Jaki będzie 2020 r. dla branży kosmetycznej?
Wszystko wskazuje na to, że będzie pełen wyzwań – rosnące wymagania coraz bardziej świadomych konsumentów w zestawieniu z rosnącymi kosztami utrzymania przedsiębiorstw oraz dużą konkurencją, stwarzają dość trudną mieszkankę czynników, którym trzeba sprostać. Długoletnia obecność na rynku nauczyła nas jednak, że rozsądne zarządzanie i ostrożne gospodarowanie wydatkami pozwala przetrwać różne rynkowe zawirowania, a wyzwania motywują do działania – do szukania nowych, rozwojowych rozwiązań. Dlatego w przyszłość patrzymy z optymizmem.
Jakie trendy będą miały największy wpływ na biznes kosmetyczny?
Przewidujemy, że w dalszym ciągu duże znaczenie wśród trendów będą miały filozofia bycia eko, funkcjonowanie w zgodnie z naturą oraz racjonalne i odpowiedzialne środowiskowo zarządzanie procesami produkcji i dystrybucji wyrobów.
W których kategoriach rynku kosmetycznego spodziewacie się Państwo największej dynamiki? Czy planujecie wejście w zupełnie nowe kategorie, w których nie jesteście jeszcze obecni?
W ostatnich latach duże zainteresowanie konsumentów wzbudzały z jednej strony wielozadaniowe, specjalistyczne dermokosmetyki, dopasowane do wymagań skóry z problemami, przesuszonej, nadwrażliwej, czy alergicznej. Z drugiej strony coraz silniej zaznaczała się tendencja do poszukiwania kosmetyków o prostym, przejrzystym składzie, z recepturami bazującymi na składnikach pochodzenia naturalnego i wegańskich. Oba trendy uważnie obserwowaliśmy, starając się dopasować do nich naszą ofertę, m.in. rozbudowując portfolio i umacniając pozycje marek Eva Dermo i Seni Care. I ten kierunek zamierzamy kontynuować.
W 2020 r. skupiamy się na dynamicznym rozwoju – uruchamiamy m.in. produkcję wyrobów aerozolowych, opracowanych w ramach projektu Plantarum. Stawiamy także na dalsze umacnianie pozycji niedawno wprowadzonych, jak i klasycznych linii, na rynku rodzimym oraz rynkach zagranicznych. Ekspansję za granicą realizujemy zwłaszcza za pośrednictwem marki Seni Care, a także zaadaptowanej na rynki wschodnie Eva Derma oraz przeznaczonej na rynek rosyjski Eva Herbal Beauty. Natomiast na polskim rynku planujemy odświeżenie serii Eva Natura oraz Kanion, które zamierzamy przypomnieć w nowych odsłonach.
Które z kanałów sprzedaży będą dominujące w przypadku kosmetyków? Czy e-commerce wyraźnie nabiera znaczenia, czy jest uzupełnieniem stacjonarnej sprzedaży?
Kanał e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie i przewidujemy, że w dalszym ciągu ten trend się utrzyma. Widzimy jednak wyraźnie, że konsumenci, mimo wszystko, wciąż chętnie wybierają tradycyjne kanały dystrybucji, nadal aktywnie zabiegają o możliwość nabycia wyrobów w punktach stacjonarnych, obejrzenia ich, sprawdzenia ich właściwości przed dokonaniem zakupu. Jesteśmy zatem spokojni o prymat sektora stacjonarnego, a jednocześnie przekonani, że dla obu jest miejsce w przestrzeni sprzedażowej.
Czy firma zwiększa czy zmniejsza inwestycje marketingowe w tym roku?
Nakłady na działania marketingowe zamierzamy utrzymać na dotychczasowym poziomie. Dalej będziemy mocno obecni w mediach społecznościowych, gdyż zależy nam na bezpośrednim kontakcie z odbiorcami.
Co będzie największym wyzwaniem dla branży kosmetycznej i dla Państwa firmy w 2020 r.?
Największym wyzwaniem dla branży będzie pogodzenie czasem rozbieżnych wymagań rynku i oczekiwań konsumentów w zakresie oferowania coraz bardziej naturalnych, ale jednocześnie bezpiecznych i skutecznych receptur oraz opakowań, które nie obciążają środowiska.
Czy spodziewa się Pan spowolnienia gospodarczego?
Byłbym ostrożny w używaniu tak kategorycznych określeń, jak „spowolnienie gospodarcze”, czy „zahamowanie rozwoju” – sytuacja, w jakiej znajduje się obecnie rynek, na pewno wpłynie czasowo na większą ostrożność w inwestowaniu i staranniejsze pilnowanie wydatków. Z pewnością będzie trudniej, niemniej – jak do każdej zmiany – będzie się trzeba przystosować, by przetrwać. 100 lat istnienia naszej firmy na rynku napawa mnie w tym względzie optymizmem.