StoryEditor
Producenci
26.08.2021 00:00

Shiseido sprzedaje marki bareMinerals, BUXOM i Laura Mercier

Advent International, globalny inwestor private equity, ogłosił 25 sierpnia 2021 r. podpisanie ostatecznej umowy z Shiseido Americas Corporation, spółką zależną Shiseido Company, w ramach której nowo utworzona spółka stowarzyszona Advent, AI Beauty Holdings Ltd., przejmie trzy kultowe marki kosmetyków Shiseido Americas: bareMinerals, BUXOM i Laura Mercier. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

Po zakończeniu transakcji Pascal Houdayer, który ma 30-letnie doświadczenie w zarządzaniu w branży kosmetycznej, będzie pełnił funkcję dyrektora generalnego samodzielnej firmy. Janet Gurwitch, inwestorka z branży kosmetycznej, założycielka i była dyrektor generalna Laury Mercier, doradzała Advent w transakcji i będzie nadal doradzać firmie i nowej spółce.

Wprowadzona na rynek w 1995 r. marka bareMinerals to kosmetyki mineralne do makijażu i pielęgnacyjne. Jest uznawana za prekursorkę nurtu „czystego piękna”. Marka BUXOM, stworzona w 2007 roku, to kosmetyki do makijażu z ogromnym wyborem produktów do ust. Promowana jako marka dla seksownych, pewnych siebie kobiet.  Laura Mercier została założona w 1996 roku i była pionierem w kategorii naturalnego, nieskazitelnego wyglądu twarzy. Jej specjalnością są kosmetyki do makijażu, ale oferta obejmuje również kosmetyki pielęgnacyjne.

– Głęboko wierzymy w marki bareMinerals, BUXOM i Laura Mercier – powiedziała Tricia Glynn, dyrektor zarządzająca w Advent. – Są wyraźnymi liderami i cieszą się powszechnym uznaniem za jakość, autentyczność i innowacyjność.  Cieszymy się, że możemy współpracować z Pascalem jako dyrektorem generalnym nowej firmy, aby przyspieszyć rozwój tych marek poprzez dalsze opracowywanie innowacyjnych produktów, ekspansję na nowe kategorie i regiony oraz zwiększanie cyfrowego zaangażowania w relacje z klientami.

Wierzymy, że Advent jest odpowiednim partnerem, który poprowadzi te niesamowite marki do następnego rozdziału – powiedział Ron Gee, prezes i dyrektor generalny Shiseido Americas i globalny lider fuzji i przejęć. – Ta transakcja zapewni bareMinerals, BUXOM i Laura Mercier zasoby i wsparcie potrzebne markom i ich utalentowanym zespołom do dalszego rozwoju.

Pascal Houdayer ma trzy dekady doświadczenia w prowadzeniu firm kosmetycznych i higieny osobistej, zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora generalnego NAOS (Bioderma, Esthederm, Etat Pur), światowego lidera w dziedzinie dermokosmetyków, który opracowuje innowacyjne produkty do pielęgnacji skóry i pielęgnacji ciała, a także jako wiceprezes wykonawczy i członek zarządu Henkla był odpowiedzialny za dział Beauty Care, po kierowaniu regionem Azji i Pacyfiku, Digital, New Business Development oraz globalnym biznesem Home Care. W 2017 roku kierował wydzieleniem przez Henkla północnoamerykańskiego biznesu Hair Professional firmy Shiseido, w tym marek Joico i Zotos. Wcześniej Pascal pracował przez 19 lat w Procter & Gamble, zajmując różne międzynarodowe stanowiska kierownicze w Stanach Zjednoczonych, Europie i Afryce. Ostatnio pełnił funkcję prezesa i założyciela stratosPHere, globalnej firmy doradczej i konsultingowej typu private equity.

Advent jest uznanym globalnym inwestorem. Zakup trzech marek od Shiseido Americas to druga inwestycja Advent w branży kosmetycznej w ciągu ostatnich dwóch lat, po przejęciu prestiżowej marki kosmetyków do pielęgnacji włosów Olaplex w styczniu 2020 roku.  

W ciągu ostatnich 30 lat Advent zainwestował 13,6 miliarda dolarów w ponad 80 firm zajmujących się sprzedażą detaliczną, konsumencką i rekreacyjną na całym świecie. Do najnowszych inwestycji w tym sektorze w Ameryce Północnej należą Olaplex, Thrasio, Sovos Brands, First Watch, Aimbridge Hospitality i lululemon. Advent ma również znaczące doświadczenie w kupowaniu przedsiębiorstw od dużych, globalnych firm, od 19 lat zrealizował ponad 70 transakcji korporacyjnych w 22 krajach.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. luty 2025 21:40