StoryEditor
Producenci
13.02.2019 00:00

Sukces francuskiego luksusu

LVMH, Kering, Hermès - w 2018 roku trzy francuskie luksusowe grupy pobiły wszystkie rekordy. To był najlepszy rok nie tylko dla LVMH, gdy sprzedaż grupy wzrosła o 10 proc. przy wzroście netto o 18 proc., ale rekordowe wyniki finansowe są udziałem aż trzech francuskich gigantów towarów premium. Dlaczego francuski luksus tak dobrze sobie radzi?

Po pierwsze ich sukces to sukces domów multibrandowych. 29 stycznia LVMH ogłosił wzrost sprzedaży o 10 proc. w 2018 roku do 46,8 mld euro, zwiększając zysk netto o 18 proc. Kering osiągnął wyniki jeszcze bardziej imponujące, ponieważ dom Françoisa Henry’ego Pinaulta wygenerował 2,8 mld euro w dodatkowej sprzedaży i 1,3 mld euro dodatkowego bieżącego dochodu operacyjnego w porównaniu do 2017 roku.

Ta globalna grupa luksusowa nr 2 na świecie, zarządza rozwojem serii renomowanych domów mody, wyrobów skórzanych, biżuterii i zegarków. Do Keringa należy Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta, Balenciaga, Alexander McQueen, Brioni, Boucheron, Pomellato, Dodo, Qelelin, Ulysse Nardin, Girard-Perregaux a także Kering Eyewear. Jej wyniki wzmocnione są lokomotywą Gucci, która po 45-proc. wzroście w 2017 roku wykazała wzrost o 37 proc. w 2018 roku. Takie osiągnięcia pozwalają Keringowi pochwalić się najlepszym wzrostem w branży w ubiegłym roku.

Ale nie tylko multibrandy pokazują rekordowe wyniki. Hermès, francuska firma, która sprzedaje tylko tę kultową markę, również pochwalił się dwucyfrowym wzrostem napędzanym dobrymi wynikami wyrobów skórzanych. 

Brak spowolnienia w Chinach

Pomimo groźby wojny handlowej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, trzej luksusowi giganci odnotowali dwucyfrowy wzrost na rynkach azjatyckich. Według badania Boston Consulting Group opublikowanego we wrześniu 2018 roku, do 2024 roku chińscy konsumenci będą reprezentować 40 proc. klientów luksusowych, a ich wkład w rozwój tego rynku szacowany jest na 70 proc. w ciągu kolejnych 5 lat. 

Zagrożenie podatkowe ciąży na Keringu

Cieniem na ten sukces kładzie się jednak oskarżenie, które stanowi zagrożenie finansowe dla Keringa. Grupa Pinaulta jest podejrzewana o wyprowadzenie 1,4 miliarda euro podatków z kraju. Oskarżenie, któremu grupa zaprzecza.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.11.2024 15:01
Coty zwiększa pulę wykupu obligacji
Coty zwiększyło maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów.Shutterstock

Coty ogłosiło wstępne wyniki swojej oferty wykupu obligacji, zwiększając maksymalną kwotę do 300 milionów dolarów. Firma przeprowadza wykup obligacji Senior Secured Notes oprocentowanych na 5000 proc. z terminem wykupu w 2026 roku, a zgłoszone kwoty już przekroczyły ustalony limit.

Coty ogłosiło wstępne wyniki oferty wykupu obligacji na łączną kwotę 300 milionów dolarów. Firma zwiększyła maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów. Oferta obejmuje obligacje Senior Secured Notes oprocentowane na poziomie 5000 proc., z terminem wykupu w 2026 roku. Inwestorzy, którzy chcą szczegółowych informacji, są odsyłani do dokumentu Offer to Purchase z dnia 6 listopada 2024 roku, który reguluje warunki transakcji.

Do 20 listopada 2024 roku, do godziny 17:00 czasu nowojorskiego, posiadacze obligacji zgłosili do wykupu kwotę przekraczającą ustalony limit 300 milionów dolarów. Oznacza to, że Coty będzie przyjmować zgłoszenia na zasadzie proporcjonalnej alokacji, zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji. Prawa do wycofania zgłoszeń wygasły w dniu określonym jako Early Tender Date. Firma zapowiedziała, że ostateczny termin składania zgłoszeń pozostaje bez zmian – upływa on 6 grudnia 2024 roku.

Coty postanowiło nie korzystać z możliwości wcześniejszej realizacji płatności, co oznacza, że płatności za zaakceptowane obligacje zostaną dokonane po dacie zakończenia oferty, obecnie planowanej na 10 grudnia 2024 roku. Firma sfinansuje wykup obligacji z dostępnych środków pieniężnych oraz innych źródeł płynności. Wszystkie zaakceptowane zgłoszenia otrzymają także należne odsetki naliczone do dnia realizacji transakcji, co dodatkowo podkreśla dbałość Coty o przejrzystość i zgodność z zobowiązaniami wobec inwestorów.

Czytaj także: Coty obniża prognozy zysków rocznych z powodu spadku popytu na kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.11.2024 10:31
Kolejny sklep pod szyldem Stara Mydlarnia otwarty
Stara Mydlarnia w Sadyba Best Mall w Warszawiefot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Stara Mydlarnia ma nowy firmowy sklep w Białych Błotach. Marka produkująca naturalne kosmetyki sprzedaje je obecnie w blisko 30 stacjonarnych placówkach. Rozwija się głównie poprzez franczyzę.

Stara Mydlarnia jest polską rodzinną firmą produkującą naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz produkty do aromaterapii. Dysponuje własną produkcją (ponad 3 tys. mkw. na hale produkcyjne) i własnym laboratorium. Firma powstała w 2001 r., jej założycielką jest Sylwia Brzuska. Pierwszy sklep otworzyła na bydgoskiej starówce.

image
Syliwa Brzuska, założycielka firmy Stara Mydlarnia

Obecnie pod szyldem Stara Mydlarnia działa 26 sklepów. Najnowszy został właśnie otwarty w miejscowości Białe Błota, przy ul. Szubińskiej 35. Firma rozwija się głównie poprzez franczyzę oferując w tym systemie swój koncept biznesowy prywatnym przedsiębiorcom

Kosmetyki Stara Mydlarnia są także dostępne w sieciach perfumeryjnych i drogeriach oraz w e-commerce. Firma rozwija eksport i sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów na terenie Europy i świata, m.in. Australii, Belgii, Czech, Islandii, Japonii, Kuwejtu, Litwy, Łotwy, Norwegii, Rumunii, USA, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoch.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
21. listopad 2024 23:37