StoryEditor
Producenci
28.03.2018 00:00

Światowe trendy w opakowaniach kosmetycznych. Prosto z targów Cosmopack 2018 w Bolonii!

Proste, klasyczne formy, materiały przyjazne dla środowiska, drewniane akcenty – to główne trendy w projektach opakowań kosmetycznych, które dominowały na tegorocznych targach Cosmoprof & Cosmopack w Bolonii.  

Zwiedzając stoiska zauważyliśmy, że nie tylko firmy kosmetyczne konkurują między sobą o prawo do nazwania swoich produktów pięknymi, naturalnymi i przyjaznymi dla środowiska. Producenci opakowań również nie ustępują im kroku prezentując stylowe i ekologiczne nowości. Pośród targowych propozycji znaleźliśmy takie, które mamy nadzieję, już wkrótce będą cieszyć oko na półkach drogerii, aptek i sklepów. Wiele z nich wpisywało się w aktualne trendy panujące na rynku. Poniżej przedstawiamy trzy główne nurty dominujące podczas targów w Bolonii wśród wystawców branży opakowań kosmetycznych.

Trend 1. Proste kształty
Większość prezentowanych na Cosmoprof & Cosmopack opakowań charakteryzowała się klasycznymi, nieskomplikowanym kształtami. Królowały tradycyjne słoiczki, butelki i funkcjonalne dozowniki o budowie cylindrycznej, owalnej, okrągłej lub kwadratowej. Na wrażenie różnorodności wpływały użyte kolory, nadruki i etykiety, ale w kwestii doboru form producenci zgodnie postawili na prostotę. Podsumowując: klasyka zawsze w modzie.       

Trend 2. Green thinking
Dało się zauważyć, że wielu wystawców w swojej ofercie miało przynajmniej jedną serię opakowań przyjaznych dla środowiska. Oznaczone jako „eco”, „greenline”, „do recyklingu”, czy po prostu „z odzysku” – wszystkie są przykładem rosnącej świadomości producentów w kwestii dbałości o otoczenie naturalne. Ta „zielona tendencja” rynku ma też swoje odzwierciedlenie w kolorze najchętniej stosowanym w ekologicznych opakowaniach – soczystej zieleni. W palecie Pantone znajdziecie ten odcień pod nazwą Greenery.  

Trend 3. Motyw drewna 
Z miłości do natury Targi w Bolonii przypomniały nam jak wielką popularnością cieszy się drewno. Ten naturalny materiał jest tak modny, że mogliśmy spotkać do na każdym kroku, nawet w zabudowie i dekoracji stoisk. Jednak przede wszystkim drewno było obecne w wielu formach opakowań: od szkatułek i puzderek, np. w formie tuby, po wszelkiego rodzaju nakrętki słoików i tubek, przykrywki i zatyczki do flakoników, czy butelek. W dwóch słowach: drewno wszędzie! 

Materiał przygotowany przez zespół polskiej platformy opakowań do kosmetyków centrumopakowan.com
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 21:32