StoryEditor
Producenci
27.10.2022 00:00

Unilever podał wyniki za trzeci kwartał. Kosmetyki na plusie dzięki wyższym cenom

Unilever opublikował wyniki sprzedaży za trzeci kwartał 2022 r. i podniósł roczne prognozy sprzedaży. Kategorie kosmetyczne Unilevera zyskiwały głównie przez wzrost cen.

Unilever podał wyniki sprzedaży za trzeci kwartał 2022 r. Alan Jope, dyrektor generalny Unilevera, podkreślił, że koncern osiągnął wzrost we wszystkich swoich grupach biznesowych. Szczególnie zwrócił uwagę na dobre wyniki kluczowych dla Unilevera marek. "Marki o wartości ponad miliarda euro, takie jak OMO, Hellmann’s, Rexona, Magnum i Lux, które odpowiadają za ponad 50 proc. obrotów Grupy, wzrosły o 14 proc." – powiedział Alan Jope.

Obroty Unilevera w III kwartale wzrosły o 17,8 proc., sprzedaż wartościowa o 12,5 proc., ilościowa o 1,6 proc. Zarząd koncernu oczekuje, że bazowy wzrost sprzedaży za cały rok 2022 wyniesie 8 proc., w trzecim kwartale przyspieszył do 10,6 proc.

– Globalne perspektywy makroekonomiczne pozostają niepewne. Spodziewamy się, że wyzwania związane z wysoką inflacją utrzymają się w 2023 r. Zapewnienie stałego wzrostu pozostaje naszym priorytetem – skomentował Alan Jope. Szef Unilevera spodziewa się, że chociaż ceny w niektórych obszarach ustabilizowały się, presja kosztowa przeniesie się na 2023 r. i będzie napędzana dewaluacją waluty, wyższymi kosztami surowców, logistyki i zatrudnienia.   

Beauty & Wellbeing (21 proc. obrotu w III kwartale)

W segmencie Beauty & Wellbeing sprzedaż wzrosła o 6,7 proc., ceny wzrosły o 7,3 proc., natomiast liczba sprzedanych sztuk spadła o 0,6 proc. Kategoria Hair Care odnotowała jednocyfrowy wzrost sprzedaży, napędzany przez regony Ameryki Łacińskiej i Azji Południowej. Dobre wyniki osiągnęły marki Sunsilk i Clear, głównie ze względu na wzrost cen.  

Kategoria Body Care również zanotowała jednocyfrowy wzrost. To, co zyskiwała w Azji Południowo-Wschodniej straciła globalnie przez spadki w Europie i Azji Północnej. Marki Vaseline i Pond osiągnęły dobre wyniki dzięki innowacjom. Jak podaje Unilever, na dobre wyniki kategorii Prestige Beauty wpłynęły marki Paula’s Choice i Living Proof, które weszły w ​​kategorię premium produktów do pielęgnacji włosów.

Higiena osobista (23 proc. obrotu w III kwartale)

Sprzedaż środków higieny osobistej wzrosła o 8,9 proc., przy 13,5 proc. wzroście wartościowym i 4,1 proc. ilościowym. Segment dezodorantów również rósł dzięki wyższym cenom. To efekt premiumizacji produktów i wdrażania innowacji, takich jak technologia zapewniająca 72-godzinną ochronę przed poceniem się w dezodorantach Rexona. Produkty do mycia ciała zyskiwały przez dwucyfrowy wzrost cen przy jednocyfrowym spadku wolumenu. Marka Lux rozwijała się dzięki rynkom  Azji Południowej i na Bliskim Wschodzie.

Unilever jest zadowolony z wyników sprzedaży żelu Dove, który ma zmienioną formułę – dbającą o mikrobiom skóry. Innowacja została dobrze przyjęta na rynku. Segment Oral Care osiągnął jednocyfrowy wzrost, dzięki ponownemu wprowadzeniu na rynek amerykańskiej marki Pepsodent ze zwiększoną liczbą składników naturalnych i dobremu przyjęciu w Azji Południowo-Wschodniej, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Home Care (20 proc. obrotu w III kwartale)

Sprzedaż bazowa segmentu produktów Home Care wzrosła o 13,6 proc., z 17,8 proc. udziałem wartościowym i 3,6 proc. wolumenowym. 

