StoryEditor
Producenci
04.03.2016 00:00

Spryciarze na zakupach

Sprytni konsumenci, szukający produktów dobrych jakościowo w atrakcyjnej cenie, przywiązani do marek, ale nie na stałe i chętnie korzystający z promocji, szczególnie tych obwieszczanych w gazetkach reklamowych – taki obraz konsumenta wyłania się z badania firmy Open Research, którym objętych zostało blisko 1800 respondentów.

Choć do dyspozycji jest coraz więcej zaawansowanych narzędzi promocyjnych, zwykłe gazetki reklamowe, które można znaleźć w skrzynce pocztowej albo dostać w sklepie, nadal najskuteczniej zachęcają konsumentów do wybrania oferty tej, a nie innej placówki handlowej. Ponad 40 proc. korzystających z promocji wcześniej miało kontakt z gazetką reklamową.

Warto jednak zagłębić się w szczegóły analizy. Młodzi konsumenci (20-29 lat) nad gazetki przedkładają internet. Wygląda na to, że sami chcą decydować o tym, z jakich źródeł informacji korzystają. O ile sięgają po gazetki dostępne w sklepach, o tyle nie lubią znajdować ich w swoich skrzynkach pocztowych. Największą popularnością gazetki cieszą się na wsiach (43 proc.) i w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców (42 proc.). Zdecydowanie spada ich znaczenie w procesie komunikacji z konsumentem w największych aglomeracjach, powyżej 500 tys. mieszkańców (-31 proc.).

O promocjach kupujący dowiadują się z internetu i telewizji – oddziaływanie tych nośników reklamowych na młodych nabywców rośnie, ale istotne są także oznaczenia produktów przy półce informujące o dobrej cenie lub okazji, a także dodatkowe ekspozycje (jedynie w przypadku najmniejszych miejscowości nie są to narzędzia, które przyciągają uwagę klienta). Autorzy raportu zwracają uwagę, że aplikacje mobilne (np. dostępne w telefonach czy tabletach) nie są jeszcze na tyle popularne, żeby zająć wysokie noty w rankingu. Zarazem bardzo mały udział w przekazywaniu informacji o promocjach mają sprzedawcy w sklepach, niewielkie znaczenie ma także możliwość spróbowania/przetestowania produktów. Trzeba jednak pamiętać, że pytanie o to, skąd najczęściej dowiadujesz się o promocjach, dotyczy wszystkich kategorii FMCG. Gdy zawęzimy je do kosmetyków, wyniki będą inne.

Podczas zakupów artykułów FMCG blisko połowa klientów porusza się zazwyczaj w obrębie kilku dobrze znanych marek w kategorii. Lojalność wobec produktów kosmetycznych i chemii gospodarczej jest mniejsza niż w przypadku artykułów spożywczych. Częściej też o zakupie decyduje promocja, ale cena nie jest argumentem. Mały odsetek osób wybiera daną markę tylko dlatego, że jest najtańsza.

Konsumenci różnią się w swoich postawach wobec marek, w sposobach kupowania i podejściu do promocji. Autorzy raportu, szukając cech wspólnych, podzielili ich na cztery grupy. Wśród nich największą stanowią ci, którzy szukają dobrego produktu w dobrej cenie. – W stosunku do zeszłorocznych badań widać, że zwiększa się liczba konsumentów, dla których od ceny ważniejsza jest jakość – podsumowują.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
14.04.2025 15:41
Ashley Park nową globalną ambasadorką Diora
Netflix

Francuski dom mody Dior ogłosił, że amerykańska aktorka i piosenkarka Ashley Park została nową globalną ambasadorką marki. Jej rola obejmie zarówno promowanie działu mody, jak i kosmetyków. Park jest najlepiej znana z roli Mindy Chen w popularnym serialu Netflixa Emily w Paryżu, gdzie niejednokrotnie pojawiała się w stylizacjach inspirowanych paryskim szykiem – bliskim estetyce Diora.

