Duże znaczenie dla polskiego rynku kosmetycznego będzie miał eksport, który odpowiada za ponad połowę wartości branży. Należy sądzić, że w najbliższych latach dynamika wzrostu rynku kosmetycznego w Polsce przewyższy dynamikę wzrostu polskiego PKB. Przy założeniu stabilności regulacyjnej oraz braku negatywnych zdarzeń gospodarczych, w latach 2019-2020 należy spodziewać się dynamiki wzrostu rynku kosmetycznego w Polsce na poziomie 4-5 proc. rocznie.
Pomimo dobrych perspektyw rozwoju branży, producenci kosmetyków w najbliższych latach będą musieli sprostać kilku wyzwaniom. Skracający się cykl życia produktu oraz rosnące znaczenie innowacyjności i specjalizacji będą prowadziły do wzrostu kosztów związanych z produkcją oraz marketingiem, na których ponoszenie mogą pozwolić sobie jedynie więksi gracze.
Obecnie polskie przedsiębiorstwa z branży kosmetycznej stoją przed koniecznością wdrażania innowacji. W przyszłości ich główną kartą przetargową będą unikatowe propozycje dla konkretnych grup klientów. Rosnąca konkurencja ze strony największych światowych koncernów oraz spadająca marżowość tradycyjnych produktów są argumentami przemawiającymi za koniecznością rozwoju własnych rozwiązań produktowych.
Dynamiczny wzrost znaczenia dyskontów w dystrybucji oraz spadek znaczenia marki przy podejmowaniu decyzji o wyborze produktu przez konsumentów mogą skutkować coraz większą popularnością marek własnych w segmencie kosmetyków. Warto odnotować, że w czterech krajach z pięciu o większym od Polski rynku kosmetycznym udział marek własnych w całkowitej sprzedaży jest wyższy. W całej Europie obserwowany jest wzrost znaczenia marek własnych z uwagi na popularyzację nowoczesnych kanałów dystrybucji oraz rosnące przekonanie konsumentów do tego, że niższa cena nie zawsze musi oznaczać spadek jakości.