StoryEditor
Producenci
25.07.2024 11:51

Saraya otworzyła fabrykę w Egipcie

Otwarcie fabryki Saraya w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego w Egipcie / fot. Saraya

Firma Saraya otworzyła fabrykę w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego w Egipcie. Będzie w niej produkować ekstrakt olejku z owoców jojoba oraz wytwarzać i sprzedawać otrzymywane z niego składniki kosmetyczne.

Saraya 24 czerwca br. otworzyła fabrykę Saraya Middle East Factory w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego w Egipcie.

Fabryka ma 8 tys. mkw. Znajdują się w niej urządzenia produkcyjne umożliwiające ekstrakcję olejku z owoców jojoba. Fabryka będzie nie tylko go produkować, ale także wytwarzać i sprzedawać otrzymywane z niego składniki kosmetyczne. Kompleks znajduje się w dzielnicy Ain Sokhna i zajmuje powierzchnię ponad 20 tys. mkw. – poinformowała firma.   

Próbną produkcję oleju jojoba metodą tłoczenia na zimno firma rozpoczęła w 2023 r. ale dopiero teraz fabryka została oficjalnie otwarta. Spośród 14 globalnych fabryk Saraya jedynie fabryka w Egipcie produkuje olej jojoba, który eksportowany jest do Wielkiej Brytanii i Francji, a także wykorzystywany w krajowych kosmetykach marki. Dołączy do niego drugi zakład produkujący kosmetyki naturalne oraz trzeci zakład produkujący Lakanto – zerokaloryczny zamiennik cukru wytwarzany przez firmę.

W drugiej fazie budowy pozostały teren zostanie wykorzystany pod budowę fabryki produkującej niesterylne rękawice nitrylowe, których produkcja ma zaspokoić lokalne potrzeby, a rękawice mają być alternatywą dla importowanych produktów.  

Saraya współpracuje z egipskimi firmami zajmującymi się uprawami jojoby od 2017 r. Ta wszechstronna roślina może rosnąć na surowej pustyni. Celem działań firmy jest pozyskiwanie oleju jojoba przy jednoczesnym zwalczaniu ekspansji obszarów pustynnych zajmujących ponad 90 proc. powierzchni Egiptu.

Najpopularniejszymi drzewami uprawnymi w Egipcie są palmy daktylowe w Delcie Nilu i oliwki na suchych terenach wokół oaz. Doktor Nabil El Mougy, badacz olejku jojoba oraz prezes Saraya dostrzegli potencjał drzewa jojoba, które rośnie na obszarach suchych i jest odporne na glebę zasoloną. W 2018 roku byli współzałożycielami Saraya Middle East w Ain Sokhna na wybrzeżu Morza Czerwonego w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego.

Olej jojoba idealnie nadaje się do kosmetyków naturalnych i smarów przemysłowych ze względu na swoją strukturę chemiczną, zbliżoną do ludzkiego sebum i wosku wielorybiego. Jako wszechstronny surowiec był przedmiotem wspólnych badań Uniwersytetu w Osace i Egiptu i Japonii Uniwersytetu Nauki i Technologii w celu opracowania takich produktów, jak kosmetyki, konserwanty owocowe, środki odstraszające owady i farmaceutyki. Dodatkowo trwają badania nad opracowaniem środków kontrastowych do badań rentgenowskich z wykorzystaniem olejku jojoba.

Firma Saraya powstała w Japonii w 1952 r. Rozpoczęła produkcję od płynnych antybakteryjnych mydeł z dozownikiem (jednych z pierwszych na świecie). Dziś firma produkuje w 8 fabrykach produkty kosmetyczne i higieniczne. To między innymi naturalne mydła Arau, biodegradowalny detergent do kuchni czy linia produktów do dezynfekcji Smart San. Saraya Poland jest jednym z największych producentów kosmetyków private label w kraju.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
22.01.2025 10:29
Reckitt inwestuje w rozwój lokalnych mocy produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych i Chinach
Reckitt Benckiser

Reckitt inwestuje setki milionów dolarów w rozwój lokalnej produkcji w Stanach Zjednoczonych i Chinach, aby uniezależnić się od importu i zabezpieczyć łańcuch dostaw przed możliwymi konfliktami handlowymi. Kluczowe projekty to budowa fabryki w Karolinie Północnej za 190 milionów dolarów oraz centrum badawczo-rozwojowego w Szanghaju za 300 milionów juanów (40,9 milionów dolarów).

