W latach 2020-2021 marki koncernu Unilever zajmowały czołowe pozycje w kategoriach Pielęgnacja włosów, Oczyszczanie skóry i Czyszczenie tkanin, zarówno online, jak i offline w Chinach, odnotowując wzrost sprzedaży produktów do pielęgnacji ciała online, gdzie odbywa się większość sprzedaży. Produkty firmy używane były w 80 proc. gospodarstw domowych w całym kraju – i ta liczba wciąż rośnie
Chiny są trzecim co do wielkości rynkiem Unilevera na świecie
Co napędza wzrosty Unilevera w Chinach? Zmiany gospodarcze oznaczają, że konsumenci coraz częściej wybierają bardziej wyrafinowane produkty, zwłaszcza jeśli chodzi o urodę i higienę osobistą. Marka Vaseline odniosła sukces, odpowiadając na ten trend, wprowadzając linię premium Pro Derma z odżywczymi składnikami. Produkt stanowi obecnie 20 proc. sprzedaży marki w Chinach. A ta w 2021 roku osiągnęła sprzedaż na poziomie 100 milionów euro.
Kanały zakupów online i handel elektroniczny również rozwijają działalność Unilevera w Chinach. Koncern oferuje swoje produkty w hipermarketach, supermarketach oraz specjalistycznych sklepach kosmetycznych. Jednak to e-commerce jest największym kanałem sprzedaży detalicznej w kraju.
Jak długo Unilever działa w Chinach?
W 2023 roku minie 100 lat, odkąd Lever Brothers (w 1930 roku fuzja jego firmy z holenderskim konsorcjum Margarine Unie doprowadziła do powstania Unilevera) założył China Soap nad brzegiem rzeki Huangpu w Szanghaju. Następnie w 1986 roku Unilever powrócił do Chin po przerwie, stając się jedną z pierwszych międzynarodowych firm, które weszły na chiński rynek.
Unilever China zatrudnia obecnie ponad 7 tys. osób. Siedziba i nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe znajdują się w Szanghaju. Oprócz tego firma ma osiem zakładów produkcyjnych w całym kraju.
Najpopularniejsze marki Unilevera w Chinach
Najpopularniejsze marki to Dove i Vazelin. Ta ostatnia jest liderem na rynku w kategorii Pielęgnacja ciała z numerem 1 w rankingu rozpoznawalności. Clear to największa w portfolio marka do włosów i lider rynku w segmencie szamponów dla mężczyzn – od trzech lat systematycznie zwiększa udziały. OMO i jest Comfort są największymi brandami w kategorii pranie. Unilever w Chinach oferuje też pastę do zębów Zhonghua.
Marki Unilevera angażują się w Chinach działalność z zakresu społecznej odpowiedzialności. Na przykład OMO nawiązało współpracę z organizacją pozarządową Green River, aby rozpocząć kampanię mającą na celu ochronę systemu ekologicznego wokół regionu Three-River-Source – źródeł rzek Jangcy, Huang He i Lancang. Prace ochronią 1 milion metrów kwadratowych ziemi, a kampania promuje również redukcję plastiku.
Natomiast marka Lux w 2011 r. uruchomiła program zrównoważonego rozwoju „Go Green, Go Lux”. Od tego czasu wraz z partnerami obsadziła trawą ponad 12 milionów metrów kwadratowych. Pomogło to pochłonąć ponad 6600 ton CO2 i wsparło ponad 26 tys. rolników w poprawie ich warunków życia.
Za wynik odpowiedzialna jest sprzedaż w online, w szczególności poprzez transmisje na żywo
Unilever znaczne wpływy notuje w czasie chińskiego dnia singla przypadającego na 11 listopada. Trwają wtedy 24-godzinne błyskawiczne wyprzedaże, podczas których konsumenci kupują produkty tylko z myślą o sobie. W 2022 roku koncern wzmocnił partnerstwa z czołowymi chińskimi infuencerami, co pozwoliło osiągnąć wysoką sprzedaż, szczególnie dzięki transmisjom na żywo, zwłaszcza na platformie TikTok.
Nasz program członkostwa również osiągnął kamienie milowe; podczas szczytowego festiwalu zakupów zrekrutowaliśmy ponad 2 miliony nowych członków, co stanowi wzrost o 35% rok do roku. Wszystkie kategorie odnotowały dodatni wzrost przyrostowy, co świadczy o naszej silnej konkurencyjności na rynku.