązania. – Moda na brody robi swoje. Zwłaszcza widać to wśród klientów-mieszkańców Warszawy. Warto się nimi zainteresować, bo ci mężczyźni chodzą do salonów pielęgnacji brody i używają specjalistycznych produktów – zwraca uwagę Magdalena Piwkowska, client consultant, Nielsen Polska podczas prezentacji na V Forum Branży Kosmetyczno-Chemicznej. Pytała obecnych na sali producentów: Czy macie takie produkty w swojej ofercie. Do przedstawicieli branży handlowej skierowała pytanie: Czy macie je na swoich półkach? Bo jeśli nie to posiadacze brody kupią je w internecie, zamiast u was. Tymczasem są to produkty wysokomarżowe.

Magdalena Piwkowska zwróciła też uwagę, że rosną pozostałe kategorie męskich kosmetyków:  dezodoranty nieznacznie – o 0,7 proc., ale żele pod prysznic o 5,8 proc., szampony o 5,6 proc., a kremy do twarzy – aż o 10,1 proc.

W ocenie ekspertki Nielsena najbardziej udaną (czyli taką, której sprzedaż w drugim roku utrzymała 90 proc. sprzedaży z pierwszego roku) premierą męskiego kosmetyku jest Nivea Men Creme. Jego zalety to: wielofunkcyjność (na różne partie ciała), męski zapach, szybko się wchłania, prosty industrialny design, silna marka, męski przekaz. Dowodem na jego popularność niech będzie sprzedaż, która osiągnęła 1,3 mln sztuk (dane do czerwca 2017 r.).

 Zainteresowaniem cieszą się też marki, które walczą ze stereotypowym postrzeganiem tego co męskie. Przykładem jest tutaj Axe. Na półki kosmetyczne z męskimi produktami zaczynają też wkraczać takie niekonwencjonalne produkty jak: maseczka oczyszczająca, krem liftingujący okolice oczu, skarpetki złuszczające w rozmiarze XL, odsiwiacz do włosów dla mężczyzn czy krem wyszczuplający męski brzuch i talię.

Co dalej może się tu zdarzyć? Ekspertka Nielsena przytacza słowa Vismay Sharma,dyrektor zarządzającej L’Oréal UK: „Męskie szafy z makijażem w drogeriach to kwestia 5 do 7 lat”. Producenci kolorówki na świecie już nad tym pracują. Proponują krem BB dla mężczyzna, korektory, eyelinery, mascary czy wypełniacze do brwi.

Zarówno producenci jak i handel powinni rozwijać ofertę dla konsumenta-mężczyzny, bo jego potrzeby rosną. Trzeba jednak rozpoznać te potrzeby i zwrócić uwagę, że coraz mniejsza rolę odgrywają w nich stereotypy.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
22.01.2025 13:50
Najnowszy sklep Rituals otwarty w Złotych Tarasach [DUŻO ZDJĘĆ]
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie / M.Szulc wiadomoscikosmetyczne.pl
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie / M.Szulc wiadomoscikosmetyczne.pl
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie / M.Szulc wiadomoscikosmetyczne.pl
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie / M.Szulc wiadomoscikosmetyczne.pl
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie
Gallery

Marka Rituals Cosmetics postawiła na rozwój w Polsce – tylko przez ostatni rok uruchomiła w naszym kraju blisko 20 sklepów. Najnowszy butik marki otwarto w środę w jednym z najpopularniejszych centrów handlowych Warszawy.

Rituals ma obecnie 62 sklepy na terenie całej Polski, między innymi w Trójmieście, BIałymstoku, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach, Rzeszowie, Poznaniu, Szczecinie Radomiu czy Toruniu. W samej Warszawie jest ich już jedenaście. 

Najnowsze otwarcie Rituals miało miejsce w środę 22 stycznia w centrum handlowym Złote Tarasy, cieszącym się dużą popularnością z uwagi na lokalizację w ścisłym centrum miasta i dworca Centralnego. 

