StoryEditor
Producenci
08.10.2024 11:29

Unilever inwestuje 150 milionów euro w odnowę łańcucha dostaw w Europie

Unilever robi „remont” swojego łańcucha dostaw. / Shutterstock

Unilever przeznacza ponad 150 milionów euro na modernizację swojego łańcucha dostaw w europejskim segmencie produktów do pielęgnacji domu. To część strategii mającej na celu odbudowę pozycji rynkowej i przyciągnięcie młodszych konsumentów po pandemii. Planowane zmiany obejmują budowę nowych fabryk, magazynów oraz linii produkcyjnych, a także zwiększenie wydatków na promocję i badania.

Unilever, gigant na rynku dóbr konsumpcyjnych, ogłosił, że w ramach inwestycji o wartości ponad 150 milionów euro zmodernizuje swoje europejskie fabryki oraz rozbuduje sieć logistyczną. Prace rozpoczęły się na początku 2023 roku i mają potrwać do 2026 roku. Inicjatywa obejmuje m.in. rozbudowę istniejących zakładów produkcyjnych i stworzenie nowych linii produkcyjnych, co ma na celu zwiększenie efektywności operacyjnej i lepsze dostosowanie do potrzeb współczesnych konsumentów. W obliczu stagnacji na rynku europejskim, firma postanowiła zmienić podejście, inwestując w nowe technologie i procesy produkcyjne.

Oprócz inwestycji w infrastrukturę, Unilever zwiększa również swoje wydatki na badania i rozwój oraz promocję o 40 proc.. To posunięcie ma na celu dostarczenie na rynek nowych, innowacyjnych produktów, które lepiej odpowiadają zmieniającym się potrzebom konsumentów, takich jak detergenty do prania przeznaczone do krótkich cykli prania czy środki czystości adresowane do młodszego pokolenia. Mimo że Unilever nie ujawnił dokładnej kwoty tych dodatkowych nakładów, działania te mają na celu nie tylko poprawę wyników sprzedaży, ale także zbudowanie silniejszej pozycji na rynku w obliczu rosnącej konkurencji.

W pierwszej połowie bieżącego roku globalny segment produktów do pielęgnacji domu Unilever zanotował wzrost sprzedaży o 3,3 proc., podczas gdy w samej Europie wzrost ten wyniósł prawie 13 proc., z czego dwie trzecie to wzrost wolumenu sprzedaży. Unilever zyskał również osiem punktów procentowych udziału w segmencie detergentów płynnych w Carrefour, co pozwoliło firmie wyprzedzić konkurencję na tym rynku. Analitycy z Euromonitor International przewidują, że rynek produktów do pielęgnacji domu w Europie Zachodniej wzrośnie w tym roku o 3,7 proc., osiągając wartość 36,6 miliarda dolarów. Dla Unilevera kluczem do sukcesu będzie dalsze inwestowanie w innowacje oraz elastyczne reagowanie na zmieniające się potrzeby konsumentów, w tym zapotrzebowanie na produkty dostosowane do krótkich cykli prania.

Czytaj także: Unilever i Accenture rozszerzają partnerstwo strategiczne, by stosować generatywną AI w celu zwiększenia produktywności

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
22.01.2025 13:50
Najnowszy sklep Rituals otwarty w Złotych Tarasach [DUŻO ZDJĘĆ]
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie / M.Szulc wiadomoscikosmetyczne.pl
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie / M.Szulc wiadomoscikosmetyczne.pl
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie / M.Szulc wiadomoscikosmetyczne.pl
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie / M.Szulc wiadomoscikosmetyczne.pl
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie
Otwarcie sklepu Rituals, Złote Tarasy w Warszawie
Gallery

Marka Rituals Cosmetics postawiła na rozwój w Polsce – tylko przez ostatni rok uruchomiła w naszym kraju blisko 20 sklepów. Najnowszy butik marki otwarto w środę w jednym z najpopularniejszych centrów handlowych Warszawy.

Rituals ma obecnie 62 sklepy na terenie całej Polski, między innymi w Trójmieście, BIałymstoku, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach, Rzeszowie, Poznaniu, Szczecinie Radomiu czy Toruniu. W samej Warszawie jest ich już jedenaście. 

