StoryEditor
Producenci
24.11.2010 00:00

Soraya i Dermika razem. Największa transakcja w branży kosmetycznej od 10 lat

Szwedzki koncern Cederroth AB, który od 2000 roku jest właścicielem firmy Soraya, w październiku nabył 100 proc. udziałów Dermiki. Dzięki połączeniu portfeli marek, grupa Soraya-Dermika zamierza się stać się liderem w kategorii kosmetyków do pielęgnacji twarzy na polskim rynku.

Zarówno Soraya, jak i Dermika mają stabilną pozycję w Polsce oraz bogate zaplecze technologiczne. Obydwie firmy łączy osoba Jolanty Zwolińskiej, która w 1983 roku założyła firmę Soraya, a 10 lat później odeszła i stworzyła własną – Dermikę. Dziś Jolanta Zwolińska pełni w Cederroth Polska funkcję doradcy zarządu do spraw rozwoju marki Dermika.

Jarosław Cybulski – dyrektor generalny firmy Soraya, członek rady dyrektorów Cederroth AB i zarazem nowy szef Dermiki – przyznaje, że kilka lat zabiegał, aby Dermika przyłączyła się do grupy Cederroth. Obydwie firmy, oprócz wspólnych korzeni, łączy podobna filozofia i jednakowa pasja, którą Jarosław Cybulski określa swoistym duchem walki. Każda marka specjalizuje się w innej kategorii produktów, ale cel jest taki sam: tworzenie innowacyjnych i bezpiecznych kosmetyków, pozytywnie zaskakujących wysoką jakością i skutecznością.


Nowy właściciel Dermiki, Cederroth AB, to koncern farmaceutyczno-kosmetyczny o silnej pozycji na rynku skandynawskim, specjalizujący się w produktach do higieny i opieki zdrowotnej. Cederroth ma główną siedzibę w Szwecji, posiada oddziały w Polsce, Hiszpanii, Finlandii, Danii i Norwegii. Większość swoich produktów wytwarza we własnych fabrykach w Szwecji, Danii, Polsce i Hiszpanii. Dermika – jako marka kosmetyków premium – uzupełni ofertę Cederroth Polska, wśród której znajdują się Soraya, Salvequick, Family Fresh oraz Pharbio Medical.

Nowym właścicielem Dermiki jest Cederroth AB, koncern farmaceutyczno-kosmetyczny o silnej pozycji na rynku skandynawskim, specjalizujący w produktach do higieny i opieki zdrowotnej. Cederroth ma główną siedzibę w Szwecji, posiada oddziały w Finlandii, Danii, Norwegii, Polsce i Hiszpanii. Większość swoich produktów wytwarza we własnych fabrykach w Szwecji, Danii, Polsce i Hiszpanii. Cederroth posiada obecnie 850 pracowników, obroty  na poziomie 220 mln euro. Od 2008 roku jest zarządzany przez CapMan.

Dermika, czołowa marka kosmetyków ekskluzywnych, doskonale uzupełni ofertę Cederroth Polska, wśród której są marki Soraya, Salvequick, Family Fresh oraz Pharbio Medical. – Jestem przekonany, że połączenie tych dwóch znakomitych polskich firm kosmetycznych zaowocuje w najbliższej przyszłości ponadprzeciętnym potencjałem tej grupy na rynku światowym – komentuje transakcję Leif Wahlgren, prezes Cederroth AB.

– Na razie Cederroth Polska wykorzysta swój potencjał na krajowym rynku – dodaje Jarosław Cybulski.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.11.2024 15:01
Coty zwiększa pulę wykupu obligacji
Coty zwiększyło maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów.Shutterstock

Coty ogłosiło wstępne wyniki swojej oferty wykupu obligacji, zwiększając maksymalną kwotę do 300 milionów dolarów. Firma przeprowadza wykup obligacji Senior Secured Notes oprocentowanych na 5000 proc. z terminem wykupu w 2026 roku, a zgłoszone kwoty już przekroczyły ustalony limit.

Coty ogłosiło wstępne wyniki oferty wykupu obligacji na łączną kwotę 300 milionów dolarów. Firma zwiększyła maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów. Oferta obejmuje obligacje Senior Secured Notes oprocentowane na poziomie 5000 proc., z terminem wykupu w 2026 roku. Inwestorzy, którzy chcą szczegółowych informacji, są odsyłani do dokumentu Offer to Purchase z dnia 6 listopada 2024 roku, który reguluje warunki transakcji.

Do 20 listopada 2024 roku, do godziny 17:00 czasu nowojorskiego, posiadacze obligacji zgłosili do wykupu kwotę przekraczającą ustalony limit 300 milionów dolarów. Oznacza to, że Coty będzie przyjmować zgłoszenia na zasadzie proporcjonalnej alokacji, zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji. Prawa do wycofania zgłoszeń wygasły w dniu określonym jako Early Tender Date. Firma zapowiedziała, że ostateczny termin składania zgłoszeń pozostaje bez zmian – upływa on 6 grudnia 2024 roku.

Coty postanowiło nie korzystać z możliwości wcześniejszej realizacji płatności, co oznacza, że płatności za zaakceptowane obligacje zostaną dokonane po dacie zakończenia oferty, obecnie planowanej na 10 grudnia 2024 roku. Firma sfinansuje wykup obligacji z dostępnych środków pieniężnych oraz innych źródeł płynności. Wszystkie zaakceptowane zgłoszenia otrzymają także należne odsetki naliczone do dnia realizacji transakcji, co dodatkowo podkreśla dbałość Coty o przejrzystość i zgodność z zobowiązaniami wobec inwestorów.

Czytaj także: Coty obniża prognozy zysków rocznych z powodu spadku popytu na kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.11.2024 10:31
Kolejny sklep pod szyldem Stara Mydlarnia otwarty
Stara Mydlarnia w Sadyba Best Mall w Warszawiefot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Stara Mydlarnia ma nowy firmowy sklep w Białych Błotach. Marka produkująca naturalne kosmetyki sprzedaje je obecnie w blisko 30 stacjonarnych placówkach. Rozwija się głównie poprzez franczyzę.

Stara Mydlarnia jest polską rodzinną firmą produkującą naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz produkty do aromaterapii. Dysponuje własną produkcją (ponad 3 tys. mkw. na hale produkcyjne) i własnym laboratorium. Firma powstała w 2001 r., jej założycielką jest Sylwia Brzuska. Pierwszy sklep otworzyła na bydgoskiej starówce.

image
Syliwa Brzuska, założycielka firmy Stara Mydlarnia

Obecnie pod szyldem Stara Mydlarnia działa 26 sklepów. Najnowszy został właśnie otwarty w miejscowości Białe Błota, przy ul. Szubińskiej 35. Firma rozwija się głównie poprzez franczyzę oferując w tym systemie swój koncept biznesowy prywatnym przedsiębiorcom

Kosmetyki Stara Mydlarnia są także dostępne w sieciach perfumeryjnych i drogeriach oraz w e-commerce. Firma rozwija eksport i sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów na terenie Europy i świata, m.in. Australii, Belgii, Czech, Islandii, Japonii, Kuwejtu, Litwy, Łotwy, Norwegii, Rumunii, USA, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoch.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. listopad 2024 05:22