StoryEditor
Producenci
31.07.2024 14:42

Śmierć beauty boxów: co dalej z kosmetycznym pudełkami subskrypcyjnymi?

Pudełka kosmetyczne czy mystery boxy były jeszcze kilka lat temu bardzo popularne — a teraz? / Getty Images

Beauty boxy, kiedyś gorący trend w branży kosmetycznej, teraz tracą na popularności. Choć mystery boxy i pudełka kosmetyczne takiej jak beGlossy przyniosły boom w pierwszej dekadzie tego stulecia, rynek subskrypcyjny znacznie się zmienił. Dokąd zmierza ten segment?

W połowie lat 2010-tych beauty boxy były fenomenem, który przyciągał klientów swoją atrakcyjnością i przystępnością cenową. Tajemnicze pudełka, zawierające różnorodne produkty kosmetyczne, stały się hitem, a wartość rynku subskrypcyjnego wzrosła z 43 milionów funtów w 2017 roku do 79 milionów funtów w 2020 roku, jak podaje firma logistyczna Whistl. W szczytowym momencie aż 11 proc. populacji Wielkiej Brytanii korzystało z subskrypcji beauty boxów.

Niestety, dominujący niegdyś segment zaczął tracić na blasku. Wiele firm specjalizujących się w beauty boxach, takich jak Kinder Beauty i Bellabox, napotyka na problemy finansowe lub zamyka działalność. Konkurencja na rynku subskrypcyjnym stała się coraz bardziej zacięta, a uwaga konsumentów przesunęła się w stronę miniaturowych formatów i kalendarzy adwentowych z kosmetykami, które zyskały na popularności.

Mimo tych wyzwań, niektórzy gracze na rynku beauty boxów wciąż dostrzegają w nich potencjał. Firma Lookfantastic przygotowuje się do świętowania dziesięciolecia swojej usługi beauty box w sierpniu, co może świadczyć o tym, że segment ten nie jest jeszcze skazany na zagładę. Niemiecki supermarket Lidl również wprowadził na rynek swój beauty box za 2 funty, który wyprzedał się w kilka sekund, a cyfrowy dom towarowy Freemans wszedł do tej kategorii w ubiegłym roku.

W Polsce rynek beauty boxów również zyskał na popularności, choć nie w takim stopniu jak na zachodzie. Jednym z pierwszych i najbardziej znanych pudełek kosmetycznych był ShinyBox, który oferował subskrybentkom co miesiąc zestawy pełne niespodzianek kosmetycznych. Kolejnym popularnym graczem był GlossyBox (później beGlossy), który szybko zdobył uznanie dzięki starannie dobranym produktom od renomowanych marek. Jednak rynek w Polsce również zaczął odczuwać skutki nasycenia, a niektóre z tych firm zmniejszyły swoją działalność lub całkowicie ją zakończyły, dostosowując się do zmieniających się preferencji klientów i rosnącej konkurencji.

Czytaj także: Circana: Mini kosmetyki szturmują rynek przez „Sephora kids” — sprzedaż rośnie o 13 proc.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
30.07.2024 10:10
Ciara, Camila Morrone i Pom Klementieff nowymi ambasadorkami NARS
Ciara, Camila Morrone i Pom Klementieff to nowe ambasadorki makijażowej marki NARS.NARS

Marka NARS obchodzi swoje 30-lecie, angażując do kampanii reklamowej znane gwiazdy: Ciarę, Camilę Morrone oraz Pom Klementieff. W nowej sesji zdjęciowej trzy ambasadorki pozują z pomadkami Nars w mrocznych strojach i stylizacjach.

Z okazji swojego 30-lecia, marka kosmetyczna NARS wybrała trójkę znanych celebrytek na ambasadorki swojej nowej kolekcji szminek Explicit Lipstick. Kolekcja ta jest nową wersją pierwszego produktu marki, który zadebiutował w 1994 roku. Ciara, piosenkarka i autorka tekstów, która sprzedała ponad 23 miliony płyt, aktorka Pom Klementieff z filmowej serii “Strażnicy Galaktyki” oraz Camila Morrone, znana z serialu “Daisy Jones and the Six”, zostały wybrane ze względu na ich nowoczesny i prowokacyjny wizerunek.