Współpraca aktorki z luksusową marką nie jest nowością. Ashley Park regularnie pojawiała się na pokazach Diora i czerwonych dywanach w kreacjach tego domu mody. Oficjalne ogłoszenie ambasadorskiej roli formalizuje dotychczasowe relacje z marką, należącą do koncernu LVMH. Park może poszczycić się także nominacją do nagrody Tony za rolę Gretchen Wieners w broadwayowskiej adaptacji Mean Girls.

Do grona ambasadorów Diora należą już takie gwiazdy jak Anya Taylor-Joy, która reprezentuje zarówno modę, jak i kosmetyki marki, oraz Willow Smith, pełniąca funkcję międzynarodowej ambasadorki makijażu Diora. W styczniu 2025 roku marka ogłosiła także odnowienie współpracy z wieloletnią ambasadorką Charlize Theron, która promuje nową odsłonę linii pielęgnacyjnej Dior Capture.

W 2024 roku do grona ambasadorów Diora dołączyła również Rihanna, zostając twarzą kultowego zapachu J’adore. W czerwcu zaprezentowano nową kampanię reklamową z jej udziałem. Dior nie ujawnił jeszcze szczegółów dotyczących projektów z udziałem Ashley Park, jednak można spodziewać się jej obecności w globalnych kampaniach promocyjnych oraz na prestiżowych wydarzeniach związanych z marką.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
14.04.2025 12:38
Nowa strategia Highlander Enterprise na lata 2025–2028: koncentracja na grafenie i kosmetykach
Brown as Berries

Highlander Enterprise S.A., wcześniej znana jako Advanced Graphene Products S.A., ogłosiła nową Strategię rozwoju na lata 2025–2028. Fundamentem do opracowania nowej strategii stał się wysoki poziom zaawansowania prowadzonych projektów oraz rosnące zapotrzebowanie rynkowe na produkty, które Highlander Enterprise zamierza oferować. Strategia koncentruje się na trzech głównych obszarach działalności, które mają zapewnić firmie stabilny wzrost i wzmacniać jej pozycję rynkową.

Pierwszym i kluczowym obszarem wskazanym w Strategii jest segment kosmetyczny. Spółka planuje rozwój marek „8belle” oraz „Brown as Berries”. Marka „8belle” obejmie nowoczesne lakiery hybrydowe, bazy, topy oraz sprzęt i akcesoria do stylizacji paznokci, skierowane głównie do klientów profesjonalnych. Dystrybucja odbywać się będzie przez własną platformę e-commerce B2B oraz poprzez sieć dystrybutorów i przedstawicieli handlowych. Premiera produktów tej marki zaplanowana została na przełom drugiego i trzeciego kwartału 2025 roku. Marka „Brown as Berries”, do której prawa Spółka nabyła w marcu br., wprowadzi na rynek linię kosmetyków do pielęgnacji dłoni, w tym kremy i serum o unikalnych formułach wspomagających regenerację i ochronę skóry.

Drugim obszarem działalności pozostaje rozwój rozwiązań opartych na grafenie. Highlander Enterprise specjalizuje się w produkcji i dystrybucji tego surowca do zastosowań przemysłowych, takich jak kompozyty węglowe, filamenty do druku 3D, farby czy polimery. Potencjał grafenu nadal pozostaje jednym z głównych zasobów strategicznych Spółki, który ma zostać lepiej skomercjalizowany w nadchodzących latach. Trzecim filarem działalności jest rozwój innowacyjnej odzieży UV dla kobiet, co stanowi uzupełnienie zdywersyfikowanej oferty rynkowej Highlander Enterprise.

Zarząd Spółki deklaruje, że nadrzędnym celem przyjętej Strategii jest budowanie pełnej synergii kosztowej i operacyjnej pomiędzy poszczególnymi segmentami działalności, co ma przełożyć się na wzrost wartości dla akcjonariuszy. Dzięki jasno zdefiniowanym kierunkom rozwoju, Highlander Enterprise planuje umocnić swoją pozycję jako innowacyjnego gracza na styku przemysłu chemicznego, kosmetycznego i technologii materiałowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
15. kwiecień 2025 06:54