Na otwarcie sklepu w Złotych Tarasach o godz. 9 oczekiwało kilkadziesiąt osób. Na pierwszych stu klientów, którzy zrobili zakupy za minimum 190 zł, przy kasie czekały upominki od marki. 

Również przez kilka najbliższych dni wszyscy klienci będą mogli skorzystać z rabatów i specjalnych promocji.

Jak zapowiedziała Dorota Prat-Carrabin, country director Eastern Europe Rituals Cosmetics, lokalizacja w warszawskich Złotych Tarasach jest strategicznym krokiem, który “pozwoli marce być bliżej klientów i stworzyć dla nich przestrzeń relaksu i inspiracji”.

Otwarcie Rituals w Złotych Tarasach (pierwsze w tym roku w Polsce) to dla marki kolejny krok w zapowiadanej ekspansji w naszym kraju. Przez cały 2024 sieć otworzyła w Polsce ok. 20 nowych butików, a na całym świecie takich otwarć było prawie 250.

Obecnie globalnie działa ponad 1,1 tys. sklepów Rituals w 33 krajach.

Wywodząca się z Holandii marka od początku stawia na przemyślany design oraz formuły produktów. “Jako marka, która chce dostarczać luksusowe produkty kosmetyczne z naciskiem na dobre samopoczucie, jesteśmy pionierami w łączeniu produktów do kąpieli, ciała i domu w jednym portfolio. Nasza oferta obejmuje produkty do pielęgnacji ciała pochodzenia naturalnego, zapachy do domu oraz odzież domową” – podkreśla Rituals. 

Czytaj też: Rituals Cosmetics realizuje założone cele środowiskowe. Jakie ma efekty?

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
22.01.2025 10:29
Reckitt inwestuje w rozwój lokalnych mocy produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych i Chinach
Reckitt Benckiser

Reckitt inwestuje setki milionów dolarów w rozwój lokalnej produkcji w Stanach Zjednoczonych i Chinach, aby uniezależnić się od importu i zabezpieczyć łańcuch dostaw przed możliwymi konfliktami handlowymi. Kluczowe projekty to budowa fabryki w Karolinie Północnej za 190 milionów dolarów oraz centrum badawczo-rozwojowego w Szanghaju za 300 milionów juanów (40,9 milionów dolarów).

Fabryka w Karolinie Północnej, której uruchomienie zaplanowano na 2027 rok, umożliwi produkcję tabletek i płynów marki Mucinex na rynku lokalnym. Dzięki temu import produktów Reckitt do Stanów Zjednoczonych zostanie zredukowany do 25 proc. sprzedaży lokalnej. W dobie rozważań o protekcjonistycznej polityce handlowej w USA, w tym potencjalnych taryfach sięgających 60 proc. na import z Chin, ta inwestycja pozwoli firmie na większą elastyczność produkcyjną i uniezależnienie się od pojedynczych źródeł dostaw.

W Chinach firma rozbudowuje fabrykę w Taicang, która od 2026 roku rozpocznie produkcję prezerwatyw, co dodatkowo wzmocni lokalne możliwości wytwórcze. Nowe centrum badawczo-rozwojowe w Szanghaju skoncentruje się na tworzeniu produktów dostosowanych do lokalnych potrzeb. Obecnie aż 80 proc. produktów Reckitt sprzedawanych w Chinach jest już wytwarzanych w tym kraju, co stawia firmę w korzystnej pozycji wobec niepewności na rynku międzynarodowym.

Strategiczne inwestycje Reckitt są odpowiedzią na wyzwania geopolityczne i odzwierciedlają długoterminową wizję firmy. Poprzez wzmocnienie lokalnej produkcji w kluczowych regionach świata, Reckitt nie tylko zabezpiecza swoją pozycję na rynkach, ale również minimalizuje ryzyko wynikające z napięć handlowych i zmian regulacji.

Czytaj także: Reckitt Benckiser konsoliduje swoją polską działalność w warszawskim biurowcu VIBE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. styczeń 2025 20:28