StoryEditor
Producenci
06.03.2019 00:00

Stężenie substancji chemicznych w podpaskach jest zbyt wysokie - uważa francuski magazyn

Niezależny francuski miesięcznik konsumencki „60 millions de consommateurs” ponownie publikuje alarmujące informacje o obecności pozostałości chemicznych w produktach do higieny osobistej.

Po pieluchach czas na środki do higieny intymnej. Chociaż obecność resztek chemicznych jest w nich poniżej progów regulacyjnych, magazyn uważa je za zbyt wysokie.

Istniejący od 1970 roku miesięcznik „60 millions de consommateurs”  ponownie zwraca uwagę na składniki zawarte w produktach higienicznych używanych w czasie okresu, takich jak tampony lub podpaski higieniczne.

Według niego zbyt wiele marek ma niejasny status pod kątem przejrzystości stosowanych produktów, a obecność  w nich środków chemicznych się nadal utrzymuje.

„W przypadku braku wiążącej regulacji, marki nie są zobowiązane do prezentacji składu swych produktów, chyba że zawierają balsam lub jeden z 26 alergennych substancji zapachowych wymienionych w europejskim rozporządzeniu w sprawie kosmetyków" - ubolewa francuski miesięcznik.

Apel o większą przejrzystość

"Spośród 15 produktów z naszego testu, takich jak tampony i podpaski różnych marek, tylko połowa elementów składu była widoczna na opakowaniu" - informuje magazyn i precyzuje: "produkty oparte na bawełnie organicznej wydają się być bardziej przezroczyste pod kątem części składowych każdej z części (chusta na powierzchni, chłonne wnętrze ...) niż w przypadku innych marek, które są zadowolone ze szczegółowego opisu tylko na swój temat. Marki własne nie zawierają wyczerpującej listy swoich składników".

Dziennikarze przetestowali 15 takich produktów, w tym osiem rodzajów tamponów i siedem podpasek, aby wyszukać toksyczne materiały. Szczególnie poszukiwane były ślady pestycydów, takie jak glifosat, ftalany i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA).

Potrzebne są nowe przepisy

Media już raz podniosły alarm w tej sprawie -  w 2016 roku po znalezieniu pozostałości toksycznych cząsteczek w tamponach i podpaskach. Ówczesny raport ANSES czyi francuskiej Krajowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności, Środowiska, opublikowany w lipcu 2018 roku, potwierdził, że chemikalia "zostały zidentyfikowane w tych produktach", ale "w bardzo niskich stężeniach i bez przekraczania progów sanitarnych".

Agencja nie zidentyfikowała żadnego ryzyka związanego z tymi substancjami, ale rekomendowała przemysłowcom, aby "maksymalnie ograniczyli obecność substancji chemicznych".

Zdaniem producentów środków do higieny intymnej i ich związku zawodowego, istnienie tych substancji można wytłumaczyć ich obecnością tam przed transformacją w ekosystemie rolniczym i środowisku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 17:40