Pracownicy branży kosmetycznej z powodu epidemii koronawiursa w Polsce przeżywają dramat. Ich firmy, często oparte na jednoosobowej działalności gospodarczej, nie znalazły się na liście objętych zakazem z powodu epidemii koronawirusa.
Jednak salony kosmetyczne i spa, fryzjerzy, wizażyści zamknęły się solidarnie na wieść o epidemii. Tymczasem kolejne tygodnie postoju zbliżają ich do bankructwa. Dlatego właściciele salonów piękności wystąpili do służb sanitarnych z pytaniem czy mogą prowadzić swoją działalność.
Sanepid odpowiada im, że mogą pracować, ale mają zachować szczególne środki ostrożności, tj. zebrać dane klienta oraz przeprowadzić wywiad na temat stanu jego zdrowia i wyjazdów zagranicznych. Fryzjerzy z kolei zastanawiają się jak strzyc z co najmniej metrowej odległości, bo taką trzeba zachować w przypadku takiego zabiegu i uważają te zalecenia za absurdalne.
Stanowisko służb sanitarnych
W zakresie zasad higieny zalecanych w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej, w związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, zdaniem służb należy:
- Myć dokładnie ręce, co najmniej przez 30 sekund przy użyciu mydła lub detergentu; mycie rąk powinno odbywać się zgodnie z „Instrukcją mycia rąk”. Dodatkowo ręce i własne telefony komórkowe należy dezynfekować preparatami przeznaczonymi do tego celu.
- Myć i dezynfekować powierzchnie sprzętu, urządzeń i aparatury (wieszaki, krzesła, stoliki, szafki pomocnicze, łóżka, lampy i aparaty zabiegowe).
- Myć i dezynfekować powierzchnie, z którymi personel i klienci mają częsty kontakt (klamki, poręcze, wyłączniki oświetlenia, terminale płatnicze, instalacje sanitarne jak baterie wodne, muszle klozetowe, kabiny natryskowe).
- Wyeliminować dostęp personelu z objawami chorobowymi (kaszel, katar, podwyższona temperatura, złe samopoczucie) do świadczenia usług i prac pomocniczych. Nie wykonywać usług klientom z wyżej wymienionymi objawami.
- Podczas świadczenia usług stosować jednorazową odzież ochronną (fartuchy, maseczki, rękawiczki)
- Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych za wykonanie zabiegów.
- Ze względu na brak możliwości zapewnienia należytej odległości pomiędzy klientem a osobą wykonującą usługi (odstęp 2 metry), wskazane jest zaprzestanie wykonywania zabiegów.