Agencja marketingowa Mintel ogłosiła, że „Sub-Zero Waste’ (zamrażanie odpadów) to najważniejszy trend, który wpłynie na globalne rynki kosmetyczne w najbliższych latach.
Filozofia „Zero waste” zdobywa obecnie coraz więcej konsumentów, nie tylko tych, których dotyczą globalne problemy, takie jak katastrofy naturalne i kurczące się zasoby wody. Lepiej poinformowani i świadomi konsumenci nie będą dłużej tolerować rażącego marnotrawstwa np. lat nadużywania plastiku jednorazowego użytku, informuje Mintel.
Dlatego skupienie wysiłku na redukcji szkodliwych opakowań nie jest wystarczające, o wiele większe pole do popisu mają tu producenci i marki na każdym etapie tworzenia produktów beauty.
Przez najbliższe 5 lat, uwaga zwracana coraz bardziej na ekologię osiągnie apogeum na świecie, jako że uświadomieni ekologicznie klienci szukają sposobów na zredukowanie odpadów we wszystkich dziedzinach swojego życia, w tym zwyczajach dotyczących dbania o wygląd i pielęgnacji.
Marki, które celowo tworzą produkty „o krótkim życiu” i zachęcają do nadkonsumpcji ryzykują gwałtownym sprzeciwem swojej klienteli. Bo ona domaga się teraz aby marki były odpowiedzialne pod kątem ochrony środowiska i zdawały sobie sprawę ze swoich działań.
- Sub-Zero Waste to nie tylko trend, ale i ruch w kierunku poruszającego ziemię nowego archetypu urody i przemysłu kosmetycznego. Niektóre firmy dyskutują już nad całkowitym wycofaniem nieekologicznych materiałów - powiedział Andrew McDougall, Associate Director, Mintel Beauty & Personal Care.
- Redukcja czy eliminacja odpadów są kluczowe. Jeśli marki nie zmienią swojego podejścia teraz, to mogą stać się mało znaczące w przyszłości. Marki, które przedkładają bieżące profity nad inwestowanie w ograniczanie odpadów i ekologię nie przetrwają – przewiduje. - Konsumenci przywiązują dziś o wiele większą wagę do swojego wpływu na planetę, tym bardziej, że sygnały ostrzegawcze o zmianie klimatu są coraz bardziej alarmujące. Warto patrzeć dalej, aby zmienić mentalność branży kosmetyków beauty i pielęgnacji na kierunek „zero waste” - dodał Andrew McDougall.