StoryEditor
Producenci
19.08.2024 10:22

Trian Fund Management sprzedaje udziały w Unilever o wartości 181 milionów funtów

Unilever (fot. JHVEPhoto/Shutterstock) / JHVEPhoto/Shutterstock

Fundusz inwestycyjny Trian Fund Management, należący do miliardera Nelsona Peltza, sprzedał około 3,8 miliona akcji Unilever za prawie 181 milionów funtów. Przed transakcją Trian posiadał 1,47 proc. udziałów w Unilever, co przekładało się na 36,6 miliona akcji o wartości około 1,4 miliarda funtów.

Fundusz Trian Fund Management, zarządzany przez znanego inwestora Nelsona Peltza, zdecydował się na sprzedaż części swoich udziałów w Unilever, zbywając około 3,8 miliona akcji za kwotę blisko 181 milionów funtów. Przed transakcją Trian był piątym co do wielkości udziałowcem giganta z branży dóbr konsumpcyjnych, posiadając 1,47 proc. udziałów, czyli 36,6 miliona akcji o wartości około 1,4 miliarda funtów. Obecnie fundusz kontroluje 32,6 miliona akcji Unilever.

Nelson Peltz rozpoczął budowanie swojego zaangażowania w Unilever w 2022 roku, kiedy to dołączył do zarządu spółki jako dyrektor niewykonawczy. W swojej karierze Peltz był również zaangażowany w działalność innych globalnych firm z branży dóbr konsumpcyjnych, takich jak Procter & Gamble. Decyzja o sprzedaży części udziałów pojawiła się w momencie, gdy Unilever zanotował wzrost marż, wsparty rosnącą sprzedażą produktów premium w obliczu światowego kryzysu kosztów.

W ostatnich wynikach finansowych Unilever odnotował przychody na poziomie 24,1 miliarda funtów (31,1 miliarda dolarów), co stanowi wzrost o 2,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Wyniki te osiągnięto pomimo trudnych warunków rynkowych, w których firma realizuje program naprawczy, obejmujący m.in. redukcję o około jedną trzecią miejsc pracy w biurach w Europie do końca 2025 roku.

Prezes Unilever, Hein Schumacher, podkreślił, że spółka poczyniła postępy w zakresie “wysokiej jakości wzrostu sprzedaży oraz ekspansji marży brutto”. Te rezultaty wskazują na skuteczność realizowanych strategii, mimo niesprzyjających warunków ekonomicznych i wyzwań związanych z globalnym wzrostem kosztów.

Czytaj także: Elon Musk pozywa Unilever za rzekomy bojkot platformy X

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
23.08.2024 15:38
Zmarł Janusz Andryszak, założyciel firmy IN-TE i w przeszłości dyrektor PSPKD
Janusz Andryszak, założyciel firmy IN-TE Informacje Naukowo-Techniczne, były dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego zmarł w sierpniu 2024 r.PSPKD

Zmarł Janusz Andryszak, założyciel firmy Informacje Naukowo-Techniczne, wieloletni Członek Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, pełniący w przeszłości funkcję Dyrektora Stowarzyszenia. Stowarzyszenie poinformowało o śmierci Janusza Andryszaka.

Dziś Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego poinformowało o śmierci Janusza Andryszaka, założyciela firmy IN-TE Informacje Naukowo-Techniczne, który przez lata był członkiem PSPKD, a także w przeszłości był jego dyrektorem.

„Wielu z Państwa miało okazję Pana Janusza poznać osobiście. Zapamiętamy Go jako wybitnej klasy eksperta – o ogromnej wiedzy merytorycznej i niespotykanym doświadczeniu w branży kosmetycznej i detergentowej. Wspominamy Go jako osobę, która była jednym z filarów trudnego procesu wdrożenia rozporządzeń Unii Europejskiej do polskiego porządku prawnego w momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. A także późniejszych procesów legislacyjnych, mających wpływ na obowiązki firm branży kosmetycznej i detergentowej. Człowieka życzliwego ludziom i ogromnie pracowitego”.

