StoryEditor
Producenci
24.01.2022 00:00

Unilever mówi pas. Nie zapłaci więcej za GSK

Unilever nie podniesie swojej oferty wykupu dla GlaxoSmithCline Consumer Healthceare. Pomimo, iż koncern ogłosił, że przejęcie GSK byłoby „idealnym dopasowaniem strategicznym”, nie zamierza zaoferować więcej niż zaproponowane 68 mld dolarów.

Unilever nie podniesie swojej oferty wykupu dla działu konsumenckiego GSK (spółka joint venture GSK i Pfizer Consumer Health) powyżej 50 miliardów funtów (68 miliardów dolarów), które zaproponował zaledwie kilka dni temu.

Unilever złożył łącznie trzy oferty. Wszystkie zostały odrzucone. Jak podają światowe agencje, GSK oczekiwało, że osiągnie z transakcji powyżej 60 mld funtów (81,8 miliardów dolarów), ale jest to kwota zaporowa nawet dla światowych gigantów. 

17 stycznia Unilever wydawał się być prawie gotowy do ponownego podniesienia ceny za przejęcie GSK, właściciela takich marek jak Panadol, Centrum, czy Sensodyne. Raport Bloomberga powiedział również, że koncern rozmawiał  z bankami o dodatkowym finansowaniu.

Jednak inwestorzy Unilevera szybko sprzeciwili się transakcji, o czym świadczy gwałtowny 10-procentowy spadek cen akcji, gdy pojawiły się informacje o próbie wykupu. Analityk RBC Capital Markets, James Edwardes Jones, skrytykował ruchy Unilevera jako „mało uzasadnione… strategicznie, operacyjnie lub finansowo”. Rozmowa, którą fundusz inwestycyjny Bernstein zwołał we wtorek z udziałowcami Unilever, zawierała natłok krytyki w stylu: „Co oni do licha myślą?” – powiedział Financial Times, analityk Bernstein, Bruno Monteyne. Z krytyką spotkał się także Alan Jope, szef Unilevera. 

Unilever, w komunikacie z 17 stycznia poinformował, że ​​dąży do „materialnego” rozszerzenia swojej obecności w branży zdrowia, urody i higieny przy jednoczesnym przyspieszeniu zbycia mniej rozwijających się marek i firm, co znalazło odzwierciedlenie w niedawnej sprzedaży Liptona (kategoria herbat). W ramach tego planu zdrowie konsumentów zostało ogólnie oznaczone jako „kategoria wysoce uzupełniająca” dla firmy Unilever.

GSK Consumer Healthcare produkuje między innymi produkty takich marek jak: Sensodyne, Paradontax, Panadol, Centrum, Theraflu, Otrivin, Voltaren, Advil. GSK ma w spółce 68 proc. udziałów, natomiast Pfizer – 32 proc. GSK i Pfizer połączyły się 1 sierpnia 2019 r. „w celu stworzenia nowej organizacji będącej światowym liderem w zakresie produktów konsumenckich i leków bez recepty".

GSK prowadzi trzy jednostki biznesowe: produktów farmaceutycznych, szczepionek i ochrony zdrowia. Jak podaje na swojej stronie internetowej, jest obecnie największym wytwórcą szczepionek na świecie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.11.2024 15:01
Coty zwiększa pulę wykupu obligacji
Coty zwiększyło maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów.Shutterstock

Coty ogłosiło wstępne wyniki swojej oferty wykupu obligacji, zwiększając maksymalną kwotę do 300 milionów dolarów. Firma przeprowadza wykup obligacji Senior Secured Notes oprocentowanych na 5000 proc. z terminem wykupu w 2026 roku, a zgłoszone kwoty już przekroczyły ustalony limit.

Coty ogłosiło wstępne wyniki oferty wykupu obligacji na łączną kwotę 300 milionów dolarów. Firma zwiększyła maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów. Oferta obejmuje obligacje Senior Secured Notes oprocentowane na poziomie 5000 proc., z terminem wykupu w 2026 roku. Inwestorzy, którzy chcą szczegółowych informacji, są odsyłani do dokumentu Offer to Purchase z dnia 6 listopada 2024 roku, który reguluje warunki transakcji.

Do 20 listopada 2024 roku, do godziny 17:00 czasu nowojorskiego, posiadacze obligacji zgłosili do wykupu kwotę przekraczającą ustalony limit 300 milionów dolarów. Oznacza to, że Coty będzie przyjmować zgłoszenia na zasadzie proporcjonalnej alokacji, zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji. Prawa do wycofania zgłoszeń wygasły w dniu określonym jako Early Tender Date. Firma zapowiedziała, że ostateczny termin składania zgłoszeń pozostaje bez zmian – upływa on 6 grudnia 2024 roku.

Coty postanowiło nie korzystać z możliwości wcześniejszej realizacji płatności, co oznacza, że płatności za zaakceptowane obligacje zostaną dokonane po dacie zakończenia oferty, obecnie planowanej na 10 grudnia 2024 roku. Firma sfinansuje wykup obligacji z dostępnych środków pieniężnych oraz innych źródeł płynności. Wszystkie zaakceptowane zgłoszenia otrzymają także należne odsetki naliczone do dnia realizacji transakcji, co dodatkowo podkreśla dbałość Coty o przejrzystość i zgodność z zobowiązaniami wobec inwestorów.

Czytaj także: Coty obniża prognozy zysków rocznych z powodu spadku popytu na kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.11.2024 10:31
Kolejny sklep pod szyldem Stara Mydlarnia otwarty
Stara Mydlarnia w Sadyba Best Mall w Warszawiefot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Stara Mydlarnia ma nowy firmowy sklep w Białych Błotach. Marka produkująca naturalne kosmetyki sprzedaje je obecnie w blisko 30 stacjonarnych placówkach. Rozwija się głównie poprzez franczyzę.

Stara Mydlarnia jest polską rodzinną firmą produkującą naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz produkty do aromaterapii. Dysponuje własną produkcją (ponad 3 tys. mkw. na hale produkcyjne) i własnym laboratorium. Firma powstała w 2001 r., jej założycielką jest Sylwia Brzuska. Pierwszy sklep otworzyła na bydgoskiej starówce.

image
Syliwa Brzuska, założycielka firmy Stara Mydlarnia

Obecnie pod szyldem Stara Mydlarnia działa 26 sklepów. Najnowszy został właśnie otwarty w miejscowości Białe Błota, przy ul. Szubińskiej 35. Firma rozwija się głównie poprzez franczyzę oferując w tym systemie swój koncept biznesowy prywatnym przedsiębiorcom

Kosmetyki Stara Mydlarnia są także dostępne w sieciach perfumeryjnych i drogeriach oraz w e-commerce. Firma rozwija eksport i sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów na terenie Europy i świata, m.in. Australii, Belgii, Czech, Islandii, Japonii, Kuwejtu, Litwy, Łotwy, Norwegii, Rumunii, USA, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoch.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. listopad 2024 07:07