Fabryka w Karolinie Północnej, której uruchomienie zaplanowano na 2027 rok, umożliwi produkcję tabletek i płynów marki Mucinex na rynku lokalnym. Dzięki temu import produktów Reckitt do Stanów Zjednoczonych zostanie zredukowany do 25 proc. sprzedaży lokalnej. W dobie rozważań o protekcjonistycznej polityce handlowej w USA, w tym potencjalnych taryfach sięgających 60 proc. na import z Chin, ta inwestycja pozwoli firmie na większą elastyczność produkcyjną i uniezależnienie się od pojedynczych źródeł dostaw.

W Chinach firma rozbudowuje fabrykę w Taicang, która od 2026 roku rozpocznie produkcję prezerwatyw, co dodatkowo wzmocni lokalne możliwości wytwórcze. Nowe centrum badawczo-rozwojowe w Szanghaju skoncentruje się na tworzeniu produktów dostosowanych do lokalnych potrzeb. Obecnie aż 80 proc. produktów Reckitt sprzedawanych w Chinach jest już wytwarzanych w tym kraju, co stawia firmę w korzystnej pozycji wobec niepewności na rynku międzynarodowym.

Strategiczne inwestycje Reckitt są odpowiedzią na wyzwania geopolityczne i odzwierciedlają długoterminową wizję firmy. Poprzez wzmocnienie lokalnej produkcji w kluczowych regionach świata, Reckitt nie tylko zabezpiecza swoją pozycję na rynkach, ale również minimalizuje ryzyko wynikające z napięć handlowych i zmian regulacji.

Czytaj także: Reckitt Benckiser konsoliduje swoją polską działalność w warszawskim biurowcu VIBE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
21.01.2025 12:25
Kosmetyki Rihanny zyskują nowego dużego dystrybutora online
Od 22 stycznia klienci Cult Beauty będą mogli kupować bestsellery z Fenty Beautyfentyskin

Marki kosmetyczne Rihanny: Fenty Beauty, Fenty Skin i Fenty Eau de Parfum będą od 22 stycznia dostępne online w brytyjskim sklepie kosmetycznym Cult Beauty.

Rihanna, czyli była piosenkarka, która odniosła globalny sukces dzięki swoim działaniom w biznesie kosmetycznym, wciąż nie ustaje w ekspansji. Marki Fenty Beauty, Fenty Skin i Fenty Eau de Parfum Rihanny wchodzą już 22 stycznia do oferty internetowego sklepu kosmetycznego Cult Beauty.

Rihanna stworzyła Fenty Beauty w 2017 roku, skupiając się początkowo na niezwykle szerokiej, bogatej gamie odcieni podkładów. Dodatkowo opracowane przez Fenty formuły chwalone były przez użytkowniczki o różnych typach i rodzajach cer, zyskując popularność na całym świecie dzięki swojej uniwersalności.

W 2020 roku Fenty wprowadziło na rynek swoją czystą, wegańską i przyjazną dla środowiska linię kosmetyków do pielęgnacji skóry Fenty Skin, jeszcze bardziej wzmacniając swój przekaz dostarczania „prostych i skutecznych rozwiązań kosmetycznych dla wszystkich”. Niedługo potem, w 2021 roku, na rynek trafił kolejny produkt – Fenty Eau de Parfum.

Obecnie kosmetyki Rihanny dostępne są na brytyjskim rynku w sieciach Selfridges, Sephora i Boots. Teraz przez wprowadzenie ich do oferty Cult Beauty staną się jeszcze bardziej przystępne, mając szansę dotrzeć do jeszcze większej liczby konsumentów na całym świecie.

Kiedy tworzyliśmy Fenty Beauty, Fenty Skin i Fenty Eau de Parfum, naprawdę chodziło o przełamanie globalnych granic, dotyczących piękna. Odcienie, które mówią same za siebie, wyjątkowa dostępność, i produkty, które zawsze spełniają oczekiwania – komentuje Rihanna wprowadzenie swojej marki do Cult Beauty. – Zawsze było dla mnie ważne, aby Fenty było dostępne dla jak największej liczby konsumentów, przez rozwijanie naszej wyjątkowej społeczności.

Od 22 stycznia klienci Cult Beauty będą mogli kupować bestsellery z Fenty Beauty, w tym Pro Filt’r Soft Matte Longwear Foundation, Gloss Bomb Universal Lip Luminizer, olejki nawilżające i wzmacniające do ust Fenty Treatz Hydrating, produkty do pielęgnacji skóry, a także ciepły, kwiatowy zapach Fenty Eau de Parfum.

Czytaj też: Marki kosmetyczne celebrytów, które przyciągały uwagę w 2024 roku

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. styczeń 2025 11:09