Zarząd PSPKD podkreśla, że Janusz Andryszak często reprezentował Stowarzyszenie i branżę w kontaktach z władzami i administracją, broniąc interesów sektora i firm w obszarach, które były  zagrożone złymi lub nadmiernymi regulacjami.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
23.08.2024 14:51
Chantal pozyskuje unijne środki na promocję zagraniczną i chce zwiększyć przychody z eksportu
Katarzyna Kostrzyńska, dyrektor marketingu firmy Chantal wraz z zespołem firmy podczas Cosmoprof Worldwide Bologna 2024fot. Chantal

Firma Chantal specjalizująca się w produkcji kosmetyków do włosów, pozyskała środki unijne na rozwój eksportu i promocję firmy na zagranicznych rynkach. Projekt, który realizowany jest z dofinansowaniem ma przynieść polskiej firmie wzrost przychodów ze sprzedaży eksportowej.

Chantal, polska firma kosmetyczna produkująca profesjonalne marki (Prosalon Professional, Intensis), drogeryjne (Sessio) i apteczne marki (Hair Biotic) kosmetyków do włosów, otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych na promocję marki na rynkach zagranicznych.

Celem projektu jest promocja produktów z portfolio Chantal a także Marki Polskiej Gospodarki (branża kosmetyczna), na rynkach międzynarodowych, szczególnie poprzez udział w wydarzeniach targowych, na których będą organizowane stoiska narodowe oraz w wyjazdowych misjach gospodarczych. Firma będzie również realizowała kampanie promocyjne związane ze wspomnianymi działaniami.

Wykorzystując dotacje Chantal chce dotrzeć do importerów, dystrybutorów i konsumentów na rynkach zagranicznych – szczególnie w Europie Azji i na Bliskim Wschodzie. Poprzez te działania producent chce zwiększyć przychody z eksportu.

Wartość projektu wynosi 711 747 zł, a dofinansowanie połowę tej kwoty, a dokładnie 355 873,50 zł.

Chantal regularnie wystawia się na najważniejszych branżowych imprezach targowych,  w tym na Cosmoprof w Bolonii i Beautyworld Middle East w Dubaju oraz na targach marek własnych PLMA w Amsterdamie.

W tym roku na Cosmoprof Worldwide Bologna we Włoszech po raz pierwszy firma rozdzieliła ekspozycję swoich marek detalicznych. Stoisko Sessio znalazło się w pawilonie „Natura”, a stoisko z markami profesjonalnymi zostało umiejscowione w pawilonie narodowym.

Czytaj więcej: Katarzyna Kostrzyńska, Chantal: Mieliśmy bardzo dużo rozmów biznesowych, pojawili się kupcy z Ameryki [Cosmoprof Bolonia 2024]

Branża kosmetyczna znalazła się wśród 15 strategicznych sektorów, które uzyskały wsparcie ze środków unijnych na promocję eksportu i realizujących rządowy projekt promocji Marki Polskiej Gospodarki na rynkach zagranicznych. Według danych Zespołu Analiz Sektorowych PKO BP ponad połowa przychodów polskiej branży kosmetycznej ogółem pochodzi ze sprzedaży na rynki zagraniczne.

Według najnowszych danych zaprezentowanych w raporcie Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego i WiseEuropa „Kosmetyczna Polska. Raport o stanie branży kosmetycznej”, Polska jest dziewiątym eksporterem kosmetyków na świecie (3,8 proc. udział w eksporcie) oraz piątym w Unii Europejskiej (8 proc.).W 2023 r. Polska wyeksportowała kosmetyki za 5,7 mld euro, głównie do Unii Europejskiej.

Czytaj więcej: WiseEuropa i Kosmetyczni [RAPORT]: Polska jest coraz ważniejszym graczem w światowym handlu kosmetykami

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
24. sierpień 2024 04:27