Nowa kolekcja szminek Explicit Lipstick, stworzona przez założyciela marki NARS, Françoisa Narsa, składa się z 36 odcieni. Film reklamowy przedstawia Ciarę, Klementieff i Morrone, które reprezentują trzy różne odcienie szminki – Rendez-Vous 805, Unauthorized 863 i Liaison 821 – i ukazuje gwiazdy wcielające się w osobowości przypisane do każdego koloru, poruszając takie tematy jak zemsta, uwodzenie i podejmowanie ryzyka.

Nowa kolekcja szminek będzie dostępna od 12 sierpnia na stronie internetowej marki oraz w sklepie Lookfantastic. NARS Cosmetics to francuska firma kosmetyczna i pielęgnacyjna, założona w 1994 roku przez wizażystę i fotografa François Narsa. Początkowo linia kosmetyków składała się z dwunastu szminek sprzedawanych w Barneys New York. Od tego czasu NARS stworzył wiele wielofunkcyjnych produktów kosmetycznych i jest obecnie spółką zależną Shiseido. Produkty NARS są głównie dostępne w domach towarowych w około 30 krajach, w tym w obu Amerykach, Europie, Japonii i Azji Południowo-Wschodniej.

Czytaj także: Troye Sivan nową, globalną twarzą kosmetyków Rabanne

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
29.07.2024 14:17
Marki premium napędzają sprzedaż Unilevera
W pierwszej połowie 2024 r. Unilever zaprezentował jednocyfrowy wzrost sprzedaży fot. Unilever

Unilever pokazał wyniki finansowe za pierwszą połowę roku 2024 r. W markach kosmetycznych sprzedaż napędzały produkty z segmentu premium.

W pierwszej połowie 2024 r. Unilever osiągnął wzrost całościowej sprzedaży o 4,1 proc. przy wolumenowym wzroście o 2,6 proc.

Firma podkreśla, że wielkość sprzedaży była dodatnia trzeci kwartał z rzędu – o 2,9 proc. w drugim kwartale w porównaniu z 2,2 proc. w pierwszym kwartale 2024 i 1,8 proc. w czwartym kwartale 2023 r.

W obszarze Beauty & Wellbeing bazowa sprzedaż wzrosła o 7,1 proc. Wolumenowy wzrost wyniósł 5,5 proc. Sektor miał 21 proc. udział w obrotach Grupy.

W tym obszarze priorytetowe dla Unilevera są następujące działania: dążenie do premiumizacji podstawowych marek do pielęgnacji skóry i włosów; napędzanie rozwoju marek z segmentów Prestige Beauty and Health & Wellbeing poprzez selektywną ekspansję międzynarodową; wzmacnianie możliwości rozwoju firmy w obszarze Beauty & Wellbeing.

Segment produktów do pielęgnacji włosów odnotował jednocyfrowy wzrost. Dwucyfrowo wzrosła marka Sunsilk, jednocyfrowo Dove, głównie dzięki  wprowadzeniu na rynek linii Scalp + Hair Therapy, poprawiającej zdrowie skóry głowy i gęstość włosów.  

W segmencie Personal Care wzrost bazowej sprzedaży wyniósł 5,6 proc. wolumenowy 2,9 proc. Sektor miał 22 proc. udział w obrotach Grupy.

Dezodoranty w dalszym ciągu odnotowywały dwucyfrowy wzrost, przy jednocyfrowym wzroście wolumenu, na który największy wpływ miały Europa i Ameryka Łacińska. Marka Dove odnotowała dwucyfrowy wzrost dzięki dużym wolumenom i rozszerzyła swoją działalność na rynek dezodorantów do całego ciała.

Wolumenowo rosły także marki Rexona i Axe, głównie dzięki innowacjom i ofercie Fine Fragrance.

W produktach do oczyszczania skóry wzrost był niski jednocyfrowy. Został zahamowany przez deflację w Indiach i wyzwania rynkowe w Indonezji. Marka Dove poradziła sobie, a szczególnie dobrze kosmetyki dla mężczyzn Dove Men+Care. W Europie segment Skin Cleansing wzrósł dwucyfrowo. W USA Unilever wprowadził na rynek linię premium Dove Body Wash wzbogaconą serum do pielęgnacji skóry, w tym kwasem hialuronowym, kolagenem i witaminą C.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
31. lipiec 2024 15:24