Najnowsze otwarcie Rituals miało miejsce w środę 22 stycznia w centrum handlowym Złote Tarasy, cieszącym się dużą popularnością z uwagi na lokalizację w ścisłym centrum miasta i dworca Centralnego. 

Na otwarcie sklepu w Złotych Tarasach o godz. 9 oczekiwało kilkadziesiąt osób. Na pierwszych stu klientów, którzy zrobili zakupy za minimum 190 zł, przy kasie czekały upominki od marki. 

Również przez kilka najbliższych dni wszyscy klienci będą mogli skorzystać z rabatów i specjalnych promocji.

Jak zapowiedziała Dorota Prat-Carrabin, country director Eastern Europe Rituals Cosmetics, lokalizacja w warszawskich Złotych Tarasach jest strategicznym krokiem, który “pozwoli marce być bliżej klientów i stworzyć dla nich przestrzeń relaksu i inspiracji”.

Otwarcie Rituals w Złotych Tarasach (pierwsze w tym roku w Polsce) to dla marki kolejny krok w zapowiadanej ekspansji w naszym kraju. Przez cały 2024 sieć otworzyła w Polsce ok. 20 nowych butików, a na całym świecie takich otwarć było prawie 250.

Obecnie globalnie działa ponad 1,1 tys. sklepów Rituals w 33 krajach.

Wywodząca się z Holandii marka od początku stawia na przemyślany design oraz formuły produktów. “Jako marka, która chce dostarczać luksusowe produkty kosmetyczne z naciskiem na dobre samopoczucie, jesteśmy pionierami w łączeniu produktów do kąpieli, ciała i domu w jednym portfolio. Nasza oferta obejmuje produkty do pielęgnacji ciała pochodzenia naturalnego, zapachy do domu oraz odzież domową” – podkreśla Rituals. 

Czytaj też: Rituals Cosmetics realizuje założone cele środowiskowe. Jakie ma efekty?

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
22.01.2025 10:29
Reckitt inwestuje w rozwój lokalnych mocy produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych i Chinach
Reckitt Benckiser

Reckitt inwestuje setki milionów dolarów w rozwój lokalnej produkcji w Stanach Zjednoczonych i Chinach, aby uniezależnić się od importu i zabezpieczyć łańcuch dostaw przed możliwymi konfliktami handlowymi. Kluczowe projekty to budowa fabryki w Karolinie Północnej za 190 milionów dolarów oraz centrum badawczo-rozwojowego w Szanghaju za 300 milionów juanów (40,9 milionów dolarów).

Fabryka w Karolinie Północnej, której uruchomienie zaplanowano na 2027 rok, umożliwi produkcję tabletek i płynów marki Mucinex na rynku lokalnym. Dzięki temu import produktów Reckitt do Stanów Zjednoczonych zostanie zredukowany do 25 proc. sprzedaży lokalnej. W dobie rozważań o protekcjonistycznej polityce handlowej w USA, w tym potencjalnych taryfach sięgających 60 proc. na import z Chin, ta inwestycja pozwoli firmie na większą elastyczność produkcyjną i uniezależnienie się od pojedynczych źródeł dostaw.

W Chinach firma rozbudowuje fabrykę w Taicang, która od 2026 roku rozpocznie produkcję prezerwatyw, co dodatkowo wzmocni lokalne możliwości wytwórcze. Nowe centrum badawczo-rozwojowe w Szanghaju skoncentruje się na tworzeniu produktów dostosowanych do lokalnych potrzeb. Obecnie aż 80 proc. produktów Reckitt sprzedawanych w Chinach jest już wytwarzanych w tym kraju, co stawia firmę w korzystnej pozycji wobec niepewności na rynku międzynarodowym.

Strategiczne inwestycje Reckitt są odpowiedzią na wyzwania geopolityczne i odzwierciedlają długoterminową wizję firmy. Poprzez wzmocnienie lokalnej produkcji w kluczowych regionach świata, Reckitt nie tylko zabezpiecza swoją pozycję na rynkach, ale również minimalizuje ryzyko wynikające z napięć handlowych i zmian regulacji.

Czytaj także: Reckitt Benckiser konsoliduje swoją polską działalność w warszawskim biurowcu VIBE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. styczeń 2025 07:56