StoryEditor
Producenci
25.07.2024 11:51

Saraya otworzyła fabrykę w Egipcie

Otwarcie fabryki Saraya w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego w Egipcie / fot. Saraya

Firma Saraya otworzyła fabrykę w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego w Egipcie. Będzie w niej produkować ekstrakt olejku z owoców jojoba oraz wytwarzać i sprzedawać otrzymywane z niego składniki kosmetyczne.

Saraya 24 czerwca br. otworzyła fabrykę Saraya Middle East Factory w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego w Egipcie.

Fabryka ma 8 tys. mkw. Znajdują się w niej urządzenia produkcyjne umożliwiające ekstrakcję olejku z owoców jojoba. Fabryka będzie nie tylko go produkować, ale także wytwarzać i sprzedawać otrzymywane z niego składniki kosmetyczne. Kompleks znajduje się w dzielnicy Ain Sokhna i zajmuje powierzchnię ponad 20 tys. mkw. – poinformowała firma.   

Próbną produkcję oleju jojoba metodą tłoczenia na zimno firma rozpoczęła w 2023 r. ale dopiero teraz fabryka została oficjalnie otwarta. Spośród 14 globalnych fabryk Saraya jedynie fabryka w Egipcie produkuje olej jojoba, który eksportowany jest do Wielkiej Brytanii i Francji, a także wykorzystywany w krajowych kosmetykach marki. Dołączy do niego drugi zakład produkujący kosmetyki naturalne oraz trzeci zakład produkujący Lakanto – zerokaloryczny zamiennik cukru wytwarzany przez firmę.

W drugiej fazie budowy pozostały teren zostanie wykorzystany pod budowę fabryki produkującej niesterylne rękawice nitrylowe, których produkcja ma zaspokoić lokalne potrzeby, a rękawice mają być alternatywą dla importowanych produktów.  

Saraya współpracuje z egipskimi firmami zajmującymi się uprawami jojoby od 2017 r. Ta wszechstronna roślina może rosnąć na surowej pustyni. Celem działań firmy jest pozyskiwanie oleju jojoba przy jednoczesnym zwalczaniu ekspansji obszarów pustynnych zajmujących ponad 90 proc. powierzchni Egiptu.

Najpopularniejszymi drzewami uprawnymi w Egipcie są palmy daktylowe w Delcie Nilu i oliwki na suchych terenach wokół oaz. Doktor Nabil El Mougy, badacz olejku jojoba oraz prezes Saraya dostrzegli potencjał drzewa jojoba, które rośnie na obszarach suchych i jest odporne na glebę zasoloną. W 2018 roku byli współzałożycielami Saraya Middle East w Ain Sokhna na wybrzeżu Morza Czerwonego w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego.

Olej jojoba idealnie nadaje się do kosmetyków naturalnych i smarów przemysłowych ze względu na swoją strukturę chemiczną, zbliżoną do ludzkiego sebum i wosku wielorybiego. Jako wszechstronny surowiec był przedmiotem wspólnych badań Uniwersytetu w Osace i Egiptu i Japonii Uniwersytetu Nauki i Technologii w celu opracowania takich produktów, jak kosmetyki, konserwanty owocowe, środki odstraszające owady i farmaceutyki. Dodatkowo trwają badania nad opracowaniem środków kontrastowych do badań rentgenowskich z wykorzystaniem olejku jojoba.

Firma Saraya powstała w Japonii w 1952 r. Rozpoczęła produkcję od płynnych antybakteryjnych mydeł z dozownikiem (jednych z pierwszych na świecie). Dziś firma produkuje w 8 fabrykach produkty kosmetyczne i higieniczne. To między innymi naturalne mydła Arau, biodegradowalny detergent do kuchni czy linia produktów do dezynfekcji Smart San. Saraya Poland jest jednym z największych producentów kosmetyków private label w kraju.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 20:46