Czytaj także: Unilever zaczyna poszukiwania nowego dyrektora generalnego. Obecny ogłosił zamiar przejścia na emeryturę

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.11.2024 15:01
Coty zwiększa pulę wykupu obligacji
Coty zwiększyło maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów.Shutterstock

Coty ogłosiło wstępne wyniki swojej oferty wykupu obligacji, zwiększając maksymalną kwotę do 300 milionów dolarów. Firma przeprowadza wykup obligacji Senior Secured Notes oprocentowanych na 5000 proc. z terminem wykupu w 2026 roku, a zgłoszone kwoty już przekroczyły ustalony limit.

Coty ogłosiło wstępne wyniki oferty wykupu obligacji na łączną kwotę 300 milionów dolarów. Firma zwiększyła maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów. Oferta obejmuje obligacje Senior Secured Notes oprocentowane na poziomie 5000 proc., z terminem wykupu w 2026 roku. Inwestorzy, którzy chcą szczegółowych informacji, są odsyłani do dokumentu Offer to Purchase z dnia 6 listopada 2024 roku, który reguluje warunki transakcji.

Do 20 listopada 2024 roku, do godziny 17:00 czasu nowojorskiego, posiadacze obligacji zgłosili do wykupu kwotę przekraczającą ustalony limit 300 milionów dolarów. Oznacza to, że Coty będzie przyjmować zgłoszenia na zasadzie proporcjonalnej alokacji, zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji. Prawa do wycofania zgłoszeń wygasły w dniu określonym jako Early Tender Date. Firma zapowiedziała, że ostateczny termin składania zgłoszeń pozostaje bez zmian – upływa on 6 grudnia 2024 roku.

Coty postanowiło nie korzystać z możliwości wcześniejszej realizacji płatności, co oznacza, że płatności za zaakceptowane obligacje zostaną dokonane po dacie zakończenia oferty, obecnie planowanej na 10 grudnia 2024 roku. Firma sfinansuje wykup obligacji z dostępnych środków pieniężnych oraz innych źródeł płynności. Wszystkie zaakceptowane zgłoszenia otrzymają także należne odsetki naliczone do dnia realizacji transakcji, co dodatkowo podkreśla dbałość Coty o przejrzystość i zgodność z zobowiązaniami wobec inwestorów.

Czytaj także: Coty obniża prognozy zysków rocznych z powodu spadku popytu na kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.11.2024 10:31
Kolejny sklep pod szyldem Stara Mydlarnia otwarty
Stara Mydlarnia w Sadyba Best Mall w Warszawiefot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Stara Mydlarnia ma nowy firmowy sklep w Białych Błotach. Marka produkująca naturalne kosmetyki sprzedaje je obecnie w blisko 30 stacjonarnych placówkach. Rozwija się głównie poprzez franczyzę.

Stara Mydlarnia jest polską rodzinną firmą produkującą naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz produkty do aromaterapii. Dysponuje własną produkcją (ponad 3 tys. mkw. na hale produkcyjne) i własnym laboratorium. Firma powstała w 2001 r., jej założycielką jest Sylwia Brzuska. Pierwszy sklep otworzyła na bydgoskiej starówce.

image
Syliwa Brzuska, założycielka firmy Stara Mydlarnia

Obecnie pod szyldem Stara Mydlarnia działa 26 sklepów. Najnowszy został właśnie otwarty w miejscowości Białe Błota, przy ul. Szubińskiej 35. Firma rozwija się głównie poprzez franczyzę oferując w tym systemie swój koncept biznesowy prywatnym przedsiębiorcom

Kosmetyki Stara Mydlarnia są także dostępne w sieciach perfumeryjnych i drogeriach oraz w e-commerce. Firma rozwija eksport i sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów na terenie Europy i świata, m.in. Australii, Belgii, Czech, Islandii, Japonii, Kuwejtu, Litwy, Łotwy, Norwegii, Rumunii, USA, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoch.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. listopad 2024 05:27