Unilever nie podniesie swojej oferty wykupu dla działu konsumenckiego GSK (spółka joint venture GSK i Pfizer Consumer Health) powyżej 50 miliardów funtów (68 miliardów dolarów), które zaproponował zaledwie kilka dni temu.
Unilever złożył łącznie trzy oferty. Wszystkie zostały odrzucone. Jak podają światowe agencje, GSK oczekiwało, że osiągnie z transakcji powyżej 60 mld funtów (81,8 miliardów dolarów), ale jest to kwota zaporowa nawet dla światowych gigantów.
17 stycznia Unilever wydawał się być prawie gotowy do ponownego podniesienia ceny za przejęcie GSK, właściciela takich marek jak Panadol, Centrum, czy Sensodyne. Raport Bloomberga powiedział również, że koncern rozmawiał z bankami o dodatkowym finansowaniu.
Jednak inwestorzy Unilevera szybko sprzeciwili się transakcji, o czym świadczy gwałtowny 10-procentowy spadek cen akcji, gdy pojawiły się informacje o próbie wykupu. Analityk RBC Capital Markets, James Edwardes Jones, skrytykował ruchy Unilevera jako „mało uzasadnione… strategicznie, operacyjnie lub finansowo”. Rozmowa, którą fundusz inwestycyjny Bernstein zwołał we wtorek z udziałowcami Unilever, zawierała natłok krytyki w stylu: „Co oni do licha myślą?” – powiedział Financial Times, analityk Bernstein, Bruno Monteyne. Z krytyką spotkał się także Alan Jope, szef Unilevera.
Unilever, w komunikacie z 17 stycznia poinformował, że dąży do „materialnego” rozszerzenia swojej obecności w branży zdrowia, urody i higieny przy jednoczesnym przyspieszeniu zbycia mniej rozwijających się marek i firm, co znalazło odzwierciedlenie w niedawnej sprzedaży Liptona (kategoria herbat). W ramach tego planu zdrowie konsumentów zostało ogólnie oznaczone jako „kategoria wysoce uzupełniająca” dla firmy Unilever.
GSK Consumer Healthcare produkuje między innymi produkty takich marek jak: Sensodyne, Paradontax, Panadol, Centrum, Theraflu, Otrivin, Voltaren, Advil. GSK ma w spółce 68 proc. udziałów, natomiast Pfizer – 32 proc. GSK i Pfizer połączyły się 1 sierpnia 2019 r. „w celu stworzenia nowej organizacji będącej światowym liderem w zakresie produktów konsumenckich i leków bez recepty".
GSK prowadzi trzy jednostki biznesowe: produktów farmaceutycznych, szczepionek i ochrony zdrowia. Jak podaje na swojej stronie internetowej, jest obecnie największym wytwórcą szczepionek na świecie.